Jäätelökioski :D

...

Onko täällä kukaan ollut koskaan kesätöissä jäätelökiskalla?

Jos on voisitteko vastata seuraaviin kysymyksiin..
-ikäsi?
-mitä sielä lähinnä pitää tehä?
-tykkäsitkö olla ja kauan olit?
-onko palkka hyvÄ?
KIITOS :D

7

4107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jätskikiskalla ollut

      Viime kesänä olin töissä jätskikioskilla. Olin silloin 16 vuotias. Työ oli vilkkaina päivinä aika raskasta, kiskassa oli tosi kuumaa ja siellä joutu oleen ihan omillaan,eli esim. jos joku asiakas tuli ja halus kuitin ostoksistaan en todellakaan tiennyt että mitä pitäisi tehdä kun se olisi pitänyt käsin kirjoittaa. Ranne kipeytyi alussa mutta jos käyttää rannesuojaa ei ole mitään ongelmaa. Olin periaatteessa töissä koko kesän ja vaikka minulle luvattiin noin 5 vuoroa viikossa, sain tehdä yleensä vain kolme koska säät olivat niin huonot että kioski oli usein suljettu ja silloin meni työt alta. Palkka oli 5.50 tunnissa eli ei todellakaan mikään hyvä. Parasta siinä työssä oli että sai syödä niin paljon jätskiä kuin jaksoi ja usein tapasi tuttuja jotka sitten jäivät hengailemaan jätskikiskalle pitämään seuraa. Työtehtäviin kuului tietysti jätskin myynti, kioskin siivoaminen, kahvin keittäminen(meiän kiskassa myytiin kahvia) pakastimien rapsuttaminen, tiskaaminen ym. Kyllä sitä yhden kesän jätskikiskassa jaksaa, ei se niin kamalaa ole. Mutta en kyllä meninsi sine uudestaan mistään hinnasta =)

    • minä

      Olin jäätelökioskilla 15- ja 16-vuotiaana, siis kahtena kesänä.. Palkka oli 5e/tunti (sunnuntaisin 10). Olin ainoa työntekijä eli olin töissä joka ikinen päivä kauniilla ilmalla 11:sta noin 18:sta, sinänsä surkeaa kun lomalle pääsi vain sateella (ja muutenkin sai aina kytätä koska sataa ja koska ei, eli vapaapäiviä ei tiennyt etukäteen)...tosin tällainen yhden työntekijän systeemi on varmaan aika harvinainen..
      Työ sinänsä oli ihan ok, tosin välillä oli uskomattoman tylsää kun asiakkaita kävi harvassa. näin jälkeenpäin ajatellen homma oli kuitenkin rentoa (lehtien lueskelua monta tuntia päivässä..) ja sain olla ulkona kopista kun ei ollut asiakkaita (=loistava rusketus), ja tosiaankin kaverit hengaili usein paikalla..
      tienestit nyt oli mitä oli kun sadepäiviltä ei palkkaa saanut, mutta kyllä se 5e/h on mun mielestä ihan ok 15-16-vuotiaalle..Eli jos vaihtoehtona on mansikkamaa tms. niin voin kyllä suositella!

      • jäätelö-tyttö

        miten jätskikiskalle pääsee töihin?


      • minä
        jäätelö-tyttö kirjoitti:

        miten jätskikiskalle pääsee töihin?

        Itse bongasin ilmotuksen lehdestä...En sit osaa sanoa miten muualla, ehkä pitäis yrittää ottaa jotenkin selvää kiskojen omistajista ja ruveta soittelemaan...


    • jääfff

      Itse olin viime kesäni jäätelökioskilla ja tulen olemaan ainakin osittain ensi kesänkin. Olin 16-vuotias ekaa kertaa siellä ollessani. Siellä pitää osata käyttää kassaa, hyvää matikkapäätä, hyviä asiakaspalvelutaitoja, hymyillä ja olla innostunut, osata pyörittää palloja ja omavalvontaa (Pakastimien lämpötilat), katsoa, että jäätelöitä on vielä ja tötteröitä jäljellä. Pitää osata tiskata ja siivota.
      Tykkäsin olla! Asiakkaat oli ihania kuin vain nillekkin jaksoi olla ihana. Palloja oli aluksi vaikea pyörittää mutta luonnistui. Kassan lasku oli aluksi vaikeaa mutta onnistui. Palkka oli ihan ok.

    • Jätskihullu

      Mistä näitä jätskikiska kesätöitä voi etsiä???! kerokaa, haluan päästä :)

    • mablix

      ilmoituksia löytyy ainakin netistä ja sitte sitähän voi mennä kysymään paikan päälle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe