bolsut niin tuskin nyt valmisteltaisiin juhlimaan itsenäisyyden 100-vuotis juhlavuotta. Kiittäkäämme bolsuja ja iloitkaamme kaikesta huolimatta siitä että he voittivat eivätkä valkoiset tai Talvisota olisi käyty kesäsotana jo joskus 1920-luvun alussa ja hävitty.
Talvisota oli kova paikka mutta sen jälkeen Stalin sekä hänen jälkeensä tullut neuvostojohto hyväksyivät varauksitta Suomen itsenäisyyden ja saimme olla rauhassa. Tuosta Putinista ei tiedä, ei siitä ota susikaan selvää, mies kiero kuin korkkiruuvi. Puhuu yhtä mutta hautoo ties mitä.
Talvisota oli kova paikka mutta sen jälkeen Stalin sekä hänen jälkeensä tullut neuvostojohto hyväksyivät varauksitta Suomen itsenäisyyden ja saimme olla rauhassa. Tuosta Putinista ei tiedä, ei siitä ota susikaan selvää, mies kiero kuin korkkiruuvi. Puhuu yhtä mutta hautoo ties mitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvitteellinen historia onkin erittäin hedelmällinen alue mielikuvitukselle. Oikeastihan historia, tässä Venäjän historia, on edennyt yhtä polkua pitkin, mutta kuvitteellisia historioita voi kehittää sadoittain.
Mistä kohtaa aikajanaa aloittaa poikkeamisen tapahtuneesta historiasta, sillä on varsin paljon merkitystä "lopputulokselle".
Entäpä jos Venäjä olisi onnistunut sosiaalisissa uudistuksissa tyydyttävästi 1800-luvun lopulla ja koko vallankumous oli jäänyt aloittamatta? Olisiko tsaarin Venäjä kehittynyt Ruotsin tapaiseksi demokraattiseksi monarkiaksi, mittasuhteiltaan vain monikymmenkertaiseksi? Toki tässäkin olisi suomalaisten asema ollut kehno, jos ajattelee, miten kehno se on ollut Ruotsissa itsenäisen suomalaisen kulttuurin osalta. Verrattuna vaikka Ahvenanmaan ruotsalaiseen kulttuuriin.
Eräs skenaario tuosta sosialidemokraattisesta Venäjästä olisi sitten ollut se, että Hitler olisi vallannut tai tuhonnut sen. Toki Saksankin tilanne olisi voinut olla erilainen, jos Venäjän ja Saksan välillä ei olisi käytä 1. maailmansotaa. "Tilaus" Hitlerille olisi voinut jäädä puuttumaan.
Jos haaraudutaan todellisesta historiasta vasta Leninin kapinan kohdalta, Suomen osa varmaankin olisi tässäkin ollut jäädä osaksi Venäjää ja vähitellen venäläistyä. Tämä valkoinen Venäjä olisi saattanut satsata aseisiin enemmän kuin e.m. asteittaisten sosiaalisten uudistusten Venäjä. Tämä taas olisi voinut johtaa Hitlerin osalta jopa huonompaan menestykseen itärintamalla kuin todellisuudessa.
Paljonhan riippuisi ulkovaltojen (kuvitellusta) suhteesta Venäjään. Ilmeisestikin se todellisen historian ateistinen Venäjä kärsi paitsi ateistisesta mielettömyydestä myös ulkovaltojen nuivasta suhtautumisesta. Muistaakseni siinä meni teollisen tuotannonkin osalta yli 10 vuotta päästä tsaarinvallan tasalle. Valkoisen Venäjän osalta on vaikea hetikään keksiä nuivia kauppakumppaneita tuonaikaisesta maailmasta. Tämä mahdollistaisi kuvitelman taloudellisesta menestyksestäkin, joka sitten olisi kustantanut sen isohkon armeijan ilman liian suurta rasitusta.
Suomen itsenäistyminen on voinut todellakin tapahtua kapeasta portista.
Fiksuna miehenä uskoisin Putinin ennemmin hyökkäävän etelä-Ruotsiin kuin Suomeen. Göteborgin, joka ehkä on vanha venäläinen kaupunki, valtaaminen mahdollistaisi hyvän sataman saamisen melko keskeiseltä paikalta. Sikseen toisekseen valtaamaton Suomikin jäisi Venäjän hikiseen kainaloon.
oli jo selvä. Kyllähän Neuvosto-Venäjä kätyreineen yritti sitä tuhota lietsomalla mm. uutta kapinaa ja yrittämällä 1939 vallata koko maan.
Valkoisten voitto tuskin olisi asiaa muuttanut. Suomi oli jo lännen leirissä talvesta 1919 ja suurin osa länsimaista tunnusti itsenäisyyden viimeistään keväällä 1919.
-----suurin osa länsimaista tunnusti itsenäisyyden viimeistään keväällä 1919.----
Unohdit että tunnustusten edellytyksenä oli se, että Leninini hallinto tunnustaa ensin kuten se tekikin 31.12.1917. Ilman tätä ei lännestä tunnustuksia olisi tullut.
Mutta jos Venäjä olisi hyökännyt Suomeen jossain 1920-luvun alussa niin mitä kukaan olisi tehnyt, eivät lännen suurvallat Ranska ja Englanti sen takia olisi aloittaneet suursotaa Venäjää vastaan. Eikä Ruotsikaan joten aivan yksin olisimme olleet ja kansa vieläkin valkoisten toimeenpaneman verilöylyn jäljiltä jakautunut ja vereslihalla. Moni työläinen olisi ajatellut, että mikä tahansa hallinto,jopa Venäjän, on parempi kuin lahtarihallinto ja muistellut miten Venäjän vallan aikana ei maassa toimeenpantu massamurhia vaan oli laillinen meno.