Sievin kengät on ihan perseestä, pohja halki vaikka muuten ihan hyväkuntoset. Ei voi kävellä jos maa on märkä, sukat kastuu. Myyjän kommentti valitukseen " onhan niillä käveltykin". Niin perkele, ei niitä koristukseksi ole ostettu, ja hintaakin oli yli 100€..
SIEVIN KENGÄT
6
487
Vastaukset
- vie_suutarille
Yleensä satasen kengät joutuu viemään jo parin viikon käytön jälkeen suutarille, joka vaihtaa uudet kantalaput tai uuden puolipohjan, joka kestää muutaman vuoden käyttöä. Noin halvoissa kengissä pohjat ovat poikkeuksetta onnettoman heikkoja.
Koskee mm. Zaran ja henkkamaukan parhaitakin premium-kenkiä, ja ilmeisesti myös sieviä ja eccoa ym. tuonhintaisia kenkiä.- Ei_tarvitse
Olen ostanut n. 50€n nahkakenkiä ja ne kestää ilman korjauksia kolmisen vuotta, sitten roskiin.
- ei_kenkiä_roskiin
Itse vien yleensä sekä halvat että kalliit kengät aina suutarille, sen sijaan että heittäisi roskiin pikkuvikaisia nahkakenkiä joissa päällysnahka on kuitenkin vielä ihan hyväkuntoinen. Kallista se ei ole, viimeksi maksoi kantalappujen vaihto puhkikuluneen vuorinahan paikkaus yht. 20€. On enemmän käyttökelpoisia kenkiä rotaatiossa, jolloin ne ehtivät käyttökertojen välillä kuivua ja pysyvät kauemmin hyväkuntoisina.
- Myösmärkäsukka
Sievin kenkiä yritin viedä useammallekin suutarille, mutta sanoivat ettei noita kannata korjata. Pari- kolme vuotta sitten ostetut, vähäisessä talvikäytössä olleet varrelliset nahkakegät. Nahkaosat olivat lähes uutta vastaavassa kunnossa, mutta kun pohjat menevät halki. Noistakin kyseisistä kengistä tuli naulaanastumissuoja eli pohjassa oleva metallilevy ulos kannasta. Harmitti kyllä minuakin, mutta minkäs teet.
- Anonyymi
Ostin 2015 Hämeenlinnan SA ylijäämäkaupasta Sievin 03 mallin maihinnousukengät 20e:lla, niitä oli myynnissä runsaasti, osassa pohja jo murentunut. Löysin yhden ehjän parin ja myyjä sanoi että saattavat ne vuoden kestää. No nyt 2020 syksyllä tuo lahoamisprosessi alkoi näissäkin. Käytin niitä melko paljon , mutta nahkaosat ovat vielä täysin kunnossa. Muista lähteistä saadun tiedon mukaan tuo polyuretaanin degeneroituminen on aika yleinen ilmiö ja johtuu vedestä jota alkaa muodostua rakenteen sisään. Ahkerassa käytössä vesi poistuu ja pohjat kestävät pidempään. Käyttämättömin lahoavat. Vertailun vuoksi, aikaisemmin siellä olimyynnissä myös käyttämätöntä lyhytvartista maihinnousukenkää 70-luvulta, jollaisia käytettiin ainakin laivastossa. Ostin muutamat (hinta muistaakseni 2,5€), Ovat kestäneet työkenkinä jo 7 v ilman mitään vikaa.
- Anonyymi
Samat kokemukset, Älkää ostako Sievin kenkiä, pohjat poikki 1/2 vuotta. Sievi ei vastaa asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361240
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34791Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä23512Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29506Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad21465Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14461- 21447