Rumatikin talvikäyttö

Noviisii

Tarvitseeko varaajassa olla vettä kun rumatikkia käytetään lämmitykseen talvella. Olenko käsittänyt väärin että olisi oltava vettä jotta lämmitys toimisi eikä "polttaisi" laitetta. Asiallinen vastaus pliis.

30

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asialinjalla

      Asiallinen ja oikea vastaus: Ei tarvitse olla vettä!

    • Minäkinteenniin

      Kyllä täällä Savossa monet lisää Rumatikkiin vettä, paisuntasäiliö on siin puhaltimen oikealla puolella, takaa katsottuna.

    • Jumittumisvaara

      Rumatikkiä on talviseisokinaikana hyvä, puhallinta nimenomaan parinviikonvälein hyvä pyöräyttää käsin keveästi, ettei laakeri pääse tuosta puhaltimesta jumittumaan.

    • Aldella

      Karavanaamari tuosta Rumatikistä ja aliravitusta muijastaan, mutta kyllä ne on aloittelijoitten värkkerä nuo ilmalämmitysautot.

      • Miten määrittelet aloittelijan? Karavaanarivuosia on jo 1996 alkaen ja kilometrejä luokkaa puoli miljoonaa. Yöpymisiä en ole laskenut mutta viikkojen reissuilla niitä tulee Euroopan eri puolilla vähintään 7 viikossa.

        Ilmalämmitys on kätevä, se toimii nopeasti eikä vuoda edes vahingossa. Nykyisin kun Trumassakin on vastukset reilun 1,5 kW:n verran niin kesien kylminä öinä ei tarvitse kaasua käyttää jos sähköä on saatavana.

        Koskas mielestäsi tuo aloittelijan ominaisuus alkaa haihtumaan? Onko se kiinni kilometreistä vai vuosista vai mistä?

        Nuo Reinot ja Rumatikit eivät ole enää edes vitsejä, ne on niin monta kertaa nähty ja luettu. Jos muuta ette keksi niin pitäkää parin vuoden luova tauko niin saattaa tapahtua ihmeitä ja saatte edes yhden uuden ajatuksen!


      • Kankimiäs
        karva.naamari kirjoitti:

        Miten määrittelet aloittelijan? Karavaanarivuosia on jo 1996 alkaen ja kilometrejä luokkaa puoli miljoonaa. Yöpymisiä en ole laskenut mutta viikkojen reissuilla niitä tulee Euroopan eri puolilla vähintään 7 viikossa.

        Ilmalämmitys on kätevä, se toimii nopeasti eikä vuoda edes vahingossa. Nykyisin kun Trumassakin on vastukset reilun 1,5 kW:n verran niin kesien kylminä öinä ei tarvitse kaasua käyttää jos sähköä on saatavana.

        Koskas mielestäsi tuo aloittelijan ominaisuus alkaa haihtumaan? Onko se kiinni kilometreistä vai vuosista vai mistä?

        Nuo Reinot ja Rumatikit eivät ole enää edes vitsejä, ne on niin monta kertaa nähty ja luettu. Jos muuta ette keksi niin pitäkää parin vuoden luova tauko niin saattaa tapahtua ihmeitä ja saatte edes yhden uuden ajatuksen!

        Onko kuivassa muijassa kosteutta, jos ilmakin
        puhallellaan kuivaksi Rumatikillä?


      • Kankimiäs kirjoitti:

        Onko kuivassa muijassa kosteutta, jos ilmakin
        puhallellaan kuivaksi Rumatikillä?

        Taitaa asiallinen keskustelu olla liikaa teille torveloille.

        Miten perustelet tuota kuivaksi puhaltamista? Meillä ainakin Truma vain kierrättää ja ilmanvaihto on järjestetty muulla tavoin. Vesikeskuslämmitys kuivattaisi aivan yhtä paljon, jos siis putket eivät vuoda!


    • Tyäeläkeläine

      Meillä on myös Rumatikki, myös Hymmerimoppiilissa, Toijalassa oltiin talvella, ei viimetalvena. Hotellinmittari näytti -36C ja kova pohjatuuli, kopissa puhaltelemalla Rumatikillä hyvinhii plussanpuolla.

    • Palstavahtijoksu37

      Pirulaut Reino liikaa mielessä, alan täällä Svossa toistaa itseäni.

    • ReinoRumatikillä

      Se on Reino , on se. Rumatikillä taas ensisuvena

    • Karvakaanari

      Oletteko reissatessa koskaan touhunneet autossa naisenkanssa "takaapäin"

    • ReinohöpöttäkäJoksu

      Runkatessani asiat on paremmin

    • Talviopettaa

      Ei kukaan kokeneempi caravaanari, joka asuu kopissaan muulloinkin kuin kesällä laita Truman lämmityksellä olevaa koppia.

    • Reinohöpinää

      Palstavahtijoksulta alkoi pukkaamaan Reinohöpinää taas liitteellä

    • Joksuttaataas

      Nyt tulee asiaa taas yötä päivää Joksulta . Joksu on ryypännyt Kulliviinaa

    • OhjekirjaKertoo

      Ainakin minun Rumatikki-Hymerissä Rumatikin nappulassa on monta asentoa josta voi valita lämmittääkö ilmaa vai vettä vai kumpaakin. Ja saa olla vesipuoli tyhjänä - se suorastaan tyhjenee automaattisesti talvella koska tyhjennyshanassa on joku termostaatti siltä varalta että ei ole tullut käsipelillä tyhjentäneeksi.

      • Lämminvesivaraaja ei tyhjene automaattisesti jos sitä pitää lämpimänä, muutoin lirahtaa kun sen lämpötila valuu alle 5C tai niillä main.

        Suosittelen kuitenkin tyhjäämään itse jolloin myös letkut saa tyhjäksi avaten kraanat.

        Sillä onko kyseessä Hymer, Knaus vai mitä vaan ei ole merkitystä!


    • Viljelijä

      Onko pohjoismaissa vaunuissa Rumatikkiä?

    • PalstavahtiKuopiosta

      ei, niissä vaunuissa on lämmittäjä

    • Talvivarustus

      Truma on tarkoitettu kesäkäyttöön , jotkut nuukat karavaanarit yrittää talvellakin asua trumakopeissaan. Toki sieltä löytyy tehoja pakkasiinkin, mutta tehojen kasvaessa kuivaa hengitystietkin lentsun asteelle, mitä ei tapahdu keskuslämmityskopeissa.

      • Karavaan_Ari

        Miten perustelet tuon kuivatuksen Trumalla?

        Minulla se vain kierrättää sisäilmaa jota myös tapahtuu vesikeskuslämmitettävissä tiloissa. Molemmissa ilmanvaihto tapahtuu eri järjestelmällä.

        Jos kokemuksesi on vanhoista "takkamalleista" joissa raitis ilma otetaan lämmittimen alta niin niitä tuskin enää löytyy nykyisistä kulkineista.

        Minulla on aina sitten viime vuosituhannen loppuaikojen ollut sisäkierrolla varustettu Truma jossa tuuletus on hoidettu muilla tavoin. Näin on myös nyt käytössä olevassa integroidussa matkailukulkineessani tänään. En ole mitään ylimääräistä kuivumista huomannut kolmen talven retkillä.


    • Eitalvikäyttöön

      Olet varmaan käynyt vaan kauppareissun Toijalassa, kulkimellasi missä on Rumatikki.

      • Vilun-väreet

        Tarkeneeko sillä edes kauppaan ?


      • Sanoiniin

        Kyllä on , on se myös talvikäyttöön, myyjä ainakin sanoi.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe