Essitalopraami vaikutus loppuu kesken päivän

Hei
Ongelma on; aloitin 2 kuukautta sitten Escitalopram lääkkeen.Aluksi 10 mg jota nostettiin 20 mg ..aivan järkyttävä väsymys tuli, päätin sinnitellä ja väsymys onneksi kaikkosi ja tuli todella rentoutunut olo..ajatukset on kepeitä
...mutta nyt on tullut ongelma, otan lääkkeen aamulla noin klo 8 aikoihin ja noin klo 16 aikoihin lääkkeen vaikutus loppuu..alkaa vitutuskäyrä nousta kesken kävelyn, ilman mitään syytä.
Onko kokemuksia?
Aion huomenna jutella lekurin kanssa aiheesta.
108083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Huumeen perusvaikutuksia tai viekkareita mahdollisesti. En osaa sanoa.

Äänestä

Jännä olis kuulla mitä lääkäri vastas. Ajatelisin että kannattaa ottaa lääke joskus päivällä. Kantaa paremmin iltaan ja aamuisin ei aina ihan niin paljoa vituta.

Meen ite samalla lääkkeellä ja annoksella. Tiedän oireen hyvin.

Äänestä
  • Nojoo.Psykologi ohjeisti odottamaan vielä 2 viikkoa koska lääkevaste ei ole vielä lopullinen...tarvittaessa opamexeja ahdistukseen.

    Näin se on tehtävä..

    Äänestä

Joo..en vielä ottanut yhteyttä..tarkkailen hiukan tilannetta.
On onneksi noita opamoxeja olemassa.

Mulle tämä psykologi sanoi että lääke olisi tehon kannalta parasta ottaa aamulla...anyway, nyt on tuo äärimmäinen,järkyttävä väsymys häipynyt..mutta lääkkeen teho loppuu nopeasti..syön siis 20 mg päivässä.
Tänään alkoi 4 tunnin päästä lääkkeen ottamisesta ärtymys lisääntymään, vaikka kuinka yritin rauhoittua..ei auta...alkaa ärtymys ja raivo puskemaan läpi.

Äänestä
  • Sulla on muuten ihan norsun annos sitä essitalopraamia.

    Äänestä

  • Niinpä.
    Enempää ei kuulemma pitäisi vrkaudessa ottaakaan.

    Äänestä

  • Psykologi ei tiedä lääkehoidosta mitään koulutuksensa puolesta ja lääkityksestä vastaa lääkäri. Pysyköön psyokologi omalla tontillaan.

    Voit ottaa Essitalopramin milloin vaan päivällä. Monilla se vaikuttaa piristävästi ja siksi sitä otetaan aamuisin, ettei mahdollisesti haittaa yöunia.

    Annoksena 20mg on tavallisen lääkärin kirjoittama maksimiannos. Pykiatrit saattavat kirjoittaa isompiakin annoksia harkintansa mukaan.

    Äänestä

  • Nojoo..taisin kirjoittaa tittelin väärin..Psykiatri on lääkkeen määrännyt.

    Äänestä

Lääkitykseni on essitalopraami 10 mg voxra 300 mg lyrica 2×25 mg ketipinor 25-150 mg tarvittaessa. En ole missään vaiheessa huomannut essitalopraamissa haittavaikutuksia. En ole varma vaikuttaako se mitenkään enkä usko annostuksen noston vaikuttavan asiaan. Luulen silti essitalopraamin pikkasen poistavan ahdistusta. Mietinkin että olisko venlafaxiini parempi lääke? En kuitenkaan halua lopettaa essitalopraamia vaan minua kiinnostaisi ottaa venlafaksiinia nykyisen lääkitykseni lisäksi. Ehkä se ei ole vielä ajankohtaista koska lääkäri nostaa varmaan lyrican 150 mg:aan. Lyrica on hyvä lääke ahdistukseen. Kannattaa pyytää lääkäriltä, suosittelen.

Äänestä

Ei essitalopraamin vaikutus pitäisi mitenkään loppua kesken koska se on pitemmän aikavälin vaikuttava lääke. Ei se vaikuta hetkessä eikä vaikutus yhtäkkiä lopu kesken . Joku muu ongelma on kyseessä. Itse olen käyttänyt noita lääkkeitä 20 vuotta. Masennusta, ajatukset käy ylikierroksilla " maniaa", unettomuutta. Viimeiset 12 vuotta olen käyttänyt ketiapiinia 400 mg vrk, venlafaxiinia oliko se 75 mg 1tabletti ja alpratsolaami debottia 0.5 mg päivässä. Jotenkin minusta itsestä tuntuu että ainoa mikä vaikuttaa niin on tuo ketiapiini. Saa hyvät unet ja ei väsytä päivällä. Kun tulee hermostunut levoton olo päivällä niin ottaa ketiapiinin niin tunnin sisällä olo tasaantuu ja ajtukset palaa normaalille tasolle. 300mg ilalla niin hyvät unet tulee ja aamulla 100 mg tasaamaan. Joskus päivällä puolikas tapletti jos tilanne niin vaatii. Ketiapiiniahan ei missään nimessä saa ottaa silloin tällöin koska se on liian suuri rasitus aivoille. Turvallinen minimiannoskin on joidenkin tutkimusten mukaan 300 mg. Säännöllisesti pitää syödä sitä lääkettä. Kannattaa googlata aiheesta jos kyseinen lääke kiinnostaa.No kuitenki noi lääkitykset toimineet minulla hyvin 12 vuotta näillä mennään ja työelämässä ollaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärtynyt kirjoitti:

Hei
Ongelma on; aloitin 2 kuukautta sitten Escitalopram lääkkeen.Aluksi 10 mg jota nostettiin 20 mg ..aivan järkyttävä väsymys tuli, päätin sinnitellä ja väsymys onneksi kaikkosi ja tuli todella rentoutunut olo..ajatukset on kepeitä
...mutta nyt on tullut ongelma, otan lääkkeen aamulla noin klo 8 aikoihin ja noin klo 16 aikoihin lääkkeen vaikutus loppuu..alkaa vitutuskäyrä nousta kesken kävelyn, ilman mitään syytä.
Onko kokemuksia?
Aion huomenna jutella lekurin kanssa aiheesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu