270 euroa maksava tuote häviää 3 euroa maksavalle!

Tämä_on_tutkittu

Testin tyly tulos: 270 euroa maksava tuote häviää 3 euroa maksavalle

3 euron kasvovoide päihittää 270 euron rasvan, paljastaa Kuluttaja-lehti.

Kalliista kasvovoiteesta ei kannata maksaa. Tämä selvisi Kuluttajan testissä, jossa tutkittiin 17 kosteuttavaa päivävoidetta. Testin ykkönen on Lidlin 3 euron Cien, jumboksi jää puolestaan Stockmannin 270 euron La Mer.

Testissä voiteiden tärkein kriteeri oli kosteuttavuus. La Mer kosteuttaa huonoiten. Kaikki muut kosteuttavat hyvin, eikä eri merkkien välillä ole suuria eroja.

Voiteista etsittiin 26:ta allergisoivaa hajustetta. Eniten niitä löytyy luonnonkosmetiikkavoide Dr. Hauschkasta. Allergisoivia aineita on paljon myös L’Oréalin, Biothermin, Nivean, Laveran, Garnierin ja La Merin voiteissa.

Sen sijaan Vichyn, Acon, Clarinsin, Yves Rocherin, Avènen, Cienin, Lumenen ja Cliniquen voiteissa allergisoivia hajusteita ei ole.


http://www.talouselama.fi/uutiset/testin-tyly-tulos-270-euroa-maksava-tuote-haviaa-3-euroa-maksavalle-6593733

2

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäenluule

      No tuon aika monet tietää, että kallein ei ole aina paras. Jotku naiset vaan kuvittelee olevansa jotenkin cooleja, kun joku rasvaki maksaa hunajaa. Luullaan että kun on kallista, niin tapahtuu taikoja.

    • kuluttaja.määrää.tasonsa

      No joo, ei tarvi olla mikään Einstein tietääkseen tuon ilman lukemattakin. Siks toiseks, aika typerää olla kertomatta tuota enempää tietoja esmes siitä, minkä nimisiä "tutkitut" voiteet olivat. Jokainen merkki tekee momia voiteita mm. eri ihotyypeille eikä niissä kaikissa todellakaan ole sama tuoteseloste.

      Tosi tyhmältä kuulostava argumentti sekin, ettäkö "kosteusvoitteella" sitten muka olisi joku muukin tehtävä kuin ihon kosteuttaminen!

      Kukin maksakoon tasan sen mitä suostuu maksamaan niistä tuotteista, jotka kokee omalle iholleen sopiviksi.

      Millaiset kuluttajat ostavat kosmetiikkatuotteita pelkästään niiden hinnan tai statuksen vuoksi, vilkaisemattakaan tuoteselostetta?
      Huipputuotteilla huiputettavat, tietenkin! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      28
      3099
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      39
      2482
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2352
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1318
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1244
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      996
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      954
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      914
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      838
    Aihe