Miksi askartelet itsellesi naamion?

handsomeman_

Miksi sinä nainen haluat muokata erilaisilla väriaineilla kasvoistasi erilaiset kuin ne luonnollisesti on? Onko luonnollinen yhtä kuin ruma? Koetko olevasi meikkaamattomana ruma meikatun vieressä? Jos et meikkaa, koetko olevasi vähempiarvoinen?

Onko kauneus sitä, että aina pitää yrittää olla paria astetta kauniimpi, keinolla millä hyvänsä? Onko meikkiteollisuus ja muodinluojat vastaus tyytymättömyyteesi? Vai meikkaatko, koska kaveritkin meikkaa? Vai siksi, että "kai sitä nyt saa... omat on kasvoni... mitä se sulle kuuluu...??? :)

Missä on ne naiset, jotka tuntee sisimmässään oikeaksi olla oma itsensä, ilman että askartelee itselleen naamarin, jolla pinnallisesti teeskentelee olevansa jotain, mitä sen alla ei ole?

Olen pienestä pitäen ihmetellyt, että miksi naisten pitää piiloutua naamioiden taakse.

Sana on vapaa. Parhaat perustelut palkitaan Guerlainin KissKiss Gold and Diamonds poskipunalla.

7

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 01porkkanapää

      Hei! (Olen 15.v eli 9. luokalla) Ymmärrän pointtisi, tässä minun: En meikkaa siksi että olisin ruma ilman meikkiä. Minulla on hyvä itsetunto, enkä koe meikin tekevän minusta "kauniinpaa". Meikkaan, koska minusta se on hauskaa, ja pystyn sillä tavalla ilmaisemaan itseäni ja persoonallisuuttani. Tykkään esimerkiksi käyttää oranssia huulipunaa, koska se väri on niin pirteä, enkä minä siinä mitenkään pahalta näytä :D joillekkin on ehkä mahdotonta uskoa että pidän itseäni meikittä ja meikillä yhtä kauniina, mutta näin se nyy vaan on! Minulle on ihan sama meikkaavatko vai eivätkö muut meikkaa :D ystävissäni on niitä jotka eivät meikkaa ollenkaan, ja niitä jotka meikkaavat hiukan enemmän :3

      • 01porkkanapää

        Niin ja vielä sitä, että en meikkaa läheskään joka päivä, ei mulla oo mitään ongelmaa mennä kouluun meikittä :D


    • Olen aina ollut siitä samamieltä.Jos naine ei kelpaa omilla kasvoilla,ei naamio auttaa.Kysymyys on siitä,että meikki on valekauneus,niin kun"kissakulta".Tai kun teatteri puuomenat, mitä ei ole olemassakaan.Nuorille on kaikki ok.Mutta aikuiset pitäisi olla itsevarmoja.On ihminen muutakin kun ulkokuori.Ehkä sisäinenkauneus on kauneus,mitä on harvinainen ja luoteetava.

    • lounastauolta

      Joo ja mua ei sitten tarvitse palkita siitä, että viitsin vastata sulle, joka pidit tärkeänä signeerata tekstisi nimimerkillä "handsomeman". Se kertoo sinusta jo aika paljon.

      Täytyy olla nuori mies, että kysyy vielä tuollaista muka ihmetellen. Jos tuntisit ihmislajin historiaa et kyselisi yhtään mitään, uskaltaisit vain nauttia rehellisesti ja ilman syylisyyttä tai syyllistämistä siitä, mitä ympärilläsi näet joka päivä.

      Aloita siitä, että opettelet tiedostamaan oman käytöksesi ja asenteesi - etenkin vaskaikkaisen sukupuolen läsnäollessa, kävellessä vastaasi, ilmestyessä eteesi kuvana lehden sivuilla, videonauhalla tv:ssä, somessa, jne. Tiedosta se, miten ja millä asenteella sinä, ihmislajin urospuolinen edustaja, katsot sitä ihmistä ja mitä sinun mielessäsi sillä hetkellä kulloinkin tapahtuu, millaisia tunteita sinä tunnet, mitä ajattelet ja miten sitten käyttäydyt.
      Yritä yllättää itsesi spontaanisti, saada itsesi kiinni ns. rysän päältä, ihan rehellisesti, sillä niissä sinun reaktioissasi on jo aika monta syytä siihen, miksi ihmislajin (varsinkin nuori) naaraspuolinen edustaja pitää tärkeänä/parempana/itselleen miellyttävämpänä/hauskempana/inspiroivampana jne. ehostaa kasvojensa piirteitä, edes hieman.

      Sillä fakta on se, että te ihmislajin urospuoliset edustajat ette edes erota sitä, onko naisella meikkiä vai ei, ellei hänellä ole selvästi värjätyt huulet ja luomet, tekoripset, mustaa kajalia, poskipuna väärässä kohtaa poskessa, väärän värinen meikkivoide, jne. Te kehutte ihmistä "luonnonkauniiksi" edes tietämättä miten se "kauneus" on teidän eteenne kenties loihdittu...

      Ymmärrä ensin oman sukupuolesi luontainen, viettien ohjaama käyttäytyminen, ja tule vasta sitten hämmästelemään vastakkaisen sukupuolen valintoja.

    • anonyymi15v

      Ensinäkin, "naamarilla" kasvojen peittäminen on aivan liioiteltua. Veikkaan että suuri osa naisista ei meikkaa niin paljon, että naamariksi voi kutsua. Meikkaamalla voi tuoda esille omia parhaita puolia ja ilmaista itseään. Ei, luonnollinen ei tarkoita rumaa. Meikata voi luonnollisestikin. Itseltäkin joskus pojat kysyy, että miksi omistan niin paljon meikkejä, kun en ikinä meikkaa, vaikka todellisuudessa meikkaankin jonkin verran. En koe itseäni rumaksi ilman meikkiä, enkä väheksy millään tavalla ihmisiä, jotka eivät meikkaa. Joillekin tulee itsevarmempi olo kun meikkaa. Kuten aijemmin sanoin, miehet eivät edes huomaa luonnollista meikkiä. Tietysti, jos on kirkas huulipuna, vahvat eyelinerit ja värikästä luomiväriä, sen miehet kyllä huomaavat. Ja EI, naiset eivät meikkaa miehiä varten. Miehien ei pitäisi mielestäni puuttua mitenkään naisten meikkaamiseen, kun eivät asiasta yhtään mitään ymmärrä.

      • näinsevanmenee

        Fiksu ja paikkansa pitävä kirjoitus.


    • Anonyymi

      Miksi käytät esim korviksia tai muita koruja? Tunnetko olevasi rumempi ilman niitä? miksi käytät ponnareita ja muita vastaavia? eikö luonnollisuus ole parempi? Toivottavasti ymmärsitte pointtini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe