Miettikääpä sitä, että autoveron tuotto on ollut jotain alle miljardi euroa/vuosi. Vuonna 2015 Suomeen tunkeutui laittomasti 33000 matua, joihin on palanut rahaa ainakin miljardi euroa vuodessa. Summa voi olla jopa 2,5 miljardia kaikkine kerrannaisvaikutuksineen. Kukaan ei tiedä tarkkaa määrää.
Eli Autoveron perintä olisi JO VOITU LOPETTAA, jos näitä 33000 matua ei olisi päästetty Suomeen loisimaan ja elämään veronmaksajien rahoilla!
Autovero olisi jo voitu lopettaa
6
98
Vastaukset
- KepuPettääAina
Ei ole Soinin vaalilupaus toteutunut vieläkään.
Kehtaavat kuitenkin valehdella, että se 200 euron verohelpotus noin 30ke euroa kohden on lisännyt selvästi uusien autojen myyntiä, melko tyhmänä kansaa pidetään. No toisaalta aika moni äänesti Persua ja Kepua, joten ehkä olemme tyhmiä oikeasti?- EiSekään
Persut lupasi hoitaa matu asiatkin kuntoon ennen vaaleja.
Autovero ei laske kuin pikkuvehkeissä, mutta ajoneuvoverot nousee kaikissa koko luokissa. Muistavat kehua kuinka autovero laskee 4 v aikana, kun vertaavat vuosittaiseen ajoneuvoveron nostoon.
- sdgsdgzf
Autovero poistumassa
Ilmankos mr ELV elikkä Sauli Niinistä näytti tänään tv:ssä 100 vuotiaalta,pussit silmien alla ja sennäköinen kuin olisi ryypänyyt pari viikkoa. - ajhsas
Sipilä tykkää mamuista ja haluaa niitä kämppäänsä.
- pizzalle
Vanhempaa kalustoa on helppo verottaa käyttömaksuilla, kalliiks käy kotteron pyörittäminen soomessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028182Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m997457Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785602Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875597Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1184801Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1252568Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572459Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71421Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71404Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa491272