Pakolainen,siirtolainen,maahanmuuttaja

waler-

Mitä näillä om eroa muuta kun nimike vaihtuu?Elättejä kaikki

15

88

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wbetbm

      Tästä käsitteet tutuiksi. Katsokaa erityisesti tuo "pakolainen" kohta jamiettikää sen jälkeen, onko Suomessa yhtäkään pakolaista?

    • Siirtolainen ja maahanmuuttaja voi ole myös henkilö, jokaon jo ennalta työllistänyt itsensä, järjestänyt asunnon ja tulee toimeen ilman veronmaksajien elatusta.
      Pakolainen puolestaan on se, joka lähtee esim sotaa, luonnonmullistuksia jne pakoon, mutta olosuhteiden palattua elinkelpoisiksi, palaa takaisin omaan maahansa ja kulttuuriinsa.
      Näistä tänne tulleista on suurin osa paossa elintasoa, joka on täällä meillä taattu paremmaksi kuin lähtömaassa ja paremmaksi kuin maan omilla kanta-asukkailla.
      Siitä pitää hyvä tiedotus huolen, että "hyvä kello kauas kuuluu".

      Mutta kun tätä toimintaa, jota eliitin rikastuttanen lähinnä hyödyttää ja jota näin ollen voi sanoa ihmiskaupaksi, on jatkunut jo kohta kolme vuosikymmentä, pitäisi sen näkyä selkeästi jo bruttokansantuotteen nousuna.
      Rikastuttamiseksihan tätä propagandakin väittää ja sitähän se kieltämättä on niille joilla ei ole puutetta ennestäänkään.

    • PitäkääRotummePuhtaana
    • wbetbm

      "Pakolainen puolestaan on se, joka lähtee esim sotaa, luonnonmullistuksia jne pakoon,"

      No olisi nyt perkele lukenut sen "Pakolainen" kohda jonka kehoitin lukemaan. Siitä selviää mikä on pakolainen ja mikä se taas ei ole. LUE SAATANA niin ei tarvitse puhua paskaa.

      • pelkurikenties

        Mikä on Irakilainen joka jättää perheensä"sotimaan" ja itse pakenee?


      • Parasitoidimatut
        pelkurikenties kirjoitti:

        Mikä on Irakilainen joka jättää perheensä"sotimaan" ja itse pakenee?

        Sieluton suklaanappisilmäinen karvaperskultamunamaahantunkeutuja.

        Jos tunkeutuu Euroopan läpi Suomeen asti niin silloin se on viellä tuon kaiken lisäksi laiton sellainen.

        Vai mitä myrkky sukkivakit, hä..?


      • efgrth
        pelkurikenties kirjoitti:

        Mikä on Irakilainen joka jättää perheensä"sotimaan" ja itse pakenee?

        Sitä sanotaan panomieheksi.


      • ergegrthrh

    • olisiko-

      Maahantunkeutunut sosiaalielätti lie oikea nimike

      • Sosiaalisurffarikäpykaartilaispakoloiselätti, se on. Että silleen.


    • mä.äärisuvakki.oon

      Tämäkin on mielenkiintoinen:
      "Suvaitsevaisuus = ennakkoluulottomuutta ja avoimuutta yhdistyneenä terveeseen itsetuntoon ja oman kulttuurin tuntemukseen sekä kykyä samanaikaisesti omaksua uutta ja vierasta sekä suhtautua siihen myös kriittisesti. Se on myös muiden mielipiteiden ja tapojen kunnioittamista."

      Ovatko ns. suvakit tällaisia? Eivät ole. Suvakki onkin suomalaisvastainen vajakki = suvakki.
      -Hillutaan mielenosoituksessa naamioituneena. Tämäkö ennakkoluulottomutta ja avoimuutta?
      -Kiljutaan lauman mukana sloganeita ilman omaa mielipidettä. Tämäkö tervettä itsetuntoa?
      -Mollataan omaa kansaa ja ihannoidaan vieraita ja halutaan omien tapojen väistyvän vieraiden tapojen tieltä. Tämäkö oman kulttuurin tuntemusta?
      -Väkivaltaista ja alkukantaista, muita vihaavaa kulttuuria ja uskontoa suositaan oman alkuperäisen kustannuksella. Tämäkö kykyä omaksua uutta ja vierasta?
      -Sinisilmäisesti sivuutetaan väkivalta, raiskaukset "tahrrush gamae" tapa, kustannukset, oman kansan syrjintä ja väärin perustein maahan tunkeutuminen ynnä muut haitat. Tämäkö kriittistä suhtautumista?
      -Toisin ajattelevia leimataan rasisteiksi, häiriköidään heidän laillisia mielenilmauksiaan, käydään jopa väkivaltaisesti kimpuun, valehdellaan, yritetään provosoida ja keksitään syytteitä. Tämäkö muiden mielipiteiden ja tapojen kunnioittamista?

    • Eipäseipäs

      Eiköhän tänne sontaa kirjoittelevat ja kiroilevat juuri ole niitä sossun rahoilla eläviä aina ja ikuisesti. Maahanmuuttajat väliaikaisesti tai mieluummin ovat heti vaikka ensin siivoustyössä ja muissa raskaissa töissä, siellä heitä pääasiassa näkee. Mutta ei he ikuisesti siihen jää, hyvin monet lähtevät opiskelemaan tai opiskelevat työnsä ohessa. Sillä heillä hyvin monilla riittää kunnianhimoa ehkäpä parempaan elämään.

      • mä.äärisuvakki.oon

        Suomalaisvastainen vajakki elää omassa Liisan ihmemaassaan.


      • dahsaaf

        Koita nyt vajakki ymmärtää mitä maahanmuuttuja tarkoittaa. Suomessa on monta maahanmuuttajaa, jotka maksavat veroja miljoonia ja työllistävät satoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      435
    Aihe