Finnien arvet

Tapsa_83

Moi! Elikkä semmoinen asia mietityttää että kun joitain finnejä on ja niitä tuhoaa esim. aineella brevoxyl, niin niistä jää sellainen punainen kohta, jotka näkyvät aika selvästi. Voiko tällaisia parantaa jollain aineella, että iho parantuisi/uusiutuisi nopeampaa?

Kiitos!

4

7362

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aatu

      käy katsomassa terveys-palstan "akne ja finnit" osastoa. Siellä on paljon keskustelua ja vastauksia juuri arpien hoidosta!

      • Tuttu juttu..

        1.Syö sinkkiä, vähintään 15 milligrammaa päivässä niin paranee nopeammin ja ihon kunto paranee myös...
        2.Juo vettä reilusti useita litroja päivässä, keho ja iho tarvitsee sitä, se myös puhdistaa ihoa.
        3.Osta kuorintavoidetta, sillä voit kuoria ihosi pari kertaa viikossa jolloin se uusiutuu ja arvet lähtee ajanmittaan.
        4.Kuorimisen jälkeen voit laittaa jotain arpia korjaavaa voidetta, tätä saa esim kosmetiikkaliikkeestä helsingin kampin pikkukauppakeskuksen alakerrasta. Merkkiä en muista enää mutta kysele sellaista joka korjaa arpia (on tarkoitettu esim palovammaihon hoitoon joten kyllä tehoaa)

        Tämän lisäksi myös hyvä ihonhoitosarja, pesuneste, kasvovesi sekä juuri joku hyvä rasva niin kyllä ne ajanmittaan lähtee :)


      • Unohdin..

        Jos haluat ne nopeasti pois niin voithan aina varata ajan vaikka laserkuorintaan.tms käsittelyyn jossa iho kuoritaan lääkärin tai ihonhoitoammattilaisen toimesta.


      • Ello
        Unohdin.. kirjoitti:

        Jos haluat ne nopeasti pois niin voithan aina varata ajan vaikka laserkuorintaan.tms käsittelyyn jossa iho kuoritaan lääkärin tai ihonhoitoammattilaisen toimesta.

        Tiiätkö mitä, mulla on täysin sama juttu! Käytän Brevoxyliä ja jäätosiaan punaset läikät! Taidan minäkin mennä apteekkarin vastaanotolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe