Hei
Tietääkö kukaan jotain joka laittaisi sileitä pehmeitä silareita? Kaikki näyttävät laittavan anatoomisia tai karheita, mutta ne on liian kovat! Ei kuulemma voi edes nukkua vatsalla! Itse olen 32 v nainen, pari lasta ja ihan tyhjäksi menivät, imetin 5 ja 7 kk. Melkein pelkät nahkapussit jäljellä, alunperin oli B.
Tietääkö kukaan jotain joka laittaisi sileitä pehmeitä silareita? Kaikki näyttävät laittavan anatoomisia tai karheita, mutta ne on liian kovat! Ei kuulemma voi edes nukkua vatsalla! Itse olen 32 v nainen, pari lasta ja ihan tyhjäksi menivät, imetin 5 ja 7 kk. Melkein pelkät nahkapussit jäljellä, alunperin oli B.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hei. Mulle laittoi Penttilä Helsingissä ja olen tyytyväinen,vähän tuli mustelmaa mutta ei juuri kipua, parina ekana päivän vähän. Tosi mukavat, luonnolliset ja sopivan kokoiset 280g. Suosittelen! Uusi paikka Kaivopuistossa on viihtyisä ja rauhallinen.
Implantin pintarakenne ei vaikuta pehmeyteen, mutta ratkaisevasti mahdolliseen kapseloitumiseen (karheapintainen kapseloituu vähemmän). Implantteja saa eri pehmeyksisinä, anatomiset ovat yleensä luokkaa kovempia jotta säilyttävät muotonsa. Pyöreissä implanteissa olisi pehmeämpiä vaihtoehtoja. Lääkärin kanssa voit neuvotella minkälaista tulosta haluat.
Itselläni on pyöreä keskikova implantti rintalihaksen alla (samaa kovuutta löytynee anatomisenakin) eikä vatsallaan makaaminen ole mikään ongelma. Implantit eivät haittaa edes niska-hartiaseutua hierottaessa kun hieroja "runttaa" vartaloa alustaa vasten.
Työn laatuun vaikuttaa leikkaavan lääkärin ammattitaito ja "silmä kauneudelle". Hyviä tuloksia tekee monikin lääkäri, itse olen ollut tyyväinen Eestissä laitettuihin.
Käy kunnon plastiikkakirurgilla, joka osaa kertoa. Ja mielellään muutamalla eri henkilöllä. Nykyään myös rasvansiirto ja kohta kantasoluhoito on mahdollinen.
Katsoin esim Lookin kuvia, ja minusta kaikille oli laitettu liian isot ja näyttivät enemmän tai vähemmän "feikeiltä". Tämä tosin vain henkilökohtainen mielipiteeni. Tietysti hyvä, jos asiakas on tyytyväinen.
Rasvasiirrossa rasvan "tarttuminen" on sattuman kauppaa. Joskus kaikki siirretty rasva liukenee pois, joskus aika iso osa jää, mutta milloinkaan ei päästä samanlaiseen toteutukseen kuin implanteilla. Kantasoluhoitoa ei kannata odotella jos haluaa suurempia rintoja nyt.
"Liian isot" implantit johtuu yleensä asiakkaan omista toiveista. Tuumataan että kun joutuu maksamaan useita tonneja leikkauksesta, niin otetaan niin isot että varmasti näkyy. Lisäksi kaveritkin kehuu että isot pitää olla. Voi olla että lääkäritkin laittaa kokoa tai paria suuremmat implantit ettei asiakas tule jälkikäteen narisemaan liian pienistä rinnoista.
Asiakas voi toivoa mitä vaan, asiantunteva konsultti on velvollinen kertomaan haittapuolet. Ja tällaista ei lookista löydy.
Just meinasin kirjoittaa samaa, että esim. USA:ssa D kokoa harvemmin laitetaan kenellekään suoraan. C:n ja D:n välillä maitorauhasta joudutaan usein poistamaan jo huomattavasti enemmän ja muutenkin riskit kasvavat koska D:ssä iho ohenee enemmän.
"Lisäksi kaveritkin kehuu, että isot pitää olla." Minulla ei ainakaan ole yhtäkään kaveria joka puhuisi noin tyhmiä. Alleviivaan tässä kohtaa erityisesti korkeakoulutetut miehet. Ovat tarpeeksi fiksuja tajutakseen riskit ja mahdollisen vaikutuksen esim.imettämiseen, sikiöön sekä talouteen. Suurin osa heistä joita tiedän ei edes kiinnosta plastiikkapalojen hively. Se olisi heistä kuulemma outoa.
Ihon ohenemiseen vaikuttaa kuinka paljon rinnan koko suurenee implanttia laitettaessa. Sen vuoksi pätevä plastiikkakirurgi ei suostu suurentamaan liian monta kuppikokoa kerralla. Tästä voi tulla myös nopea "palaute" raskausarpien muodossa.
Jos taas implantilla korvataan tyhjentynyt rinta, iho ei ohene koska sitä ei venytetä suuremmaksi (rinta ollut esimerkiksi odotusaikana tai nuorempana saman kokoinen).
On tyhmää jos nainen suurentaa rintojaan miesten takia.
Olen aina omistanut pienet rinnat.
Käy kysyyn useammalta kirurgilta mielipidettä.
Mentorilla on ainakin sileitä silareita (on siis implanttivalmistaja). Ota selvää mistä saa tuota merkkiä?
On tosi, että on tunnettuja plastiikkakirurgeja jotka eivät koskaan tule vaihtamaan sileistä implanteista karheisiin, mutta tilastojen mukaan (textured) karheilla kohesiivigeeliä sisältävillä implanteilla on vähemmän myöhäiskomplikaatioita. Paras on kuitenkin luottaa plastiikkakirurgisi ratkaisuun, koska hänen kannattaa laittaa sellainen implantti johon hän on tottunut, että saa odotetun tuloksen.
Kyllä suurempi osa plastiikkakirurgeista voi laittaa sileätkin, ovat pehmeämmät ja luonnollisemmat. Kyllä itse leikattavan pitää saada valita kunhan ymmärtää mitä valitsee
Implantin pintamateriaalin sileys ei vaikuta mitenkään täytteen jäykkyyteen ja sen mukana impalantin pehmeyteen. Yleensä ne "sileät" ja pehmeät implantit ovat vanhanaikaisia suolaliuosimplantteja jotka on täytetty suolaliuoksella tarpeen mukaan. Tuollaisetkin saadaan kovaksi jos täytetään liian täyteen. Vajaatäyttöisinä tuntuu todella pehmeiltä (vertaa ilmapalloa jossa on hieman vettä).
Kun implantin pinta on karhea, se aiheuttaa vähemmän kapseloitumista kuin sileäpintainen. Myös silikonitäytteisiä implantteja saa ns. vajaatäytteisinä jolloin ne tuntuu pehmeämmiltä.