Kun nyt oikein poliiseja tähän koulutetaan.
Jos minä nyt vaikka olen vihainen naapurilleni liiasta metelöinniistä klo 11.00 jälkeen illalla ja kirjoitan siitä nettisvulle niin olenko minä syyllistynyt viharikokseen.
Jos minä nyt vaikka olen vihainen naapurilleni liiasta metelöinniistä klo 11.00 jälkeen illalla ja kirjoitan siitä nettisvulle niin olenko minä syyllistynyt viharikokseen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Siinähän se idea juuri onkin. Tapauskohtaisesti katsotaan kokonaisuus yksilöllisesti. Näin voidaan päättää mitä huvittaa. Mielivalta = oikeus?
ennen kuin joku ehtii:
viharikos on rikos- jossa vaikuttimena on ollut uhrin edustamaa kansanryhmää vastaan kohdistunut viha- ( kuitenkaan mahdollisesti jostain syystä ihan kaikkia kansanryhmiä ei tässä tapauksessa kelpuuteta viharikos-uhrin määritelmään sopiviksi.)
PSÄÄ:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14415666/vihapuhe-ei-kuulu-sananvapauteen
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viharikos
Rikoslaissa ei ole viharikosta. Se on somesekoilijoiden tyhjää ulinaa.
Riippuu siitä ovatko möykkäävät naapurit suomalaisia vai "emigrantteja."
Juuri näin.
Viharikos on rikos, jos ei-valkoihoisesta sanotaan jotain negatiivista, vaikka se olisi tottakin. Sen sijaan valehdella saa, kunhan valheet eivät ole negatiivissävyisiä.
Jos on epäselvyyttä siitä, onko kyseessä negatiivinen sanominen, tämä ratkaistaan sanojan vahingoksi ja hänet tuomitaan rangaistukseen.
Viharikos on väärinpuhumista eli kriittistä suhtautumista matutarhausbisnekseen ja sopulisuvakkien agendoihin.
Toisin sanoen omilla aivoillaan ajatteleminen on viharikos nykypäivän Suomessa.
Totuuden kertominen matuista on viharikollisuutta. Jos taas valehtelee, etteivät matut ole raiskaavia elukoita ja murhaajia, sellainen sallitaan.
Älä tommosia murehdi! Kyllä se ajatuspoliisi sitten nämä miettimiset hoitaa..
Tässä vihakirjoitus, olen rasisti, joten pistäkää minut putkaan.
Joulu on taas, joulu on taas, kattilat täynnä puuroo...
Esimerkiksi jos matuainen ei saa luonnostaan pillua, niin se pistää vihaksi?
Viharikospoliiseiksi koulutetaan ensisijaisesti maahanmuuttajia. Näillä on parempi käsitys asiasta minkä kokevat.
Viharikos on maahan muuttajaan kohdistuva kirjoitus, jossa kerrotaan heidän syyllistyneen johonkin Suomen lakien vastaiseen rikkeeseen.
satuolentojen palvontaa
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/04/ranskan-muslimit-perjantaina-rukoushetken-aikana-kun-moskeija-täysi.jpg
uusi, toimiva linkki
http://kuvapilvi.fi/k/yqUX.jpg
Viharikos ja -puhe on myös hallituksen ja Eun vastaista puhetta. Koska Eu on meidän ylijumala ja Merkel hänen profeettansa…
Olet oikeassa, jumalasta seuraavia kaikki.
Viharikos on tulla Suomeen loisimaan.
Tuosta:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMpuRA41afWTc1X3LkI0rqn_6N1O7V7qohB5ZNIQ4M-3TNFR9t
Viha on tunnetila kuten esim. rakkauskin. Miten voidaan tunne kieltää? Ei voi käsittää, aivan järjetöntä touhua ja todellakin mielivaltaa. Missä luuraa se kaikkitietävä vihapoliisi, joka osaa muka määritellä jonkin ihmisen tunteen laadun ja määrän.
Vihapuheen estäminen rangaistuksilla on jo syntyessään tuhoon tuomittu yritys, jokainenhan sen tietää. Suomeen pitäisi perustaa kymmeniä tuhansia uusia oikeuslaitoksia vaikka nykyisetkin kärsivät resurssipulaa. Naurettavaa pelleilyä, jota ei uskoisi ns. aikuisilta poliitikoilta.
Jos loukkaat toista henkilöä fyysisesti, henkisesti, taloudellisesti tai aineellisesti sen takia että tämä kuuluu erillisen etniseen, kielelliseen tai sexuaaliseen vähemmistöryhmään. niin tätä rekisteröidään poliisilla viharikokseksi. Siis ei koskaan saa loukata suomenruotsalaisia!
Onko suomalais-ugrilaiset etninen ryhmä? Ruotsalaiset? Miten se etnisyys määritellään.. ja kuka sen määrittelee? Onko se aina vähemmistöryhmä..? Esim. Jossain saamelaiskylässä asuva suomalaisperhe, jolla ei ole saamelaisjuuria, onko suomalaisperhe vai saamelaiset etninen ryhmä siinä tapauksessa, että heidän välillään tulee riitaa, jossa loukataan toisia suuresti..? Kumpi puhuu vihapuhetta?
Tunteet kuten viha, suru, rakkaus ovat erittäin subjektiivisia kokemuksia. Joku voi vihastua jostain asiasta, joka taas toista ei hetkauta yhtään. Tässä ollaan kohta sellaisessa suossa, ettei Erkkikään siitä selviä eli mahdoton tehtävä.
Suomi on nykyisin ääri suvaisevaisten ja ääri hyysääjinen valloittama maa jossa toisin ajattelu on kielletty. Että silleen.
Puhut vihapuhetta ollessasi erimieltä valtaapitävien kanssa etkä ymmärrä olla hiljaa.
Hyvin yksinkertainen sääntö. Jos et tiedä mikä on oikea mielipide lue Hesarisi
Koulutetaan koiria jotka haistaa vihapuhujat netistä ne tekee tarpeensa sisälle ettei työaikaa mene hukkaan.....
Pitäisikö minun ilmiantaa naapurini?
Hän puhui aamulla vihapuhetta sanoessaan vihaavansa talvea.
Montako kuukautta siitä saisi linnaa?
Olisi helppo tapa päästä siitä mulkusta eroon pariksi kuukaudeksi ilmiantamalla hänet vihapuheesta....
Poliiseja koulutetaan viharikosten torjuntaan. Kuka kirjoittaa opetusohjelman ja mitä se sisältää? Kellä on pätevyys havaita viharikos. Olisi kiva lukea "Kansalaisen viharikos-torjuntaopas". Ehkä Sisäministeriö sen oppaan piakkoin julkaiseekin.
Kellä on Somessa anteeksi Suomessa Viharikoksen proferssuuri? Kai se on nyt oma opinkappale oikeustieteissä.
Suvakit kirjoittavat koulutusohjelman.
Yksi löi kappale on sellainen, että laki ei koske värillisiä, sitä sovelletaan ainoastaan valkoista rotua olevaan.
Silloin hän se on oikeutta kun se kerran on laki.
Muistakaa nyt, että tässä kyseisessä muistiossa käskettiin suojella myös ruotsinkieltä ja EUta.
Suomen satavuotisjuhlan rahastosta varoja on nyt korvamerkitty mm. Refugee start uppiin, it bussiin Afrikassa, sekä suomalaisuuden uuteen määrittämiseen. Varautukaa siihen, että teidän kaikkien kansalaisuus ja äänioikeus perutaan välittömästi.
Muistiossa huomataan kyllä mainita erikseen, ettei suomalaista kohtaan voi vihapuhua, vaikka sanottaisiin ja kirjoitettaisiin mitä hyvänsä.
Yksinkertainen esimerkki: Suvivirren laulaminen koulun kevätjuhlissa. Laulu on sekeästi viharikos.
Kyllä pistää vihaksi tällänen älytön meno maassamme.Auts, taisi lipsahtaa vihanpuheen puolelle. Mitä nyt?
Jos ateisti sanoo, että vihaa kristinuskoa, niin se ei ole vihapuhetta.
Jos ateisti sanoo, että hän vihaa islamia, se on vihapuhetta.
Ja mitähän se on toisinpäin? Jopa tappavat ja ovat tappaneet heidän mielestään ns.vääräuskoisia.
Riippuu siitä mistä metelöinti johtuu. Jos se liittyy uskonnon harjoittamiseen silloin nettikirjoittelu voi olla viharikos.
Ken rikosta ei kykene tekemän hymyssä suin ja kikattaen tuomittakoon hänet viharikoksesta pyhäksi jalkapuuhun kirkon eteen.