Bensa-autot katoamassa?

Tehdäänkö enää bensakäyttöisiä autoja, kun suurinpiirtein kaikki uutuusesittelyautot ovat aina dieseleitä? Esim. tänään Ilta-Sanomissa Volvo, Mersu ja Škoda.
Vai onko autoesittelijät niin dieseliin kallellaan? Vihreitä?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Bensakoneet säilyvät vielä ainakin muutaman vuosikymmenen. Nykyisin autonvalmistajat kilpailevat, kenen hoppa on pieniruokaisempi ja dieseleitä esitellään mainosmielessä, koska ne kuluttavat vähemmän kuin bensakoneet.

Äänestä

Bensa on vaikea myydä käytettynä ainakin suomessa. Varmaan plugin hybrideissä sitten se bensa on ihan hyvä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


GasolineGal kirjoitti:

Tehdäänkö enää bensakäyttöisiä autoja, kun suurinpiirtein kaikki uutuusesittelyautot ovat aina dieseleitä? Esim. tänään Ilta-Sanomissa Volvo, Mersu ja Škoda.
Vai onko autoesittelijät niin dieseliin kallellaan? Vihreitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu