Ostin tänään näkkileipää, ja 400g voita. Aiempien kokemuksien mukaan 400g riittää sopivasti yhdelle näkkäripaketille.
Milloin viimeksi olette syöneet näkkileipää?
Milloin viimeksi olette syöneet näkkileipää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
2 viikkoa sitten
näkkileepä o hyvvee ite ainaki tykkeen jyrsiä leipää oo tullu syötyä mutta näkkäri mennee
90-luvulla. Pidän mausta, mutten koostumuksesta. Kovan pinnan rouskutus pistelee kitalakeen. Tekee kipiääää.
Köyhän kaverini luona toissapäivänä, sillä köyhimyksellä ei ollut edes voita
tiältä löötyy voeta ja evästä tule ihmeessä
Onko voita myynnissä 400g paketeissa? Minä olen nähnyt vain 500g ja 250g paketteja.
Ai niin ja näkkileipäkysymykseen unohdin vastata: kaupan gluteeniton näkkäri on pahaa, en osta, vaan teen itse jos tarviin.
Margariini saattaa olla niin vaikea ja vahva sana. (Aloittaja saattaa rikkoa EU:n direktiiviä käyttämällä margariinista nimeä voi, taitaa tuo 400g sisältää osan kasvirasvaa =P)
Mitä aloittajan kysymykseen tulee, niin viimeisin näkkäri taitaa olla Syyskuun alkupuolelta.
Toki saattaa olla, että kyseessä on kaksi 200g pakettia. =P
Jeps, tämä on tärkeä kysymys johon tarttisi ehdottomasti saada selvyys. Muutenhan tässä herää epäilys siitä että aloittaja trollaa tai peräti valehtelee meille, prkl!
Löytyy 400g
http://www.valio.fi/tuotteet/voi-ja-muut-rasvat/valio-voi-poytarasia-normaalisuolainen/#400-g-rasia
Ah, kiitos tiedosta!
Mietin nyt vielä tuota että onkohan tuommoisessa rasiassa ostettuna sitten kalliimpaa ja toisaalta luulisi olevan epäkäytännöllistäkin kun pitää sitä kovaa voita tuolta kaivella sen sijaan että leikkaisi siististi semmoisesta perinteisestä paketista.
Iso kuuma lasikuppi rasian päälle
http://www.herkkusuu.fi/katevin-tapa-pehmentaa-kylma-voi-nopeasti/
Tuleeko kalliimmaksi itsetehden?
Juuri tuollaista voita ostin
Tuon tyyppisellä ohjeella tulee kyllä paljon halvemmaksi kuin valmis gluteeniton näkkäri (joka on halvimmillaankin lähes kympin kilolta). Paljon parempaa on kuin ostettu, eikä edes tarvitse voita päälle, kun on kohtuullisen rasvaista muutenkin.
http://gluteenitonmuumimamma.fi/leivat/paras-gluteeniton-nakkileipa/