Näinkö se menee?

Monesti tulee huomattua useiden olevan melkoisia ehdollistajia ystävyyden suhteen.Jos tätä nyt voi"ystävyydeksi"edes kutsuakaan ja ei se sitä olekaan.Joillakuilla vain on paha tapa etsiä omaa etuaan ajattavat asiat toisesta ja käyttäytyä sen mukaisesti.Jos sinusta on jotakin hyötyä niin silloin on asiaakin, mutta muuten jätetään kuin nalli kalliolle ja ellei saa mitään hyödyttyä niin puhutaan ties mitä itsestäsi selkäsi takana ja kuten useimmat asiat niin tämäkin paljastuu ennemmin tai myöhemmin jollakin tavalla.

Jotenkin huomannut myös sen, että tämä ilmiö korostuu etenkin pienillä sisäänpäin lämpiävillä paikkakunnilla oikein erityisesti.

Pahinta kuitenkin on se, että toinen esittää niin kovin"ystävää", mutta sitten saatkin huomata kyseisen olevan jonkun toisen nimissä asialla pyytämässä milloin mitäkin.Siinä sitten viis veisaten otetaan se mitä hyödytään ja muulla ei mitään merkitystäkään ole ja kehdataan antaa ymmärtää muuta.Lisäksi se, että hyväksikäytön yritys paljastuu, vaikka uskotkin toista kyseisestä pitkäänkin.Joko suoranaisesti tai välillisesti.

Mistä siis löytää rehellisen ja mukavan ihmisen?Mieluiten naispuolisen, joka osaa olla lojaali sen mukaan mitä moraliteetti sivistyneessä ihmissuhteessa vailla vedättämistä on.Ehkä syvempääkin ajatellen.Ei kovin helposti ainakaan, mutta ei voi kuin toivoa toista, joka ei ole ensimmäisenä ehdollistamassa vaan osaa myös oikeasti olla avoin ja inhimillinen.

1

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystäviä

      mistään saa. On vain toiveajattelua, että sellaisia muka olisi. Tiedän aivan varmasti tämän, minulla on jo 60 vuoden kokemus asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      230
      21921
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      111
      4286
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      91
      3365
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      53
      2234
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      206
      1944
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1650
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      139
      1624
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1581
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1529
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1413
    Aihe