Rasistit hävetkää - somalien tulevaisuus valoisa!

TorirasistitHirteen

Husseinin mielestä on turhaa pelottelua väittää, että somalialaistaustaiset henkilöt eivät sulautuisi suomalaiseen yhteiskuntaan.

- En lähtisi nostamaan isoa haloota muutamasta tuhannesta ihmisestä, jotka eivät ole työllistyneet. Meillä on yli 300 000 työtöntä, ja ehkä 5 000 heistä on somalitaustaisia, Hussein sanoo.

Husseinin mukaan tilastoja voi tulkita monella eri tavalla.

- Suomen somaleita on noin 17 000. 52 prosenttia heistä on alle 20-vuotiaita eli puhutaan lapsista, kouluissa käyvistä ihmisistä.

- Minäkin voin käyttää tutkimuksia ja nähdä puoliksi täynnä olevan lasin, kun he (maahanmuuttovastaiset) näkevät koko ajan puolityhjän lasin.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016102122494345_uu.shtml

40

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sallahweng

      En ehdi nyt vastaa kun mä vien leluja kersoille syyriaan....onneks suomen sossu maksaa mun matkan...

      • TurpaKiinniRunkkari

        Olehan runkkari hiljaa. Ja Rami ei ole somali, joten mv-lehti on siinäkin suhteessa väärässä!


    • TöihinVajokki

      Hyvin ne koneinssit osaa sossua käyttää....hyvin on opittu loisimaan...olet oikeassa...osaa sopeutua ettei vaan tartte tehrä mitään..Pakkotöihin lunta lapioimaan ne joutaa ja siinähän on rituaalista merkitystäkin!

      • TurpaKiinniRunkkari

        Mikä rituaalinen merkitys sillä on? Kerro se runkkari!


      • Gay suvakki ei käsitä että matut on ennen hiekkaa lapioineet,voisko matut kotoutua lumen luonnilla.Kotiuttaa matut pitää ei kotouttaa!!!!!!!!!!!


    • Korkeasaareen

      http://mvlehti.net/2016/10/20/ruotsi-maksaa-eritrealaisille-joukkoraiskaajille-14-400-euroa-kullekin-tekijalle/
      Hyvin on kotoutuneet,ruotsalaiset tavat!

    • Tosionmyössuomessa

      Näin vastattiin muslimien vaatimuksiin Kanadassa!
      (On lähde totta tai ei, niin kirjoituksen sisältö ainakin on, mitä suuremmassa määrin!)

      PORMESTARI KIELTÄYTYY POISTAMASTA SIANLIHAN KOULUJEN KANTTIINIEN MENUISTA JA SELITTÄÄ, MIKSI:

      "Muslimien täytyy ymmärtää, että heidän tulee sopeutua Kanadaan ja Quebeciin, sen tapoihin traditioihin ja se elämäntapaan, koska se on maa, jonka he vapaaehtoisesti ovat valinneet tulomaakseen.

      Muslimien täytyy ymmärtää, että heidän pitää integroitua ja oppia elämään Quebecissä. "Heidän täytyy ymmärtää, että heidän tulee muuttaa heidän elämäntapansa, ei kanadalaisten, jotka niin jalomielisesti ovat toivottaneet heidät tervetulleiksi".

      Kuten muutkaan maat, kanadalaiset eivät halua luopua identiteetistään ja kulttuuristaan.

      Muslimien tulee ymmärtää, että koska Kanadalla on juutalais-kristilliset juuret, joulukuuset, kirkot ja uskonnolliset juhlat, islamin kuuluu pysyä yksityisellä alueella.

      Dorvalin kaupungilla (kouluruokajuttu) oli oikeus hylätä kaikki myönnytykset islamille ja sharialle.

      Muslimeille, jotka eivät ole samaa mieltä, eivätkä tunne oloaan mukavaksi Kanadassa, heille on maailmassa 57 kaunista muslimimaata, useimmat niistä alikansoitettuja ja valmiita vastaanottamaan heidät avoimin halal-käsivarsin sharia-lakeineen.

