Suomi Natoon äkkiä - Venäjä/Islam arvaamattomia

Suomen tulisi liittyä heti Naton jäseneksi eikä edes odottaa liittyykö Ruotsi.

Mitä mieltä te muut olette?
1599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Puolueeton Suomi on ainoa oikea tie. NATO ei Suomea suojele.

1Äänestä

Suomen olisi pitänyt ymmärtää hakea Naton jäsenyys jo vuosia sitten.
Itse me olemme tyhmyyttämme itsemme nykyiseen tilanteeseen saattaneet.
Usein kuulee, että ollaan yllättyneitä venäläisten arvaamattomuudesta ja riidanhalusta.
Venäläiset ovat samanlaisia, kuin ovat aina olleet, suomalaiset ovat (ainoina) suomettuneita ja naiiveja. (lapsellisia)

Tietenkin Naton jäsenyys on nyt jokatapauksessa haettava, koska totuus on, ettei meille riittävää apua kykene antamaan kuin Nato-maat ja nekin lähinnä ilmavoimien, merivoimien, tiedustelun, ohjuspuolustuksen ja sotilaidemme sekä siviiliemme huoltoon liittyvää apua.

Merkittävintä on kuitenkin diblomaattinen ja poliittinen tuki n. 30 Naton jäsenmaalta ja niiden lähes miljardilta asukkaalta.
Kriisin jälkeen Naton jäsenet ovat paljon paremmassa neuvotteluasemassa, kuin ulkopuoliset maat, jotka ovat lähinnä "vaihtorahaa", kun suurvallat taas kerran uusia rajoja piirtelevät.

Äänestä

Njiet.

1Äänestä
  • No olipa yllätys ettet kannata Suomen NATO-jäsenyyttä.

    Äänestä

  • sen.arvasin kirjoitti:

    No olipa yllätys ettet kannata Suomen NATO-jäsenyyttä.

    Erikoinen teatteri tämä, että lavalla on yksi näyttelijä, jolla kymmeniä eri rooleja. Onko kansallisteatterilta varat vähissä, kun ei saada palkattua uusia näyttelijöitä?

    Äänestä

USA ja nato tarvitsevat Suomea vain Ruotsin ja Norjan turvapuskuriksi. Suomi olisi taistelutanner, joka jyrättäisiin perunapelloksi idän ja lännen vuorovedoilla.

Puolueeton Suomi on ainut keino pysyä itsenäisenä ja elävänä.

Trump sen jo sanoa möläytti ja hänellä on USA:n sodanjohdon sisäpiiritietoa. USA/NATO ei anna apua Baltian maille, eikä Suomelle, jotka maat kuuluvat perinteisesti Venäjän etupiiriin.

Äänestä

Ei missään tapauksessa! Se olisi kuin suoraan haluaisi vihaisen naapurin kimppuunsa! Puolueeton linja ja pyrkiä säilyttämään hyvät välit naapureihin. Niin se toimii ihan yksilötasollakin.

1Äänestä
  • Niin, hyvät suhteet Venäjään mutta myös VAHVA puolustus ! Niin vahva, että mahdollinen hyökkääjä harkitsee kaksikin kertaa kannattaako hyökätä itsenäisen e:u maan kimppuun ja minkä vuoksi. Miten kovan hinnan siitä joutuisi maksamaan.
    Kannattaako ottaa 5 miljoonan ihmisen vihat ja katkeruuden päälleen. Hyvät suhteen ja sopu niin ihmisten kuin valtioidenkin kesken on ainoa oikea tie. Kunnioitus molemmin puolin.

    Äänestä

Jyrkkä ei NATO:lle!

Äänestä

Onhan aloittaja tietoinen että NATOssa on 100 miljoonaa islamilaista ? Turkki suurimpana keskittymänä. Jos Suomella ja Islamilla on eturistiriita, niin valitsisiko NATO 5 miljoonaa suomalaista vai 100 miljoonaa islamilaista ?

Äänestä

Aloittaja ei ole tietoinen yhtään mistään.
Islamin vetäminen juttuun kertoo paljon natodildon ymmärryksestä.

Äänestä

Siis ainoa oike vaihtoehto olisi kuuluta venejälle sotaa..
ja mikäli ehdittään , noin minutin sisällä antautua !!!
En keksi muuta keino näille Naton runkkareillä.........
"Pakolais muslimeitä" jo ruokittaan kansallaisten rahhoilla ,onko viellä jäämiä ruokkia Natoa...??Ooon ... ei kansa ole vielä polvilleen....!!

1Äänestä

Samaa mieltä ! Äkkiä Natoon. Venäjä on on aina uhka

Äänestä

Venäjä ja Isral arvaamattomia?

Juutalaisilla on USA:n sille antama ydinsase. Se se vasta pelottavaa onkin, kun ydinase on uskonnolla johdettavien pöljäkkeiden handuissa.

Äänestä

Kiire ois

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


suomi.äkkiä.natoon kirjoitti:

Suomen tulisi liittyä heti Naton jäseneksi eikä edes odottaa liittyykö Ruotsi.

Mitä mieltä te muut olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu