Viime keväänä pakaravakooni tuli paise joka sitten puheksi itsestään. No ajattelin ettei lääkäriin tarvitse mennä, muta paise märki koko kesän joten viime kuussa menin sitten viimein lääkärin. Lääkäri määräsi antibioottikuurin jonka jälkeen vuoto muuttui verisemmäksi. Nyt yhä vuotoa tulee melkein päivittäin ja ihon alla tuntuu kova kipeä patti. Lääkäri sanoi kyllä ettei hän tunne onkaloa. Osaako kukaan sanoa mikä tuo patti on? Ja kuuluuko tämä verinen vuoto nyt paiseen paranemiseen? Sitäkin olen miettinyt että voisiko paiseen päälle laittaa mitään laastarita tms.? Olen joutunut pitämään pakaroitten välissä paperia melkeinpä päivittäin ettei housut sotkeennu. Eikai tuo paperi voi hidastaa paiseen paranemista? Olisin kysynyt näitä asioita lääkäriltä mutta sattui sen verran hapannaamainen lääkäri etei paljon tehnyt mieli kysellä.. Tosin olen nyt jo harkinnut uudestaan lääkäriin menoa. Osaako kukaan vastata näihin kysymyksiini? Kiitos etukäteen! :)
pakaravaon paise
9
7088
Vastaukset
- olenkuulluttuosta
No ei tuo paperi kyllä ainakaan edistä parantumista, kun muutenkin hautoo tuo kohta. Puhtaana pitää ja suihkutat sitä, niin pitäisi parantua.
- ohion
Mulla oli samanlainen paise.Lääkäri puhkaisi sen ja antibioottikuuri päälle proctosedyl voide.Pari viikkoa meni paranemiseen.
- lukija4
Tutullani oli samanlainen ongelma. Hänellä se johtui ylipainosta ja aluella kasvavista ihokarvoista. Eli ylimääräinen iho painoi joitakin ihon alla olevia onkaloita kiinni ja näin ollen ne pääsi tulehtumaan. Kirurgi poltti jotkut "kanavat" jonka seurauksena ihossa oli todella syvä haava. Tämän paranemiseen meni muutamia viikkoja ja ongelma poistui!! Oli kuulemma harvinainen ongelma...
- KokenutSaman
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/haku;jsessionid=968E8239EEB2F3731D31C39EB488A44C?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&p_p_lifecycle=0&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_p_frompage=uusinnumero&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_viewType=viewArticle&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_tunnus=duo97196
Vaikuttaa fisteliltä. SIihen ei auta kuin leikkaushoito- qewrtyu
No eipä nekään usein auta.. itseasiassa lopputulos on usein lähtötilannetta hankalampi.
- Anonyymi
Itsellä oli iso patti pakaravaon ylhäällä. Lääkäri puudutti ja puhkaisi sen tänään ja ei sattunut yhtään tai no ihan vähän jossain kohtaa. Sain antibiootit ja huomenna uudelleen terveyskeskukseen puhdistukseen.
Haisi muuten tosi pahalle se erite mitä siitä patista lähti :0- Anonyymi
Olen joutunut ravaamaan nyt terveyskeskuksessa 3 kertaa haavan puhdistuksessa ja huomenna pitää mennä taas ja arvelisin että joutuu vielä sen jälkeenkin käymään ja hirveä lasku tulee perässä ;) :)
Mutta hyvä että puhdistetaan, että se haava paranee
T. Edellinen anonyymi - Anonyymi
Mutta se puhdistus kestää vaan jotain 10min ja se on siinä.
- Anonyymi
Paise voi tulla karvatupen tulehduksesta. Pyydä lääkäriltäsi lähete laserhoitoon jos alueella on ihokarvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1662597- 1612392
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee552003Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181997Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."11685"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1931284Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2131046Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.342980