omalla ponilla alkeistunneille?

poninomistajako

1. Onko kenelläkään tietoa, onko yleensä mahdollisuus päästä omalla ponilla alkeis/jatko tunneille?

2. Siskoni siirtyi toiselle puolelle suomea opiskelemaan ja ei pystynyt ottamaan omaa poniaan mukaan. Poni olisi siis mahdollisesti siirtymässä minulle. Pärjäisinkö ponin kanssa ja olisiko poni muutenkin sopiva minulle?
Poni on luonteeltaan kiltti, mutta melko energinen. Välillä saattaa säikkyä. Itse en ole ratsastanut kun muutaman kerran ponilla siskoni taluttamana/opastamana. Olen mennyt vain käyntiä pari askelta ravia. Ponin säkä on n. 147Cm ja itse olen 160cm. Alkeistunnille olisin halukas menemään jos pidämme ponin, sillä vanhempani eivät ole hevosihmisiä (pystyisivät kyllä taluttamaan esim. Alkeistunneilla) ja meillä on oma talli joten sieltäkään ei valmentajaa löydy.

3. Onko lasten/ponien alkeistunneilla yläikärajaa? Olen nimittäin jo 15v (kyllä, olen melko lyhyt) ja olen huomannut että Alkeistunneilla ratsastajat ovat yleensä n. 6-9 vuotiaita.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se mahdollista ole, mutta...

      Jos sinä et osaa ratsastaa kuin käyntiä, tarvitset jonkun joka liikuttaa hevosen päivittäin kunnolla. Pelkkä käynti ei riitä liikunnaksi ponille kovin kauan ennen kuin energiaa kertyy liikaa ja se käy hankalaksi.

      Miten on hoitopuoli? Jos hevonen on omassa tallissa, osaatko hoitaa sen kunnolla? Tarvitsetko hevoselle myös kokeneen hoitajan joka osaa ja pystyy käsittelemään sitä myös silloin kun poni on toista mieltä toimintatavoista? Tiedätkö, milloin hevonen alkaa kaivata kengittäjää? Siskosi osaa kertoa madotuksista ja rokotuksista, mutta jos hevonen alkaa tarvita hammashuoltoa, mistä tiedät sen? Jos hevonen sairastuu, tunnistatko oireet ja tiedätkö mitä tehdä? Jos hevoselle tulee haava jalkaan esim hokinpolkemasta, osaatko hoitaa sen vai onko parempi kutsua lääkäri katsomaan sitä?

      Suoraan sanottuna kuvailemasi tilanne ei kuulosta ollenkaan hyvältä. Jos aiotte toteuttaa sen, tulet tarvitsemaan TODELLA paljon kokenutta apua ja jatkuvaa opastusta, jotta poni tulee hoidettua ja liikutettua kunnolla. Minua huolettaa sekin, että sanoit ponin olevan energinen. Se on hyvin venyvä käsite, mutta mieti, pystytkö oikeasti hallitsemaan sen, jos se haluaa mennä nopeammin kuin sinä.

      Alkeistunneille ei ole yläikärajaa, moni ratsastaja onkin aloittanut vasta aikuisiällä, mutta lapsille ja aikuisille on yleensä omat ryhmänsä. Ikäsi siis tuskin koituu ongelmaksi.

    • z--

      Komppailen laminajadia.

      En missään nimessä suosittele ponia pitämään (miten sisko edes antaisi teidän pitää sen, jos sinulla ja vanhemmilla ei ole mitään kokemusta??), mtuta jos nyt kuitenkin päätät sen pitää vie se johonkin täysihoitotallille. Lisäksi hanki oma valmentaja, jonka tunnilla käyt alkuun vähintään 3x viikossa. Lisäksi voisi olal hyvä että valmentaja ratsastasisi vaikka kerran viikossa ponin.

      Ryhmäalkeistunnille ei kannata mennä, kosak sinun pitää oppia huomattavasti nopeammin ponia liikuttamaan jotta sen kanssa edes jotenkin on mahdollista pärjätä.

      Lisäksi en usko että kukaan fiksu ja osaava opettaja ottaa tuntematonta ponia alkeiskurssille.
      Ratsastuskoulussa opettaja tuntee tuntiponit ja tietää miten ne käyttäytyy. Ponit myös on tottuneet toimimaan ryhmässä. Jos joukkoon vie vieraan ponin, jota ratsastaja ei välttämättä hallitse eikä opettajakaan ponia tunne, siinä on iso riski että sattuu vahinkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      28
      5551
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3006
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2340
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe