Lomapäivät jaksotyössä

ollakovaikoei

Tes mukaan myös lauantait lasketaan työpäiviksi. Kun 3 viikon jaksossa on lomaa 15 päivää lauantait mukaanlukien, tämä tarkoittaa, että jakson lopussa jää viimeinen viikko torstaista eteenpäin työviikoksi. Kun tuntimäärä on työajanlyhennyksineen vähän vajaa 115h, niin tes laskee että yhdestä lomapäivästä saa 115/21= noin 5½ tuntia ns tunteja kokonaismäärään. Okei, tässä vaiheessa ollaan vielä kartalla, ja kaikki näyttää selvältä...

Mutta mutta. Työvelvoitetta jää torstaista eteenpäin 5½ x 4 = 22 tuntia.

Jos kuviteltaisiin sama tilanne normaalityöaikaisen osalta (la-su ei lasketa lomapäiviksi). Ja loma loppuisi samaan tapaan siten, että torstaina töihin. Niin tällöin työvelvoitetta jää torstaista eteenpäin 16 tuntia. Se tarkoittaa tietysti että to-pe on töitä 8tuntia per päivä.

Mistä tulee tämä 6 tunnin ero? Vaikka teoriassa molemmilla työsopimuksilla viikkotyöaika on sama. Loma-aikojen ulkopuolella siis molemmat tekevät saman määrän töitä 3 viikossa. Mutta loman jälkeen toiselle jääkin 6 tuntia enemmän työvelvoitetta, vaikka molemmat olivat saman määrän päiviä lomalla. Miten voi olla mahdollista?

Johtuuko siitä, että normaalityöaikaisen lomapäivän tuntiarvo on 8 tuntia. Ja jaksotyöläisen lomapäivän tuntiarvo onkin 5½ tuntia? Onko tässä tes-sopimuksessa matemaattinen moka, joka tulee esiin juurikin tämänkaltaisissa tapauksissa? Eli normaalitilanteessa matemaattisesti tulee samat tunnit, mutta tietyssä onkin eri?

Myös pikkulomissa sama juttu. Jos normityöläinen pitää esim ma-to lomaa 4 päivää, niin perjantaille jää 8 tuntia työvelvoitetta. Mutta jaksotyöläinen kun pitää ma-to lomaa 4 päivää, niin töitä pitääkin tehdä pe-su 16½ tuntia, että tulee viikkotuntimäärää tarpeeksi.

Suurin kysymys lienee se, että onko tuo 5½ tuntia lomapäivän tuntiarvo, epäoikeudenmukainen tapa laskea, koska siinähän työntekijä häviää ihan matemaattisesti. Tottakai jaksotyössä saatetaan olla la-su töissä, mutta vastaava 2 päivän vapaa kuitenkin tulee viikon aikana löytyä. Sinällään siis noilla viikonlopuilla ei ole merkitystä, kun jaksotyöläisen "viikonloppu" voi olla arkena. Tuolla 5½ laskettuna, työntekijä joutuu kuitenkin tekemään loman jälkeen enemmän työtunteja, mitä ilman lomaa pitäisi. Eli 4 päivää lomalla ollessa, joutuu tekemään ns 8½ tuntia takaisin, mitä muutoin ei tarvitsisi.

0

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

        Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
        Maailman menoa
        673
        4529
      2. Harmi että

        Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
        Ikävä
        20
        2205
      3. Ajattele miten

        Paljon ottajia sinulla olisi
        Ikävä
        102
        1376
      4. En rehellisesti usko et oisit

        Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
        Ikävä
        18
        1231
      5. Tekisitkö jotain toisin

        Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
        Ikävä
        71
        1168
      6. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

        Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
        Kajaani
        123
        999
      7. Nainen, olet jotenkin lumoava

        Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
        Ikävä
        66
        998
      8. Jos saan sinut elämääni

        niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
        Ikävä
        75
        925
      9. Kun Zele jenkeissä kävi

        Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
        Kitee
        255
        884
      10. Tulee ikävä

        Ja toivon että saan anteeksi ❤️
        Ikävä
        65
        876
      Aihe