Nyt kun puolet suomalaisista on luokiteltu rasisteiksi, on syytä kysyä: Millaista elämä oli ennen kuin rasisti-sana keksittiin? Poliitikot huutavat kurkku suorana, että kaikki rasistit linnaan ja jopa presidentti on ottanut kantaa asiaan. Saako nyt ylipäätään puhua tai kirjoittaa mistään mitään, ettei tulisi leimautuneeksi rasistiksi?
Silloin ainakin mennään ylilyöntien puolelle, jos normaali keskustelu kielletään, kun keskustelun aiheena vaikkapa maahanmuutosta aiheutuvat ongelmat.
Silloin ainakin mennään ylilyöntien puolelle, jos normaali keskustelu kielletään, kun keskustelun aiheena vaikkapa maahanmuutosta aiheutuvat ongelmat.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Monikulttuurisuus on rikkaus, ei mulla muuta.
Yksittäistapauksia...
Ei saa antaa pelolle valtaa...
Koneinsinöörejä kaikki, paperit vain jäivät matkalle...
Joku tienaa tälläkin!
Älähän aloittaja liioittele. Teitä öyhöttäjiä on korkeintaan muutama tuhat koko maassa.
Pienen joukon aktiivinen vihapuheen viljely netissä saa aikaan illuusion, että rasisteja olisi enemmänkin.
Jos teitä muka olisi puolet kansasta, niin miksi tälläkin porukalla on miekkareissaan aina vain kourallinen yleisöä?
https://youtu.be/Sz25uFQgjeo
Päätelmäsi ei päde, minkä näkee yksin Halla-ahon äänestäjien määrästä. Heitäkin on satakertaisesti mielenosoittajiin verrattuna. Syystä tai toisesta kovin moni ei halua valemedian häpeäpaaluun.
Seuraavissa ek- tai eu-vaaleissa Jussi Halla-aho tulee olemaan kaikkien aikojen äänikunkku Suomessa. Katsotaas vaan!
Huomautan ththt7:lle, että minä en ole rasisti vaan suvakki, mutta ihmettelen, miksi kaikki jotka vähänkään maahanmuuttoa arvostelevat, leimataan rasisteiksi. Onko totuuden kertominenkin jo kiellettyjen asioiden listalla?
tuo on muuten hyvin suomalainen asenne, vähän pelätään ja odotetaan hallitukselta "kielletyt ajatukset" -listaa, jotta varmuudella tiedetään mitä pitää ajatella.
Silloin Vietnamin pakolaiset vittuuntuivat natseihin ja panivat ne porukalla pinoon. Oli muuten pitkään hiljaista. Samanlaiselle toimenpiteelle olisi taas sijaa.
Rasismi sana on vain modernia Suomen kieltä, jolla korvataan aiemmin samoista asioista käytetty sana Realismi.
Realismi eli "rasismi" ja kaikki mitä se sisältää on tänään paheksuttavaa ja tuomittavaa, kun taas sen sanan voimalla aiemmin rakennettiin hyvinvointivaltio nimeltä Suomi.
Nykyisin realismin tarkoittamia toimia paheksumalla ja käyttämättä jättämällä tuhotaan hyvinvointivaltio kuten yhteiskuntarauha.
Jos puhutaan rasismista,pitäisi ottaa sitten se tosissaan.esim.ikärasismi,ulkonäkörasismi jne....kyse on asenteista......miten opetat esim.jollekin.joka vaikka ärsyyntyy ulkomuodosta,että älä ärsyynny....mahdoton tehtävä!Suomalaisista sanotaan,että he ovat kateellista kansaa.....ihmiset,kulttuurit on erilaisia...ei niitä tarvitse sekottaa...nyt kuulee usein,että monikulttuurisuus on rikkaus...niin on ,mutta ei tarvitse olla yhdessä paikassa,vaan jokainen omassaan.Katsokaa Amerikkaa,siellä on jatkuvasti jotain mellakkaa yms...Sumutusta on paljon tänä päivänä!
Miten+niin+VAIN+puolet+kansasta+on+leimattu+rasisteiksi!?
Mamutulvaa+vastusti+viime+syksynä+85%+kansalaisista.+Pian+kiihkosuvakit+ja+valhemedia+leimasivat+heidät+yksiselitteisesti+rasisteiksi??
Mukaan+leimamiseen+värvättiin+kaikki+mahdolliset+julkkikset+ja+kirjailijat.+Siis+heidät,+joiden+pitää+nuoleskella+valtaeliittiä+ja+sen+mediaa+sadakseen+julkisuutta.
Niinpä. Itsekin olen keskustellut noin sadan ihmisen kanssa mamuista ja yhtä ainoaa lukuunottamatta kaikilta olen kuullut aikamoista vihapuhetta mamuista. No ne mamujen ystävät ovatkin sitten varmaan isoista kaupungeista olevia joilla ei oikein todellisuudentaju toimi. Ei ne mamut sitten siellä varmaan aiheuta jonkinlaista häiriötä toistuvasti. Täällä maalla on eri juttu.
Ennen rasismi-korttia heilutettiin hurriviha-korttia ja vieläkin sitä tapahtuu.
Näet svekoeliitin mielestä suomalaisten kielivapaus on hurrivihaa. Kuten myös se, että vastustaa ruotsin kieleen perustuvaa etuilusysteemiämme.
Rasismi on sama kun köyhän kansan sananvapauden riisto. Syyllistäminen rasistiksi on selvästi lisännyt rikollisuutta ja tulee lisäämään. Johonkihan ihmisen on pahaa oloa purettava jos ei ole enää edes sananvapautta. Kohta ei ole ruokaa kaikille eikä mitään muutakaan. Käsketään vaan pitää suu tukossa keinolla millä hyvänsä ja lopulta painua tiehensä.
Rasismi ei enää nykyään liity ulkomaalaisiin. Se on keksitty keppihevonen millä valtaapitävät saa enempi valtaa ja rahaa. Useammista kirjoituksista saa selkeästi sellaisen käsityksen että rasistit on koulunkäymättömiä, ei haluttuja ja vihattuja kansalaisia jotka halutaan nujertaa ties millä verukkeilla ja nykyään rasismi näyttää olevan todella tehokas sana siihen tarkoitukseen. On ihmisiä jotka haluavat kaiken pois tieltänsä rikastumisiensa tieltä. Sitten ne luulee olevansa onnellisia kun jokainen rasisti on saatu montunreunalle odottamaan kuulaa kalloonsa. Ahneudella on taipumus uusiutua. Köyhät vähäosaiset ressukat kun on saatu pois päiviltä sitten ne alkaa riitelemään keskenään kenellä on komein kartano jne.