" Sukuni on Pimee"

Verisukulaisuus

Sukulaisistani osa on pimeitä tyyppejä.
"Mielipiteeni perustan totuudelle".
Sukuni sekaantuu henkilökohtaiseen elämääni - kysymättä lupaa, kertomatta mitään.
Mitä pitäisi tehdä, asioiden korjaamiseksi?
Mietitäänpä. Hankkiutuisinko eroon heistä lopullisesti.

7

297

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpsismiä

      Vedä rajat! Jos aikuinen olet, älä ota vastaan!
      Itse päätät elämästäsi ja kenen kanssa yhteyksissä olet! Unohda koko pimeä suku! Hanki ihan oma elämä!

    • Koettu

      Kiitoksia mielipiteestä.
      Eivät he kaikki, tuki kylään.
      Kunhan touhuavat, omin päin.
      Eivätkä välitä, siitä et tykkäänkö vai en.

    • Otanosaa

      Otsikkosi perusteella teidän, siis sukusi sukunimi on Pimee.

    • IhmeSukulaisia

      Minunulla on sukulaisia, joilla on ihme halu puuttua hankintoihini, kuten autonvaihtoon.
      Joskus kyllä tekisi mieli sanoa suoraan, että mitä se sinulle kuuluu millaisen auton hankin, vai sinun rahoillasiko ja sinulleko se auto tulee.
      Varmaan tulet sitten ajamaan sillä, kun se on sellainen millaisen auton minulle päätät haluta.
      Naapuri on vaihtanut autoa useati, nyt on jo kolmas auto 6 vuoden sisällä.
      Minun auto on vaihdettu 17 vuotta sitten, että olisi jo aika vaihtaa uudempaan -89 vuosimallin auto, vai luovunko kokonaan ja sanon, että luovuinpa autosta, kun ei enää mennyt edes katsastuksesta läpi ja korjaaminen olis maksanu 5000€, vaikkei olisi, mutta niin voisi sanoa.

    • jkiol

      En minäkään ymmärrä, että suku valintoihisi vaikuttaa, kuitenkin edellytyksellä että itse maksat hankintasi, etkä kerjää rahallista osallistumista.
      Muuten eihän sukusi tietäisi mitään jos et itse kerro, mutta ymmärrän että asioista voi keskustella, kuten viisasta on. Silloin saa paljon tietoa, jonka perusteella voi sitten muodostaa oman käsityksen asioista ja ehkä välttyy jopa joltakin huonolta jutulta.

      Minä en ainakaan tunne olevani niin suuri asiantuntija esim. autot, etteikö jonkun toisen toki tietävämmän asiantuntemus olisi avuksi saati monen muun asian kanssa samoin. Kuunnella aina voi, itse pitää kuitenkin päättää.

    • Anonyymi

      Minä pistin välit poikki ja ai että on helpompi elää!!!

    • Anonyymi

      Muuta kauas niidtä . Älä kerro mitään asioitasi. Estä niiden numerot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      53
      2301
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2171
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      167
      1854
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      232
      1339
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1269
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1144
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1065
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      952
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      887
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      862
    Aihe