Vhh halvempaa kuin ns. perusruoka

Karppimutsi

Meillä vaihtui leivät, makaronit, perunat ym kasviksiin. Pakastealtaassa kaupassa on kasviksia paljon alle 5e/kg. 5 henkisen perheen ruokalasku tippui 100e/kk (6v sitten) kun vaihdettiin karppiin.

25

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhdasruokakäy

      Tuoreet kasvikset ovat paljon halvempia kuin pakastetut.
      Itse en enää ole puhdasoppisella VHH:lla, mutta sen verran on jäänyt pysyväksi tavaksi, etten syö sokeria, vehnää, lisäaineita, margariinia yms shittiä.
      Ruista ja kauraa syön, tummaa riisiä, joskus, vaikka mausta en pidäkään. Kvinoaa käytän myös. Hedelmiä välipalana.

    • wdwdwdd

      Pelkissä kasviksissa on vain todella vähän proteiinia ja 20 euroa/7 päivää tekee 2,8euroa päivää kohden ei kuullosta kovin suurelta mutta hyvä jos sillä on jo 6v selvitty hengissä jotkut selvis keskitysleiristäkin eikä sielläkään mässäilty kauheasti.

    • Ndnndnd

      Itsellä pelkkä vhh tekee liian virkeän olon, ei saa illallakaan nukahdettua kunnolla. En tiedä menisikö tuo ajan myötä ohitse?

    • AHJuntti-

      Leipä väsyttää, tämän on moni VHH:ta noudattava huomannut.
      Samoin, jos on vaikkapa reumaa, niin jo pari leipäpalaa palautta mahdolliset reumasäryt, joista on päässyt eroon ruokavaliolla.
      Viljat ovat todella monille haitaksi, mutta ei kaikille. Osa ihmisistä sietää viljoja aina vanhainkotiin asti, jolloin saattaa tulla eteen jonkin asteinen muistisairaus. Alzheimerin tauti on todettu johtuvan viljoista. Siis diabetes kolme.

      • Hoitsu_Hanna

        Alzheimerin taudin perimmäistä syytä ei tiedätä joten älä viitsi Jntti valehdella viljoista koko ajan. Huolehtisit ennemmin ylilihavan perillisesi terveydestä ja laihtumisesta. Lihavuus johtuu liiasta rasvan syömisestä jonka on edesauttanut VHH-ruokavalio


      • Pekka-pullea

        Haista Pska Lue ja tutustu äläkä kirjoita käyttämällä nimeä, jolla on eri mielipiteet kuin sinulla. Se on typerää.
        Vaikka mitä muuta koulupojilta ja räkänokilta voi odottaa.
        Samoin ei tiedetä tarkoin diabeteksen syntyä, mutta ei sitä sokeripitoiset ruoka-aineet ainakaan paranna sen kummemmin kuin Alzheimerin tautiakaan.
        Mutta, jos uskot, ettei sokerilla ole mitään vaikutusta, niin vedä naamaasi äläkä valita.
        Olen aina kirjoittanut viljatuotteista ja niiden merkityksestä terveyteen, jota typerät räkänokat väheksyy kunnes ongelmat tulevat omalle kohdalla. Karma iskee aikanaan.
        Suomessa syödään 16 kertaa enemmän ruista kuin maailmalla keskimäärin. Suomessa on maailmassa eniten Alzheimerin tautia maailmassa. Onko näillä mitään yhteistä en tiedä, mutta ruisleipä sisältää paljon sokeria.


      • uuuuuuuuutttt
        Pekka-pullea kirjoitti:

        Haista Pska Lue ja tutustu äläkä kirjoita käyttämällä nimeä, jolla on eri mielipiteet kuin sinulla. Se on typerää.
        Vaikka mitä muuta koulupojilta ja räkänokilta voi odottaa.
        Samoin ei tiedetä tarkoin diabeteksen syntyä, mutta ei sitä sokeripitoiset ruoka-aineet ainakaan paranna sen kummemmin kuin Alzheimerin tautiakaan.
        Mutta, jos uskot, ettei sokerilla ole mitään vaikutusta, niin vedä naamaasi äläkä valita.
        Olen aina kirjoittanut viljatuotteista ja niiden merkityksestä terveyteen, jota typerät räkänokat väheksyy kunnes ongelmat tulevat omalle kohdalla. Karma iskee aikanaan.
        Suomessa syödään 16 kertaa enemmän ruista kuin maailmalla keskimäärin. Suomessa on maailmassa eniten Alzheimerin tautia maailmassa. Onko näillä mitään yhteistä en tiedä, mutta ruisleipä sisältää paljon sokeria.

