Turvapaikanhakijoiden jalkapallopeli päättyi kahakkaan Nurmijärvellä – useita poliisin yksiköitä paikalle
Julkaistu: 16.9. 10:06
Nurmijärven seurakunnan tiedotteen mukaan kahakka syntyi, kun yksi pelaaja loukkaantui pelitilanteessa. Tämä sai tunteet kiehahtamaan.
Poliisin mukaan tappeluun osallistui kahden vastaanottokeskuksen pelaajia.
– Järjestysmiehet rauhoittivat tilanteen nopeasti. Paikalle saapui myös useita poliisin yksiköitä, seurakunta tiedottaa.
Ylikomisario Timo Leppälä vahvistaa Itä-Uudenmaan poliisista Ilta-Sanomille tapahtumien kulun. Tapausta tutkitaan pahoinpitelynä. Siitä ei ole vielä tarkkaa tietoa, kuinka moni pelaaja kahakkaan osallistui.
– Tuomarilta jäi joku rike viheltämättä, niin siinä on tullut vähän tönimistä ja muuta, Leppälä sanoo IS:lle.
Kahakasta on tehty rikosilmoitus. Asiaa tutkitaan pahoinpitelynä.
– Nyt selvitellään, mikä on ollut homman nimi.
– Poliisille jäi lähinnä pelaajien saatteleminen vastaanottokeskuksiin. Poliisi myös katsoi, että paluu keskuksiin meni rauhallisesti, Leppälä selvittää.
Hänen mukaansa kahakasta ei syntynyt suurempia vaurioita.
Nurmijärven seurakunnan kirkkoherra Ari Tuhkanen pitää tapahtumaa valitettavana.
– Tämä on tietysti erittäin valitettava asia sekä kurja juttu, kun tappelu syntyi. Nimenomaan ajatuksena tässä oli se, että edistetään ihmisten rauhanomaista yhteiseloa ja yhteisoloa. Toki pitää muistaa myös se, että siinä oli vain osa, joka osallistui siihen tappeluun. Ei siis toki kaikki, Tuhkanen kertoo Ilta-Sanomille.
Nurmijärvellä toimiva jalkapalloseura NJS toi myös torstaina illalla esiin Facebookissa, ettei sillä ole mitään tekemistä kyseisen ottelun kanssa – toisin kuin jotkut paikkakunnalla ovat olettaneet.
– Pahoittelemme erityisesti kaikkien pienten silminnäkijöiden puolesta. Toivomme, että niin palokärkijoukkueissa kuin palokärkiperheissäkin sydän sykkii vain rauhalle ja rakkaudesta lajiin. Sosiaalisessa mediassa emme jatka keskustelua tämän enempää, NJS:n sivuilla todetaan.
TAPPELU ALKOI HETI TURVISTEN JALKAPALLOMATSISSA
PEACEMAKERS
2
131
Vastaukset
- halllahuhhaallal
Miten tämä saataisiin käännettyä suomalaisten syyksi. Rasistinen erotuomari ?
- PekkaJaPätkäNeekereinä
Pallo oli valkoinen RASISMIA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot11017187Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss419928Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen295051Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393885Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333133Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142830Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1132794Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252732"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512615Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762503