Siis samassa kuoressa... tarkoitan et ollaan aviossa ja silti koetaan et ollaankin avoliitossa... mennään niinku sinkut ikään, tanner tömisee ja aitaa kaatuu... kärsiikö joku vai kaikki ... hauskaa tuntuu olevan ... ei vastuuta kellään.
Mitä ootte ajatuksesta avoliitto ja avioliitto...
11
365
Vastaukset
- maailmaonmuuttunut
Taidat ymmärtää avoliiton vähän väärin...
Avoliitossa(kaan) elävät eivät "mene kuin sinkut", koska silloin(kaan) ei olla enää mitään "sinkkuja".- 1säpappa
Juuri näin. Ei musta avoliittokaan tarkoita muiden sänkyyn hyppimistä. Ihan samanlainen liitto se on kuin avioliittokin, se nyt vaan ei ole mitenkään virallistettu liitto.
Myös aviossa monet hyppivät vieraissa minkä kerkiävät. Ei siinä mitään jos se on molemmille ok (näitäkin on), mutta itse en kyllä sellaisessa liitossa haluaisi elää.
- näenasiannäin
Aviossa ollaan sitouduttu toiseen kunnes erotaan jos erotaan...avoliitto taas sama kuin parisuhde, ei mitään sinänsä pitävää paperilla tai muuten, ollaan kuitenkin omillaan ja itsenäisiä vaikka yhdessä ollaan. Ja voihan sitä vähän sivuillekin vilkaista mitä on tarjolla jos vaikka...Mulla on kilometrejä sen verran mittarissa ettei tommoiset avo tai avioliitot hekauta suuntaan tai toiseen. Itse teen itseäni koskevat päätökset, ei naiseni. Jollei miellytä voi lähteä...tai jäädä, jokaisella vapaa tahto mennä tai jäädä.
- hullunhommaa
olet harvinaisen yksinkertainen ihminen ap.
- Avotaiavioliitossaollaan
Eiköhän kukin itse määrittele avio tai avoliiton tilanteen ihan itse. Salanaimiset tulee oli sitten kummassa tahansa niin väärinhän se on. Tämän pitäisi kaikkien ymmärtää. Kuka leikkiin ryhtyy sen kestäköön. Yhdessä tai erikseen ei sen kummempaa ole.
- Suliin
No niin tulipa tämäkin luettua, ihan mukavia ajatuksia! "olet harvinaisen yksinkertainen ihminen ap. " aika suoraan sanottu! Olen kuitenkin ko. aloittajan kirjoituksesta sitä mieltä että mieletöntähän se on kaikin puolin.
- jäädä_tai_lähteä
Samaa soppaahan se on mutta aviossa kai papin aamen erottaa mutta ei se mitään muuta.
- kirkkoonkuulumattomat
Mikä papin aamen, olen ollut jo 10v avioliitossa eikä pappia olla nähtykkään.
- Luvallisesti
Aloittaja sekoittanee puurot ja vellit suloiseksi (?) sopaksi. Sekä avio- että avoliitossa ollaan sitouduttu ja lupauduttu parisuhteeseen, johon ei kolmansia pyöriä kuulu. Sen sijaan avoimissa suhteissa, olivat ne avioita tai avosellaisia, suhteen osapuolet ovat päättäneet yhteistuumin, että vieraissa saa viipottaa.
- tätämieltätästä
Mun mielestä toi avioliitto käsite on ihan peestä, siellä papin edessä luvataan ikuista rakkautta ja uskollisuutta voi paska. Sitä ei tietääkseni avopari lupaile kenenkään edessä, siksi en olekkaan naimisissa mutta naisen kanssa kumminkin yhdessä. Eikä toi lupaus estä pettämistä, ihmisiä ollaan ja lihan himo kova, ei koske tietty kaikkia mutta tiedän henkilöitä jotka on vieraissa käyneet vaikka kuinka aviossa ovat. Muutenkin noi tittelit voi unohtaa. Siksi ärsyttää kaikki paikat missä sanotaan ai Rouvakin mukana tai mitäs mieltä vaimo on.
- Inhoanrouvittelua
Ei "luvata". Tahdotaan vain - sillä hetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1132206Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1422080Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121436Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241314- 1281022
Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014