      Jos lähditte maastanne Kanadaan, ettekä toiseen muslimimaahan, olitte tulleet siihen päätökseen, että elämä Kanadassa on parempaa, kuin muualla. Emme salli teidän vetää Kanadaa samalle tasolle, kuin nuo 57 maata.

      Kysykää itseltänne kysymys, vain yksi kysymys: Miksi on parempi olla Kanadassa, kuin siellä, mistä tulitte? Kouluruoka sianlihoineen on osa vastauksesta.

      Jos tulitte Kanadaan sillä ajatuksella, että tulette syrjäyttämään meidät tuotteliaalla lisääntymisellänne ja aikanaan valtaamaan maamme, teidän pitäisi pakata ja palata maahan, josta tulitte. Meillä ei ole tilaa täällä teille ja ideologiallenne."

      NÄIN MAASSA, JONKÄ PÄÄTTÄJÄT OVAT SUORASELKÄISIÄ!

      • jbad

        vanha juttu joka on kiertänyt eri muodoissa jo yli vuoden on lähtoisin kanadasta
        ja siellähän niit' musu ongelmia riittää että ihan keksitty tarina.


    • Säälittävää

      Taas sama häirikkö eri nimimerkeillä (mm. ToroRasistitHirteen...) kirjoittelee lääketokkurassa mitä sattuu. Eikö tuoda yhteiskunnan pohjasakkaa saada kiinni ja karkotukseen yhdessä tämän "lelumiehen" kanssa.

    • Korkeasaareen
    • Elukkaon
    • Joaamusta
    • aloittajalle_terveisiä

      Vuosia olen noita Somaalien touhuja seuraillut läheltäkin. Jokaiselle olisi terveellistä mennä Helsingin rautatieasemalle päiväksi näkisi somaalien työllisyden.
      Kymmenen miehen ryhmissä pyöritään vuodesta toiseen. Ei siellä aasialaiset parveile he ovat työssä.
      Somaalit ovat kansalaisuus joita työpanoksen suhteen voi verrata meidän romaaneihin, kuitenkin romaanit eivät yleensä sakaanu naisten ahdisteluun.

    • RERSADASF

      Husu on idiootti. Työttömiksi ei tietenkään missään tilastossa tilastoida lapsia, vaan työikäisiä ihmisiä. Lasten osuus ei siis liity karmeisiin somalien työttömyystilastoihin millään tavalla. Alkeellisinkaan argumentaatio ei ole Husulla hallinnassa.

    • AukotonPuolustus

      Saatanan valtakunta ryssä on vain pelkkä mahdollisimman paha rikos miehitys!
      Suomi vaatii heti jokaista vapaata maata tuhoamaan saatanan valtakunnan rus.
      -
      Jokainen on velvollinen lopettamaan pahan saatana leikki putinin duuman hirviö.
      Ei saa kumartaa pahalle katujätkälle kansojen murhaaja Lenin/Putin/Stalin rikos!

    • SomaliPyllistää

      Ei saa kumartaa pahaa katujätkää kansojen murhaaja Lenin/Putin/Stalin rikos!

      AIVAN!!!!!


      Totta puhut! Me emme tarvitse saatanan vaktakuntaa ryssää.
      Maailma täytyy vapauttaa. Jokaisen ihmisen on osallistuttava!
      -
      MYÖS JOKAINEN SOMALI ON VELVOLLINEN PYLLISTÄMÄÄN RIKOKSELLE RUS.

      • jbad

        hah haa trollit ne jaksaa paskaa suoltaa


    • SomaliYhteisö

      rikollinen roisto kansojen murhaaja teurastaja Lenin/Putin/Stalin
      hävitetään varmasti! taloudellinen kääpiö. rikollinen miehitys fsb.
      ryssä ei osaa mitään muuta kuin tappaa ja tärvellä on kaatopaikka
      yhdessä aukoton maailma!

