Puoliso haluaa lapsia, minä en. Pitääkö jättää?

Lehtikaali_

Olemme N37 M40 pariskunta. Mieheni haluaa tuskaisen paljon lapsia, minä en erityisesti. Mieheni itkee asiasta ja on jopa sanonut että ei tiedä, haluaako enää elää jos ei saa omia lapsia.

Minun lapsihaluni ovat vähentyneet sitä mukaan kun miehen kasvavat. Toivon hyvää miehelleni enkä halua pilata lapsihaavetta, olenkin ehdottanut hänelle muita tapoja saada lapsi kuten adoptio. Mies kuitenkin haluaa lapset vain minun kanssani, eikä myöskään halua erota vaikka lapsia ei tulisi (olen myös ehdottanut eroa).

En enää tiedä mitä tehdä. Mies hyväksyy vain sen vaihtoehdon että alan hänelle synnyttäjäksi, kaikesta muusta syntyy kamala riita. Haluaisin olla mieheni kanssa, mutta en kestä toisen tuskaa enää. Onko minulla muuta vaihtoehtoa kuin jättää hänet?

12

1667

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietiitseäsi

      Molempien pitää haluta 100% lapsia, muuten niitä ei kannata tehdä toisen mieliksi.

    • Vain1elama

      Jätä pois. Tai anna äijän kuolla.

      Tosi kauan olet tuota toisen hyväksikäyttöä jo harrastanut. Olisit laskenut pois jo nuorempana. Tyhmiä olette molemmat. Minkäs sille voi?

    • Hei Lehtikaali

      Otit esille merkittävän ja kipeänkin asian. Perheenlisäyksen suunnittelu koskee lähes kaikkia pariskuntia. Koska kyse on ehkä elämän tärkeimmästä päätöksestä sen suhteen, halutaanko lapsia vai ei, tilanteessanne on erityistä painolastia.
      Lasten haluamisen suhteen ei voi tehdä kompromissiä. Joudutaan perimmäisten kysymysten äärelle: miten parisuhde voi toimia, jos näin keskeisessä asiassa ollaan eri mieltä?
      Ajattelen, että lapsia ei ainakaan tule hankkia minkäänlaisena valtataistelun tuloksena. Vaikka kukaan tuskin voi sanoa olevansa täydellisen valmis vanhemmaksi, on kuitenkin isyys ja äitiys asia, joka jokaisen täytyy käydä itsessään läpi voidakseen sanoa lapselle: tervetuloa, kasvetaan yhdessä.

      Mitä, jos keskustelisitte asiasta parisuhdeterapeutin kanssa? Kävi niin tai näin, on hyvä, että asiasta pystytään keskustelemaan mahdollisimman turvallisesti ja toisiaan kuunneellen. Myös seurakuntien perheasiain keskuksesta voi kysyä aikaa keskustelulle tai hakeutua yksityisten parisuhde/perheterapeuttien vastaanotolle

      Viistautta, vastuuta ja voimia keskusteluunne

      Merja, diakoni

    • omavapaus

      Mies yrittää kiristää sinua synnyttäjäksi..älä suostu ja menkää yhdessä vaikka ed.mainittuu paikkaan.

    • Ehkäainoa

      ratkaisu on erota, koska miehellä viimeiset hetket tulla isäksi ja sinä taas et halua äidiksi ja, jos väkisin tulet, niin olet lopun ikääsi katkera miehelle ja toisinpäin. Tämmöiset asiat pitäisi heti tavatessa selvittää, että haluaako ehkä joskus lapsia, vai ei.

      • Kommentoija69

        Roskaa, ei ole viimeiset hetket tulla isäksi. Nyt biologian perusasiat haltuun. Silti kannattaa erota, koska jos sinä et missään tapauksessa halua lapsia, niin sinun ei missään tapauksessa kannata ryhtyä äidiksi vain miehesi mieliksi. Eikä myöskään miehesi kannata luopua halustaan tulla isäksi, jos se on hänelle noin tärkeää.

        Ihmisiä pitäisi valistaa enemmän tällaisista asioista. Vanhempien, koulun, seurakuntien tms. pitäisi puhua nuorille ihmisille, ettei parisuhteeseen kannata ryhtyä, jos on täysin erilaiset käsitykset hyvästä elämästä.


      • Eiväkisin

        Mä ajattelin tuon edellisen kirjoittajan tarkoittavan, että kun mies on jo 40 v, niin hän todennäköisesti pariutuisi myös uuden n. nelikymmpisen kanssa. Ja sillä olisikin jo aika kiire tehdä se lapsi...
        Mutta asiaan: minustakin on parempi erota. Tai tärkeintä on ainakin se, ettei lapsia ruveta hankkimaan jos toinen on niitä vastaan. Sehän olisi jo epäoikeudenmukaista niitä lapsiakin kohtaan. Sitä paitsi maailmassa on liikaa ihmisiä muutenkin ja jokainen lapsen tekemättäjättämispäätös on ekoteko.


    • jsfljlsfjlsfkj

      Koska lapset ovat asia, jotka erottavat teidät...olette jo tavallaan erossa...erotkaa nyt ihan virallisesti.

    • HarkittuPäätös

      Mitä meistä maailmaan jää kun kuolemme?

      Mielestäni on väärin olla antamatta lasta ja väärin on myös sitä vaatia, jos toinen ei halua. Ihminen tekee molemmat ratkaisut itsekkäästä syystä.

      Mitä nainen miettii 48-vuotiaana, katuuko sitä kun ei ole synnyttänyt lasta kun siihen oli vielä mahdollisuus? Vanhenemme, olisiko mukava jos omat lapset tulisi tervehtimään kun hädin tuskin kykenemme kävelemään?

      Itse olen mies ja olen ollut samassa tilanteessa. Vaimoni halusi lapsen mutta minä en. Kysyin oliko hän ihan varma asiasta, muuttaahan lapsen tuleminen elämää epäitsekkääseen suuntaan. Naisen tulee olla valmis ottamaan vastuu myös niistä väsymyksen hetkistä mitä uusi tulokas tuottaa. Iloa mutta myös haasteita.

      Mietin pitkään omaa ratkaisuani. Voinko kieltää naiseltani asian joka kuuluu normaaliin elämään? Antaisiko hän koskaan anteeksi jos hän ei saisi elämänsä aikana omaa jälkeläistä?

      No, nyt meillä on vuoden vanha ihana ihmisen alku.
      Nainen on tyytyväinen, itse enemmän "neutraalissa tilassa", vaikka ihanahan se pieni vauva aina on.

      Onko se ihmisen oma onni tärkeintä vai onko tärkeämpää tehdä puoliso onnelliseksi? Hmm...

    • onneksieiitkenyt

      Sama tilanne oli. Mies halusi, minä en. Ei lähtenyt, vaikka niin ohjeistin tekemään.
      Nyt olemme molemmat jo liian vanhoja, mutta minua on hänen lapsettomuutensa säälittänyt. Jos olisin nyt ensimmäistä kertaa siinä tilanteessa, lähtisin itse. ; on suhteellisen raskasta joutua miettimään sitä mikä on ja mikä ei ole omaa syytä.
      Miehiä löytyy niin sinulle, kuin naisia hänelle.

    • Anonyymi

      Tuossa tapauksessahan miehen tuska vain lisääntyisi, jos hänet vielä jätettäisiin sen lisäksi, että lapset jäävät saamatta.

    • Anonyymi

      joo heti vaan hus pois! Tai voithan sei tehä jonkun toisen kans ja sanoo et ne kakarat on hänen. Minusta 24 lasta on hyvä määrä, sitte vois jo harkita haluuko lisää.
      hyvät lapsilisät saat aattele.. orpo vissiii ottaa nyt lapsilisät ittelleen kun leikkaa niitä pois, mutta sun kantsii ottaa työät pari kolme et voit elättää ne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      18
      2076
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1824
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1463
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      177
      1444
    5. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      21
      1429
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      309
      1407
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1037
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      62
      1004
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      985
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      884
    Aihe