Moi! Elikkä semmoinen asia mietityttää että kun joitain finnejä on ja niitä tuhoaa esim. aineella brevoxyl, niin niistä jää sellainen punainen kohta, jotka näkyvät aika selvästi. Voiko tällaisia parantaa jollain aineella, että iho parantuisi/uusiutuisi nopeampaa?
Kiitos!
Finnien arvet
4
7312
Vastaukset
- aatu
käy katsomassa terveys-palstan "akne ja finnit" osastoa. Siellä on paljon keskustelua ja vastauksia juuri arpien hoidosta!
- Tuttu juttu..
1.Syö sinkkiä, vähintään 15 milligrammaa päivässä niin paranee nopeammin ja ihon kunto paranee myös...
2.Juo vettä reilusti useita litroja päivässä, keho ja iho tarvitsee sitä, se myös puhdistaa ihoa.
3.Osta kuorintavoidetta, sillä voit kuoria ihosi pari kertaa viikossa jolloin se uusiutuu ja arvet lähtee ajanmittaan.
4.Kuorimisen jälkeen voit laittaa jotain arpia korjaavaa voidetta, tätä saa esim kosmetiikkaliikkeestä helsingin kampin pikkukauppakeskuksen alakerrasta. Merkkiä en muista enää mutta kysele sellaista joka korjaa arpia (on tarkoitettu esim palovammaihon hoitoon joten kyllä tehoaa)
Tämän lisäksi myös hyvä ihonhoitosarja, pesuneste, kasvovesi sekä juuri joku hyvä rasva niin kyllä ne ajanmittaan lähtee :) - Unohdin..
Jos haluat ne nopeasti pois niin voithan aina varata ajan vaikka laserkuorintaan.tms käsittelyyn jossa iho kuoritaan lääkärin tai ihonhoitoammattilaisen toimesta.
- Ello
Unohdin.. kirjoitti:
Jos haluat ne nopeasti pois niin voithan aina varata ajan vaikka laserkuorintaan.tms käsittelyyn jossa iho kuoritaan lääkärin tai ihonhoitoammattilaisen toimesta.
Tiiätkö mitä, mulla on täysin sama juttu! Käytän Brevoxyliä ja jäätosiaan punaset läikät! Taidan minäkin mennä apteekkarin vastaanotolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863