Olen ollut 1,5 viikkoa vähähiilarisella dieetillä eli en ole syönyt leipää, pottua, riisiä, pastaa, suklaata, namuja yms. Aamuisin olen syönyt rahkaa must.keittoa, päivällä salaattia 1 muna (sis.salaattikastike), illalla pihvin/broiskun suikaleita kasviksia ja välipaloiksi olen heitellyt pähkinöitä. Mutta kilot ovat edelleen samat kuin aloittaessa?!! Hiilareita en taida osata laskea, mutta luulin lukemani perusteella, että yllämainitun tapaisella ruokavaliolla kriteeri vähähiilarisesta ruokavaliosta täyttyisi. Eli jatkanko vai tilaanko pitsan ja nappaan oluen kyytipojaksi ;) Ylipainoa mulla ei ole paljoa, mutta n. 5 liikakiloa ovat kaikki kertyneet keskikehoon. Joka tapauksessa, kaikille oikein mukavaa kevään odotusta näin arktisen talven keskellä :))))
Mitä
teen väärin?
132510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Päivittäinen ruokamääräsi on suurempi kuin kulutuksesi. Syö vähemmän.
Tyttäreni on 21vuotias ja minä sille sanoin et ois tuommoinen dieetti olemassa. No hän alkoi saman tien ja nyt tuli eteen aika paha juttu. Meinaan valtimotukos tuli jalkaan ja lääkäri sanoi syyn: Hiilaridietti. Että jos voit vähemmän rasvaa ja enemmän liikuntaa niin kyllä se on paras keino pudottaa painoa. JA TERVEELLISIN, ONNEA SINULLE!
Useinmiten jalkoihin tulevat vesisuonitukokset nuorilla naisilla johtuu e-pillereistä, jotka yhdessä ylipainon (ja tupakan!) kanssa on paha yhdistelmä.
Nimenomaan Atkinsia. Minullakin on jalassa ollut veritulppa ja nimenomaan pillereistä johtuva. Nyt on vajaassa kahdessa viikossa paino pudonnut n. 4kg. Joten jospa tyttäresi hankkisi ensin muun ehkäisykeinon ja luopuisi tupakasta, voisi terveyskin kohentua ja veritulppariski pienentyä huomattavasti.
Muista, että kaikki nuo rahkat sun muut on oltavia rasvattomia, liha valkoista ja rasvatonta, ja älä ihmeessä syö pähkinöitä. Niissä on nopeita hiilareita (pahoja) ja niissä on rasvaa ja noiden kahden yhdistelmä on mitä lihottavin. Ota aina sokeriton vaihtoehto. Liiku mahdollisimman paljon samalla.
Pähkinöissä ei ole hiilihydraattia nimeksikään (riippuu lajista, mutta esim. mantelissa ja hasselpähkinässä n. 5-6 g / 100 g), ja pähkinöitten rasva on erittäin terveellistä!
Olen pudottanut painoa vähähiilarisella noin 12kg/noin 4kk ja päivittäin syönyt ihan tavallisia maapähkinöitä pienen kahvikupillisen verran/vrk (ehkä noin 1,5dl) Paino pudonnut huvin ja vatsa toimii. Heti huomaa, jos on vaikka viikonloppureissulla, ja pähkinät jää väliin, että vatsan toiminta tökkii.
Nyt on siis kyse Atkinsin dieetistä joten rasvattomuus ei kuulu niihin oppeihin.
Et mitään. Tässä tää nyt nähdään,joku ei laihdu sit millään, joku toinen ei tolla ruokavaliolla kauan eläisi. Itse olin Atkinsilla noin 2.5kk ja 3kg lähti,liika vähän mun mielestä. AINOA KEINO MUN MIELESTÄ VARMALLE LAIHTUMISELLE ON OLLA NÄLÄSSÄ JA LIIKKUA HULLUN TAVALLA. Hyvää "talven" jatkoa.
Hiilarit kyllä kannattaa laskea. Joillakin laihtumisraja on niin matala. Aluksi 14 päivää alle 20 hiilaria/päivä. Ja sitä voi joutua pudottamaan.
Tässä ois sivut, mista voi katella elintarvikkeiden hiilarimääriä. Vähän sun pitäis osata arvioida, paljonko grammoissa syöt.
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2034&fuclass=vegfresh&specdiet=none&items=600&from=bottom&portion=100g&lang=fi
Ja ohjeita löytyy:
http://www.varputavi.com/alakarppi/ukk.php
hiilareita on ihan liikaa, jätä matjat, salaatinkastikkeet, ja osa kasviksista pois, tarkat listat saat osoitteesta www.southbeachdiet.com . Pähkinöitä saisi syödä n. 10kpl päivässä niiden sisältämän suuren rasvan takia.
Tuolta sivustolta siis löytyy tarkat ohjeet, listat ruuista joita voit syödä ja joita et voi syödä, itse olen ollut nyt kohta kaksi viikkoa "dieetillä" ja n. 3 kiloa on karissut. Olen ihan tyytyväinen, nälkää en ole nähnyt päivääkään. Muista syödä paljon proteiineja eli lihaa.
telkasta on tullut pienen ajan sisällä jo kahteenkin kertaan dokkari atkinsin dietistä. oli aika mielenkiintoinen. siinä yritettiin selvittää syytä miksi ns. atkinsin dietillä laihtui nopeammin ja paremmin, kun normaalilla: vähennä rasvaa-syö kasviksia-liiku enemmän -dietillä.
edes hra atkins ei itse luultavasti ymmärtänyt diettinsä varsinaista sisältöä.
yhteenvetona monista tutkimuksista selvisi, että vaikka atkinsin dietillä sai vapaasti syödä niin paljon lihaa, pekonia, rasvaa eikä vihanneksia tuputettu, niin ruoka on myöskin niin täyttävää, että ihminen todellisuudessa yksinkertaisesti söi vähemmän. raskas ruoka sulaa huomattavasti hitaammin kun salatiinlehti, joten kylläisyyden tunne kestää kauemmin. leipä, peruna yms. sisältävät kuitenkin hiilihydraatteja paljon ja jos et tiedä sitä määrää, niin usein kuvittelet syöväsi vähemmän kun todellisuudessa syöt.
dokkarissa oli myös tutkittu lääkärien kannalta asiaa ja mahdollisia haittavaikutuksia atkinsin dietistä. niitä ei kerta kaikkiaan dokkarissa keksitty, mutta eräs lääjäri mainitsi hyvin huomionarvoisen asian. nämä tulevat vasta pitkässä saatossa mahdollisesti esiin! muutaman vuoden kokemus kyseisen dietin käytöstä ei näin lyhyessä ajassa vielä kerro kaikkea.
niin että järki käteen ja kohtuus kaikessa!
Älä nyt tähän vielä sekoita Southbeach-dieettiäkin. Kyse oli Atkinsin dieetistä!