    • hurrikaani21

      Husu on Husu idiootti. Onneksi olen tehnyt jo pesäeron demareihin. Uusi puolue on isänmaallinen ei husujen puolue.
      Iso osa somaleista on lapsia. Sitä pahempi. KELA:lle maksaa paljon elättää suurperheet. Aikuisista on ainakin 70 % työttömänä ja Kelan tuensaajana. Suomessa on työttömyys 15 %. Somalien työttömyys 70 %
      Yhtä työssä olevaa somalia kohti on 15 elätettävää kun alaikäiset huomioidaan. Husu ei ole tuottavassa työssä.
      Silloin kun palkka maksetaan verovaroista voidaan puhua loisesta.
      Suomalaiset maksavat satoja miljoonia somalien nauttimia sosiaalietuusia .
      Olen lukenut ,että Saudi-Arabia karkotti kaikki Somalit maasta.
      Alkoivat loisimaan maassa samalla tavalla kuin tekevät Suomessa.
      Husu voisi selittää miksi Saudeissa ei ole somalialaisia vierastyöläisiä. Työläiset tulee Kaukoidästä ja Filippiineiltä.

    • Korkeasaareen

      Pakolaisperheelle vuokra-asuntoon astianpesukone – kantiksille ei
      Afgaaniperheelle järjestettiin asuntoon Keravan kaupungin vuokratalossa astianpesukone. Muihin asuntoihin sellaista ei ole hankittu.

      22.04.2016 13:20, 6681 lukukertaa

      Keski-Uusimaa kertoo, että Keravan kaupungin vuokrataloyhtiön asuntoon on asennettu astianpesukone. Asuntoon on muuttamassa kiintiöpakolaisina Suomeen tullut afgaaniperhe.
      Afgaani naiset burka

      Afgaaneja. Viitekuva.http://static.mvlehti.net/uploads/2016/04/Afgaani-naiset-burka.jpg

      Asuntoon tehdyn remontin yhteydessä sinne asennettiin uusi astianpesukone, vaikka normaalisti se ei kuulu asuntojen kalustukseen.

      Talossa asuva mies kokee, etteivät kaikki vuokralaiset ole tasa-arvoisia.

      “Ihmetyttää, miksi toiset saavat ja toiset taas eivät”, sanoo mies.

      Nikkarinkruunun toimitusjohtaja Ilkka Lahdenperä vakuuttaa Keski-Uusimaalle, että asukkaita pyritään kohtelemaan tasa-arvoisesti eikä kukaan ole kokenut vääryyttä astianpesukoneen vuoksi.

      “Kone asennettiin kompensaatioksi siitä, että asunto vapautuu remontin jäljiltä odotettua myöhemmin. Astianpesukoneen paikalle jäi aukko, joka olisi pitänyt joka tapauksessa täyttää jotenkin. Se olisi varmaan tullut lähes yhtä kalliiksi”, selittelee Lahdenperä.

      Astianpesukone huomioidaan Lahdenperän mukaan myös pakolaisperheen asunnon vuokrassa.

      Vuokran maksusta on sovittu Keravan sosiaali- ja terveystoimen kanssa!
      Ja usko pois, pesukoneen kustantaa valtio (meidän verorahat) jonka jälkeen onkin vain sopivaa että kunta (me) maksamme vuokran. Eikös? Niin kuin vanha viisas on sanonut "Reilu peli on perseestä.."

      Lähde: Keski-Uusima

    • Mahtavabiisi
    • Annaoinylen
      • näitäTulee

        Kaunis on nainen ja vielä älykäskin. Meillekkin tänne tälläisiä.


    • tosiasiat

      somali on vasta oppinut käyttämään työkaluja kiviä, puukkoja erinlaisia lyömäaseita ja vapaaajat hieroopi muniaan

    • lottovoitto-tulla_suomi

      Vaikka aikoinaan Matti Vanhasen isä Tatu vihjaili mitenkä afrikkalaisilla aina ei kaikki valot olisi päällä.
      Somaleilla ainakin loistaa. Ei missään muussa maassa tekemättä työtä pidetä näin hyvää huolta. Vaikka somaali sikijää kuin kani siitä huolimatta jokainen tulokas saa kyytiä uusissa vaunuissa. Toivottavasti Suomen talous kestäisi että meidän vanhukset eivät ihan joutusi heitteille.
      Sosiaaliturvamme ei tule tätä kestämään, jotta Suomen maine reiluna maana säilyisi mamuihin panostetaan. Suomen vanhukset, lapset ja nuoret joutuvat kärsijöiksi velaksikko ei voi pitkään elää.

