P.ASKA ja KANTOLA - vituttaako - kuuntelen!

Karkea.Epäonnistuminen

Hahhah, P.ASKA ja Kantola, ottaako nuppiin.

Järki voitti Sallassa! Persereikien yritys pilata Sallan maine epäonnistui....

10

412

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sallastakotosin

      Kyllä se taitaa Sallan maine mennä tuollaiseen ala-arvoiseen tekstin käyttöön! Voisit varmaan pikkasen kauniimminkin ilmaista mielipiteesi ja kysymyksesi?! Jos ei onnistu, niin harjoittele!

      • AlatyylinHarrastajat

        Karkeuksia ovat harrastaneet persut, joten samalla mitalla taitaa aloittaja maksaa takaisin.


      • AlatyylinHarrastajat kirjoitti:

        Karkeuksia ovat harrastaneet persut, joten samalla mitalla taitaa aloittaja maksaa takaisin.

        Kun minut nimeltä mainitaan,niin olenko minä kirjoittanut karkeuksia tai käyttänyt alatyylin ilmaisuja?


    • HienoHomma123

      Laitetaan tänne myös näitä globaalin omantunnon omaavien valtuuttetujen nimiä:

      lainaus ----->

      Matti Salmijärvi (vas.) totesi, että valtuusto on päättänyt vuosien mittaan kysymättä paljon suuremmista asioista kuin 20-30 kiintiöpakolaisesta.

      Myös Pekka Lassila (sd.) ja Martti Jokelainen (sd.) kannattivat Raili Sallan esitystä. Lassilan mukaan Sallassa saataisiin hävetä, jos tulisi kielteinen äänestystulos, sillä se sysäisi pakolaisvastuuta muille kunnille.
      <------

      • laineenraikka

        Se, että aiemmin on tehty isoja päätöksiä kysymättä kuntalaisilta, ei tietenkään oikeuta sitä, että niin tehtäisiin nyt. Yksi väärä ei oikeuta toista väärää. Luulisi tuon Salmijärven ylimielisen kommentin myötä viimeistään kuntalaisten hälytyskellojen soivan. Itse ainakin tuon luettuani haluan entistä enemmän saada oman suoran mielipiteeni kuuluville päätöksenteossa.


      • milloin_kysytty
        laineenraikka kirjoitti:

        Se, että aiemmin on tehty isoja päätöksiä kysymättä kuntalaisilta, ei tietenkään oikeuta sitä, että niin tehtäisiin nyt. Yksi väärä ei oikeuta toista väärää. Luulisi tuon Salmijärven ylimielisen kommentin myötä viimeistään kuntalaisten hälytyskellojen soivan. Itse ainakin tuon luettuani haluan entistä enemmän saada oman suoran mielipiteeni kuuluville päätöksenteossa.

        Englannissa kysyttiin EU:sta eroamisesta, ja Suomessa aikoinaan siihen liittymisestä. Kyllähän jokainen tajuaa, pikkuasioita ei kysellä jo kustannus-syistäkin.

        Kansa on valinnut edustajansa jotka kykynsä, ja harkintansa mukaan ajavat kansan etua.


    • eiääntäsallalle

      Oho, vai saisi Lassilan mukaan hävetä kuntalaisten mielipidettä asiassa. Kyllä nyt Lassila ja kumppanit saisivat hävetä kuntalaisten aliarvioimisesta. Voi tuota rva Sallaa, räkyttää kuin rakkikoira, ja vielä varavaltuutettuna, pysyis siellä syrjäkylällä eikä tuppaus kirkolle harmia aiheuttamaan.

    • kjefkjef

      Taisi olla olla DEMENTIA kerhon kokous vai iltatoiminta kerho.

    • joka_tapauksessa_hyvä

      Olihan tuo erittäin hyvä päätös valtuustolta. Kaikkihan tietävät jos pohjoissuomessa järjestetään kansanäänestys pakolaisista ei niitä kukaan olisi valmis ottamaan, ei myös Sallakaan.

      Ku, itenkin Salla äänestyksellään olisi joutunut kyseenalaiseen valoon, joka ei olisi missään mielessä ollut eduksi paikkakunnalle. Pitää muistaa Sallankin tilanne joka ei ole kovinkaan "hääppöinen" köyhintä kastia joka olemassaolo on pitkälti valtion tukien varassa.
      Kunnat joutuvat tulevaisuudessa sopeutumaan tilanteisiin jossa pakolaisia on otettava haluttiimpa tai ei vastuuta on kannettava meidän kaikkien, vaikkakin se ei aina helppoa ole.
      Itse olen asunut vuosikymmenen paikkakunnalla jossa tummia on paljon, eikä heistä haittaakaan ole: Osa on työssäkin ja sopeutuneet hyvinkin yhteiskuntaan. Ehkä siellä on annettu liian negatiivinen kuva heistä entisenä sallalaisena en pitäis huonona ajatuksena vaikka Salla ottaisikin heitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1722
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      42
      1059
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      740
    Aihe