Miksi ei ulosottomiehet valtionvirkamiehet tule velallista yhtään vastaan. Sanotaan että tulot on netto 1000/kk:sa niin tämä ul.ot.mies vie siitä 200€/kk jää 800€ menot: vuokrineen,sähk. Vesi, reseptilääk. Vak.maks. yht. Jo 860€/kk . Siis rahaa ei ole sitten ruokaan, hygieniaan . Minkä takia tämä on niiin vaikeaa sopia heidän kanssaan??? saavatko ulosottomiehet tulospalkkaa vai miksi he haluavat laitta vielä tiukemmalle velallisen, eivätkä halua sopia milläänlailla pienempää ulosottomaksua. Joka helpottaisi hiukan arkea.
Miksi ulosottaja valtion vi.mies ei tule velal.vas
OdottenVastausta
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näkee sen siitä u-ottokuitistakin miten maksu jakaantuu. Ei se koko summa velanmaksuun/lyhennykseen mene.
Laskeppa joskus kuinka paljon 10 euroa/kk pienentänen aiheuttaisi sinulle lisäkuluja seuraavien vuosien aikana yhteensä? Parasta maksaa koko velka pois jollakin lainalla ja paiskia muutama vuosi ylitöitä. Lopeta kaikki vakuutukset ja muut typeryydet ja muuta halvempaa asuntoon. Typerää maksaa korkoa korolle ja toimitusmaksuja yms ikuisesti.
Siis mitä, kun sulla EI ole ruokaan rahaa kaikkien maksujen jälkeen, huomasitko mahd. summat tulot ja menot, niin pitäis miettiä vielä jotain rahan jakautumista ulosotos, voihan helavatta. Menot on kuule KARSITTU jo minimiin. Ei tullut vastausta kuinka teidän palkat muodostuu siellä ulosotos.?????
Ei kuulu muille vissiin heidän palkkakertymät?((()