Ero ahdistaa

Rikkimennyt

Nainen ilmoitti vaan ettei tästä tule mitään. Ei edeltänyt edes riitelyä tämä tapaus. Ahdistaa ja halusin vähän purkaa tuntojani tänne, kun ei oikein halua puhua kenellekkään kaverille. Kuka haluaisi kuunnella aikuisen miehen ruikutusta. Lukekaa te sitä tästä. Melkein neljä vuotta vierähti kimpassa, oli mukavaa ja myös niitä riitoja ehti olla matkanvarrella, mutta nyt tämä tuli aika yllättäin. Aikahan tämän parantaa... Aavistuksia tähän johtaneista syistä on, mutta ne aavistuksiksi myös jää. En halua hänellekään enää ruikuttaa tai kaivella syitä. Ei oikein mitään irronnut kun kyselin että miksi näin? Pysyy homma siistimpänä kun ei kiusaa toista enempää, eikä pahoitu oma mielikään sen enempää. Kaikkee hyvää toivotin hänelle. Nyt pitäis saada oma mieli toipumaan tästä ahdistuksesta. Tuoppiin sitä jo yritin hukuttaa, hetken lohtu kun on ympärillä iloisia ihmisiä hämyisessä kuppilassa. Ehkä jo ensivuonna tähän aikaan on parempi olla..

3

279

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stellu

      Juu, pura vain rauhassa tuntojasi tänne, sitähän varten tämä osio on, ja ajatusten jakaminen muiden kanssa usein helpottaa oloa. Jätetyn rooli on aina vaikeampi kuin jättäjän, sillä jätetylle harvemmin selkenee suhteen lopettamisen syyt sillä tavoin kuin jättäjä ne näkee.

      Minäkin kuvittelin vielä reilut viikkoa sitten olevani parisuhteessa siihen mieheen, jonka kanssa perustan perheen ja vanhenen yhdessä, mutta sitten tulikin kuvitelmille äkkiloppu. Miehellä oli ollut suhteessa paha olla jo pitemmän aikaa, ja hän oli suunnitellut eroa jo kuukausia, mutta minulle tämä kaikki tuli yllätyksenä, sillä en ollut nähnyt ongelmiamme niin pahoina etteikö niitä olisi vielä voinut ja kannattanutkin korjata.

      Toipunut en toki vielä ole lähimainkaan, mutta hieman helpompaa sentään jo on kuin aiemmin.

      Tuoppiin en henkilökohtaisesti suosittele murhetta hukuttamaan, sillä ei se sinne kuitenkaan koskaan pitkäksi aikaa huku. Pahimmassa tapauksessa siitä tulee tapa joka pilaa loppuelämäsi. Yritä sen sijaan ottaa rauhallisesti ja itkeä pahaa oloasi vähitellen pois. Liikuntaa kannattaa ehdottomasti harrastaa, vaikka se lähteminen aluksi tuntuisikin raskaalta. Vertaistarinat ovat minua ainakin auttaneet; niitä löytyy tämän palstan lisäksi ainakin tukinetistä ja eropalstalta (tosin kovin aktiivista se keskustelu ei kummassakaan noista juuri nyt näytä olevan).

    • Mielensäpahoittanut

      Itsekin juuri eronnut 20 vuoden suhteesta. Ero tuli yllätyksenä vaikkakin asia on ollut ns. tapetilla.

      Tunteiden kannattaa antaa tulla ja tunteita ei kannata lähteä pakoon. Tunteita "makustelemalla" ne paranee, vaikka maku onkin usein kitkerä. Itseä ei myöskään kannata liikaa moittia suhteen kariutumisesta, näissä bileissä on aina kaksi.

      Liikuntaa suosittelen minäkin. Liikunta on tuonut helpotusta ahdistukseen ja mieli on ollut kirkkaampana hetkisen.

    • jkiop

      Juuri oikein, se tuoppi kannattaisi pitää nyt mahdollisimman kaukana, samoin kaikki liian iloinen elämä, vaikka taitaa se kaveripiiri usein ehdotella juuri noita keinoja.
      Jos on yksi hyvä kaveri, jonka kanssa voi jutella ja tehdä vaikka juoksulenkkejä ne auttavat paljon paremmin kuin viinan sotkema pää ja villi meno, josta ei seuraavana päivänä muista, minkälaisia toilailuja on tullut tehdyksi ja mitkä ovat seuraukset.

      Tiedän myös, että keskittyminen esim. lukemiseen oli ainakin minulle täysin mahdotonta, unikaan ei tahtonut tulla. Jotenkin pystyin ajattelemaan, että kyllä se seuraavana yönä jo varmasti hieman nukuttaa. Minä siivosin kaapit perinpohjaisesti yöllä, kun uni ei tullut, joten en miettinyt sitä eroa, vaan tein jotakin.
      Olenkin huomannut, että ei kannata sängyssä sitä unta odottaa, vaan tarttua tekemään käsillään jotain. Neuloin sukkia, ompelin, nämä veivät ajatukset ja sain etäisyyttä asioihin.
      Sitten hyvän ystävän kanssa kävelimme erittäin paljon, hänellä oli hyvä kuuntelemisen taito. Kiitän häntä erityisesti siitä valtavasta tuesta, sillä eihän mänä asit tahdo edes vuodessa kovin paljon helpottaa, riippuu tietenkin siitä, miten paljon kullakin asioihin liittyviä juttuja on, pienet lapset ovat kyllä se valtava asia, siinä yrittää kaikin tavoin suoda heille mitä vähemmän muutoksia. Ja se heidän ikävänsä, se on vaikeaa nähdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      914
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      201
      708
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      571
    Aihe