        "Insuliiniresistenssi ja Alzheimer’s

        Käypä hoito -ohjeissa vaaratekijöiksi luetellaan 16 eri riskitekijää. Myös insuliiniresistenssi, metabolinen oireyhtymä sekä diabetes löytyvät listalta. Korkea kolesterolikin on mainittu, mutta se on riskitekijä vain keski-iässä. Vanhemmalla iällä kolesterolin kohoaminen on sen sijaan hyvä asia ja suojelee yli 70-vuotiaita dementialta.

        Kuopiossa v1997 tehty tutkimus mainitsee niinikään alhaisen kolesterolin yhtenä merkittävistä riskitekijöistä samoin kuin korkeat arvot paastoverensokerista, sokerirasitustestistä, paastoinsuliinista, 2h insuliinitestistä ja epänormaalit arvot glukoosin siedosta. Heidän mukaansa insuliiniresistenssi on yhteydessä Alzheimeriin riippumatta ApoE4 perimästä.

        Insuliiniresistenssin (ja diabeteksen) yhteys Alzheimeriin on kiistaton. Haulla, ”insulin resistance” ”Alzheimer’s disease”, tulee 474 000 sekalaista ja 26 000 tieteellistä osumaa. Useissa tutkimuksissa Alzheimerista käytetään myös nimitystä tyypin-3 diabetes."


      • 770977
        Hoitsu_Hanna kirjoitti:

        Alzheimerin taudin perimmäistä syytä ei tiedätä joten älä viitsi Jntti valehdella viljoista koko ajan. Huolehtisit ennemmin ylilihavan perillisesi terveydestä ja laihtumisesta. Lihavuus johtuu liiasta rasvan syömisestä jonka on edesauttanut VHH-ruokavalio

        vvhh on paha


    • AHJuntti-
    • voller

      Alzheimerin tauti on lisääntynyt räjähdysmäisesti viimeisen 40 vuoden aikana, eli aikana jolloin tyydyttynyt rasva on julistettu epäterveelliseksi. Antti Heikkilä kertoi että 70 luvulla hyksiin oli tuotu yksi Alzheimerin tautia sairastava, se oli ainoa ko. tautia sairastava koko sairaalassa, tästä syystä nuoret lääkärit kutsuttiin katsomaan potilasta.

      Pitäisi olla helppo päätellä mistä Alzheimerin tauti johtuu, Katsotaan vain mitä ihmiset söivät ennen 70 luvulla tulleita nykyisiä ruokasuosituksia jolloin Alzheimerin tauti oli lähes tuntematon ja verrataan nykyiseen ruokavalioon. Esim. rasvan demonisoinnin jälkeen lissäntyivät räjähdysmäisesti sokeroidut kevyt tuotteen, joista rasva oli poistettu ja voi korvattiin margariinillä joka on terveydelle haitallista valmistuksessa käytettyjen myrkkyjääminen takia jne.

    • voller

      Vielä itse otsikon mukainen kommentti.

      Karppi ruoka on tullut selvästi edullisemmaksi kuin aiempi vähärasvainen ruokavalio, syynä on ruuan hidas imeytyminen ja riittävä energiamäärä joka riittää 5-6 tuntia entisen 2-3 tunnin sijasta. Lisäksi esidiabetes parani, joten olen täysin lääkeetön ja säästän myös lääkekuluissa sievoisen summan vuosittain. :)

      • samaa-mieltä

        Tähän voidaan lisätä diabeteslääkkeiden mahdolliset sivuvaikutukset, joita tulee myös hoitaa / lääkitä. Näin hyvin monissa tapahtuu ja lääkekierre jatkuu.


      • Lihava-hoitaja-Hanna

        VHH-ruoka on niin halpaa että syön sitä jatkuvasta. Ihanaa kun rasva valuu koko ajan pitkin kaksoisleukaani.


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2488
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      62
      2242
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      48
      2076
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      210
      1738
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1650
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      21
      1645
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      89
      1447
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      17
      1437
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1380
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1364
    Aihe