    • gid

      Taas hirttäjä nähnyt valon!

      • PelleTolloTohmosta

        Kato valkonaamainen somalikin on herännyt avolääketokkurastaan!

        Katoa PELLE!


    • äpolköp

      ei sovi suomen väreihin ja jos joku jakaa persettä niile oma vika olla sika

    • Itsetuntokohdillaan

      S-ryhmä sijoittaa miljoonia euroja tuhansien turvapaikanhakijoiden työllistämiseen
      S-ryhmä on ilmoittanut, että sen varainhoitoyhtiö FIM neuvottelee rahoituksesta tuhansien maahanmuuttajien työllistämiseen. SOK on lähdössä hankkeeseen jo miljoonalla eurolla.

      Ei ole S-korttia,eikä tule. Kierrän kaukaa tuollaiset kaupat!

      • Itsetuntokohdillaan

        Minulla on ainoastaan Putin-kortti. Se otetaan vielä koko Suomessa käyttöön, kun Suomi on palautettu osaksi Venäjää.


      • Rajat.kiinni
        Itsetuntokohdillaan kirjoitti:

        Minulla on ainoastaan Putin-kortti. Se otetaan vielä koko Suomessa käyttöön, kun Suomi on palautettu osaksi Venäjää.

        Parempi niin on pressa joka pitää omien puolta.


      • SOK-RYHMÄT

        Kepujen kauppa,


    • Siis sanotaanko tässä nyt että Suomessa on 300 00 työtöntä ja näistä 5000 on Somaleita, joita on yhteensä n. 17 000 ja että Somaleiden työttömiin lasketaan alle 20 vuotiaita lapsia ja kouluissa käyviä? Mitä ihmettä nyt taas vai ymmärsinkö jotain väärin? Eihän opiskelijoita tai lapsia lasketa työttömiksi? Ja jos 5000/17000 on työttömiä ja 17 000:sta 52% on lapsia ja opiskelijoita niin ei tämä nyt kauhean valoisaa minun mielestäni ole.

      • 098765432

        Ensimäisenä aamuisin MV:n uutiset.


    • EiHävetäYhtään

      Se on tosi valoisa, sen jälkeen, kun on saanut keploteltua itsensä Suomeen.. Ei tarvi enää huolehtia mistään.. Suomi-hölmöläiset hoitaa asunnot ja elatukset hamaan tappiin asti. Saa rauhassa hengailla, ilman huolia.. Valoisa on tulevaisuus somaleilla, toisin kuin meillä, jotka tämän typeryyden maksamme.. Ja rasistin hirttäjälle tiedoksi: Maksan veroja, käyn töissä, enkä ole edes kaljupää.

    • Loppu.sossu.pummeille

      Suomalaiset suvakit ovat pääsääntöisesti sossun elättejä.siksi tuntevat suurta lukkarin rakkautta maahan muuttajia kohtaan.ovat saman vertaisia.miksiköhän eivät ole töissä?olisiko opittu vanhemmilta tavat.ja samat tavat opetetaan omille lapsille.niinpä niin.kotoa opitaan asiat.niin minäkin.tosin minun vanhempana tekivät töitä niinkuin myös teen itse.lapseni olen opettanut myös työtä tekemään.ymmärrän jos on tilapäisesti ilman töitä tai sairauden takia on menettänyt työkyvyn.suomessa voisi lakkauttaa koko sosiaalihuollon.tulisi monelle Pikku suvakille itku silmään.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      86
      6072
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      143
      2545
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      127
      2330
    4. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2238
    5. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      39
      2194
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      67
      1635
    7. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1391
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1355
    9. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1309
    10. Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu

      Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa
      Maailman menoa
      63
      1299
    Aihe