Eipä taida kannattaa

hullun.hommaa

Pitää olla hyvin kallis auto, erikoinen auto jota et saa kuin ulkomailta että kannattaisi tuoda suomeen. Suurimmalla osalla ei ole mahdollisuuksia itse mennä hakemaan joten pitää käyttää näitä tuontiauto palveluita ja siihen se kannattavuus sitten kaatuu. Kulut kun on luokkaa 2000 verot niin ei mitään järkeä enää tavallisen hintaisiin autoihin, kuin nyt joissain poikkeuksissa sitten ehkä.

Tässä kun katselin erästä auto niin maksaa suomessa 19900 autoliikkeessä ja
saksan maalla taisi olla hinnat 12 000 luokkaa, saman verran ajettuja, suht samanlaista varusteluakin.

Toiseksi, kun auto tulee euroopasta niin siinä ei ole lohkolämmitintä eikä sisätilan pistoketta, nekin maksaa 500-1000 asennettuna. Toinen asia on talvirenkaat jotka puuttuu nekin ja puuttuu toiset vanteet eli kustannuksia tulee 800-1500 euroa uudet vanteet ja renkaat.

Laskeppa siitä, ei jää montaa euroa säästöä, saisko ämpärin kaupan päälle?

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bytbil.ok

      Ruotsista halpa kannattaa hakea. Tukholmasta alkaen pohjoiseen on lohkot sisäpistokkeet sekä talvirenkaat poikkeuksetta valmiina.
      Ruotsalaiset autot hyvin varustettuja, 10 vuotta vanhoja joilla ajettu kohtuullisesti löytyy paljon, onhan uusien autojen myynti naapurimaassa noin 300000kpl per vuosi.

      Hakemisen kustannukset muutaman satasen, autoilla ei ole vedetty motarilla talla pohjassa niinkuin Saksassa.

      • ewrgvf3434333

        Pitäisi vaan osata svenskaa.. vaikka kauppa sitä voi autokauppaa tehdä vaikka ei yhteistä keiltä olisikaan, selvittää vaan itse asiat mitä pitää tietää, rahat tilille ja auto matkaan..

        Taitaa olla helpompaa ostaa vaan suomesta kuin nähdä niin paljon vaivaa että menee ruotsista kattomaan autoa, jos ei olekkaan hyvä niin :D No ok voi toki uhrata vaikka koko viikonlopun sen auton etsintään että otaa ainakin 5 autoa joita käy tarvittaessa katsomassa jos toinen toisen perään ei miellytä. Muutoinhan voi ostaa sen ekan heti jos onkin kaikinpuolin mitä on odottanut ja tekee kaupat.

        Täällä vaan etelä-suomessa se vaatii ruotsinlaiva reissun, lauantai ruottissa sitten ja takaisin päin tullessa pitäisi olla auto mukana..


    • Mikään_ei_kannata

      jos ei ole taitoa ja kykyjä etsiä hinta-laatusuhteessa parempaa autoa kuin Suomesta saisi. Totta on ettei rahallisesti tavallinen auto tuontiautona oikein kannata mutta laadullisesti, varusteidensa ja kuntonsa puolesta kyllä. Satasellakin saa kohtuullisen käytetyn aluvannesarjan talvirenkaita varten kitkarenkaineen joilla kyllä pärjää Suomenkin talvessa jos ei ole täysi tumpelo. Lohkolämmitintä Euroopan autoissa ei ole koska sellaista ei siellä tarvita. Erikoisauton omatuonti kannattaa aina sillä suomeen uitetut ovat poikkeuksetta niitä oman sarjansa halvimpia ja niillä tehdään aina se paras myyntikate Suomessa. Eikä tänne parhaita tavallisiakaan autoja kannata yhdenkään jobbarin tai liikkeen tuoda koska bisnes siinä vaan kärsii. Siis "halvalla"on yhä vieläkin avainsana tuontiautoista puhuttaessa.

    • siisostamaanostamaan

      nenillensä hyppiä

    • onnen.kätkijä

      Automyyjien mielestä auton yksityistuonti varsinkin Ruotsista ei kannata. Tämä näkemys on täysin ymmärrettävä ja perusteltu.

    • 8765

      Riippuu paljon autosta. Oman alkuperäisen "Suomiautoni" olen omistanut lähes parikymmentä vuotta, ja Saksan hintataso on nykyään korkeampi kuin Suomessa.
      Järjellisesti verotetuissa maissa auto romutetaan ehkä 10 vuotta aiemmin kuin Suomessa, hiemankaan erikoisemmat mallit ovat siten esim. Saksassa yllättävän hyvissä hinnoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe