JT usko ja aika

lähestyy

VT-seuran pahin vihollinen on aika. Aika ei tunne armoa. Siksipä aika-ajoin joutuu vt-seuraa muuttelemaan oppejaan ja ne selitetään kätevästi uudella valolla. Jt-usko seisoo pitkälti vuoden 1914 opin varassa ja tämä on seuralle erittäin kiusallinen tilanne joka pitäisi saada jotenkin häivytettyä pikkuhiljaa olemattomiin. Sitähän kyllä on jo häivytelty kuten nyt tällä oudolla rinnakkais sukupolvella. Mutta se aika . . . se etenee nopeaa tahtia ja sitä enemmän oppeja on muuteltava. Odotankin kiinnostuneena mikä mahtaa olla seuraava sukupolvi-oppi kun tämän nykyisen rinnakkais sukupolven aika ajaa kii. Toivottavasti olen vielä elossa näkemään senkin päivän kun jälleen uutta valoa saadaan tähän kiusalliseen asiaan.

4

60

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkittävin ajan aiheuttama ongelma on se, ettei Jeesus täyttänyt kuulijoilleen Raamatun mukaista lupausta palata ennen kuin kaikki tuolloin läsnä olleet ja häntä kuunnelleet kuolisivat. Minkäänlainen opillinen selittely ei ole palauttanut, eikä tulevaisuudessakaan tule palauttamaan Jeesusta.

    • tulisko.se.taas

      Vartiotornin ei varmaan kestä tehdä isompia ohareita kuin suunnilleen kerran sukupolvessa™, niin hyvää kuin selvästi lausutut ja tarkasti ajoitetut maailmanlopun ennustukset tekevätkin kannatukselle lyhyellä tähtäimellä.

      1925 melkein tuhosi järjestön. 1975 muistetaan vieläkin, tosin nuoremmalta JT-polvelta se on onnistuttu tehokkaasti peittämään. 1995 sukupolvioppimuutos oli monelle pettymys, mutta ei ehkä ihan samaa sarjaa. Aika alkaisi taas olla kypsä isommalle jytkylle.

    • aikaaonainaoltava

      luopioiden aika meni, tuli lopun aika, alkaa lopun loppu aika, ennen lopun lopun jälki aikaa....

    • 2000_vuotta

      Vartiotorniseuran ajoituksien fiaskot ovat vielä kevyttä kauraa kristittyjen yleensäkin jo noin 2000-vuotta kestäneeseen Jeesuksen _pikaisen_ paluun odotteluun ja jatkuvaan taivaanmerkkien tähyilyyn.

      Jeesus ei pitänyt aikalaisilleen antamaansa _pikaisen_ paluunsa lupausta, jonka tuli tapahtuman kulijoidensa elinaikana joille lupauksensa kohdisti.

      Juurikin tuon lupaus-fiaskon vuoksi seuraajansa ovat ennustelleet ja odotelleet _pikaista_ paluutaan nyt noin 2000-vuotta.

      Siinä odotellessa on vainottu ja lahdattu eri tavoin uskovia ja odottavia valekristiyiksi leimattuja ja viety omaa pelastavaa totuutta pakkokäännytyksellä ja tappamalla.

      Silti mm. herätysliikkeissäkin on aina vain maailmanlopun ja kiireen tuntu ja pelko kelvollisuudestaan koska ylöstempaaminen voi tapahtua milloin vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      362
      831
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      123
      539
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    Aihe