Lomapäivät jaksotyössä

ollakovaikoei

Tes mukaan myös lauantait lasketaan työpäiviksi. Kun 3 viikon jaksossa on lomaa 15 päivää lauantait mukaanlukien, tämä tarkoittaa, että jakson lopussa jää viimeinen viikko torstaista eteenpäin työviikoksi. Kun tuntimäärä on työajanlyhennyksineen vähän vajaa 115h, niin tes laskee että yhdestä lomapäivästä saa 115/21= noin 5½ tuntia ns tunteja kokonaismäärään. Okei, tässä vaiheessa ollaan vielä kartalla, ja kaikki näyttää selvältä...

Mutta mutta. Työvelvoitetta jää torstaista eteenpäin 5½ x 4 = 22 tuntia.

Jos kuviteltaisiin sama tilanne normaalityöaikaisen osalta (la-su ei lasketa lomapäiviksi). Ja loma loppuisi samaan tapaan siten, että torstaina töihin. Niin tällöin työvelvoitetta jää torstaista eteenpäin 16 tuntia. Se tarkoittaa tietysti että to-pe on töitä 8tuntia per päivä.

Mistä tulee tämä 6 tunnin ero? Vaikka teoriassa molemmilla työsopimuksilla viikkotyöaika on sama. Loma-aikojen ulkopuolella siis molemmat tekevät saman määrän töitä 3 viikossa. Mutta loman jälkeen toiselle jääkin 6 tuntia enemmän työvelvoitetta, vaikka molemmat olivat saman määrän päiviä lomalla. Miten voi olla mahdollista?

Johtuuko siitä, että normaalityöaikaisen lomapäivän tuntiarvo on 8 tuntia. Ja jaksotyöläisen lomapäivän tuntiarvo onkin 5½ tuntia? Onko tässä tes-sopimuksessa matemaattinen moka, joka tulee esiin juurikin tämänkaltaisissa tapauksissa? Eli normaalitilanteessa matemaattisesti tulee samat tunnit, mutta tietyssä onkin eri?

Myös pikkulomissa sama juttu. Jos normityöläinen pitää esim ma-to lomaa 4 päivää, niin perjantaille jää 8 tuntia työvelvoitetta. Mutta jaksotyöläinen kun pitää ma-to lomaa 4 päivää, niin töitä pitääkin tehdä pe-su 16½ tuntia, että tulee viikkotuntimäärää tarpeeksi.

Suurin kysymys lienee se, että onko tuo 5½ tuntia lomapäivän tuntiarvo, epäoikeudenmukainen tapa laskea, koska siinähän työntekijä häviää ihan matemaattisesti. Tottakai jaksotyössä saatetaan olla la-su töissä, mutta vastaava 2 päivän vapaa kuitenkin tulee viikon aikana löytyä. Sinällään siis noilla viikonlopuilla ei ole merkitystä, kun jaksotyöläisen "viikonloppu" voi olla arkena. Tuolla 5½ laskettuna, työntekijä joutuu kuitenkin tekemään loman jälkeen enemmän työtunteja, mitä ilman lomaa pitäisi. Eli 4 päivää lomalla ollessa, joutuu tekemään ns 8½ tuntia takaisin, mitä muutoin ei tarvitsisi.

0

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        212
        6467
      2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        84
        4860
      3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        113
        4665
      4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

        Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
        Maailman menoa
        21
        3128
      5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        100
        2837
      6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        62
        2255
      7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

        Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
        Ikävä
        133
        1757
      8. Joroinen räjähdys

        Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
        Hybridi- ja sähköautot
        63
        1706
      9. odotatko vielä viestiä minulta...

        Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
        Ikävä
        139
        1664
      10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

        Mutta muuten kyllä on rauhallista.
        Ikävä
        57
        1497
      Aihe