Jatkuvaa helvettiä

Onko kenelläkään mitään tietoa, että miksi niskanseutu voi olla aina niin kipeä ja tulehtuneen oloinen? Olen käyttänyt tulehdukseen tarkoitettua salvaa ja särkylääkkeitä, mutta heti kun unohtaa ottaa lääkkeen niin kipu alkaa taas tuntumaan.

Mikä siis voi pitää tätä tulehdusta yllä? Ennen se parantui noilla kikoilla, mutta eipä enää.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun sitä viisikiloista kuulaa roikottaa vuosikymmeniä epäergonomisessa asennossa, niin kyllähän siinä jossain vaiheessa joku menee ehkä pysyvästikin väärään asentoon. Ensisijainen asia ei ole käyttää lääkettä, kun nippasee, vaan miettiä omaa ergonomiaansa. Riittävän monipuolista liikuntaa, taukojumppaa, venyttelyä. Niskassa voi olla kulumia, tosin kulumia tulee kaikille, niiden oireilu on vain yksilöllistä.

Käy työterveydenhuollossa. Ehkä on olemassa keinoja, joilla ergonomiaa saadaan parennettua. Työnantaja joutuu hankkimaan tarpeelliset apuvälineet (mikäli sinua kuormittaa yksipuolinen toimistotyö, kuten epäilen).

Äänestä

OLetko tutkinut hammaskontaktisi ja purentasi tasapainon?

Äänestä

Yritä opetella venyttelyliikkeitä. Silloin uskoisin normaalien jännitys ja rasitussärkyjen katoavan. Näin ainakin minulla. Hieronta auttaa joitakin, en ole kokeillut.

Äänestä

Kiitos vastauksista. En ole toimistossa työssä, mutta edellisessä työssäni kyllä hartiaseutu kärsi. Venytellä ja liikkua kyllä yritän, mutta siltikin vaivaa tulee. Huolestuttaa tuo särkylääkkeiden määrä mikä menee. Hampaiden purennasta en tiedä..täytyy kysyä kun seuraavan kerran käyn hammaslääkärissä. Ei ole ollut vain hänen kanssaan puhetta tuollaisesta.

Sauna on ollut pannassa jo kauan aikaa, sillä se pahentaa oireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppuunkulunutummu kirjoitti:

Onko kenelläkään mitään tietoa, että miksi niskanseutu voi olla aina niin kipeä ja tulehtuneen oloinen? Olen käyttänyt tulehdukseen tarkoitettua salvaa ja särkylääkkeitä, mutta heti kun unohtaa ottaa lääkkeen niin kipu alkaa taas tuntumaan.

Mikä siis voi pitää tätä tulehdusta yllä? Ennen se parantui noilla kikoilla, mutta eipä enää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu