Miksei ne auta

En.työllistä

Olen yli kahdeksankymppinen leski ja asun yksin rivitalossa. Vuosi on ollut samat naapurit ja pihatöissä vähintään on tavattu ja kuulumiset vaihdettu.

Nyt jäin yksin, kun lapset ovat jo aikaa sitten lähtenet ja elävät omillaan, ja vuosikymmenet vierelläni kulkenut mies siirtyi rajan taa.
Elämäni on jatkunut entisenlaisena, paitsi että naapureiden huoli minusta saa outoja käänteitä. Ymmärrän, että he tuntevat huonoa omaatuntoa, kun näkevät minun lykkäävän ruohonleikkuria tai kaivavan katuojaa auki.
"Eikö sinun poikasi ja lapsenlapset tule tekemään tuota? Sinunko pitää rehkiä tuolla tavalla yksin!"

No tulevat jos pyydän. Jos ehtivät. Jos lapsensa eivät tarvitse vanhempiaan. Jos on vapaailta molemmilla. Jos taloustöiltä ehditään, harrastuksista, ylitöistä. YT-neuvotteluja on joka puolella, moniko TA suostuu siihen, että alainen ei jää ylitöihin, jos anopin nurmikko pitää leikata. Kyllä pannaan korvan taakse sellainen tekosyy.

Jokainen ihminen elää omaa elämäänsa, omine kotitöineen ja harrasuksineen. En minä halua ottaa vastaan ilmaista työtä, joka tullaan tekemään 45 min ajomatkan päästä, kiireellä, illansuussa, kun ei aikaisemmin millään päässyt. Mieheni oli tarkka omissa töissään, olen tottunut siihen, että muidenkin työn jälki on moitteeton, mutta asenne on vähän siihen suuntaan, että ei ole lahjahevosen hampaisiin katsominen.

Ei ole mitään mieltä siinä, että korjaan huolimattomuuden jälkiä, leikkaan nurmikon uudelleen, maalaan kertaallen vielä kuistin kaiteet, naulaan itse retkottavan ovenpielen, sillä en ollut huomannut siitä erikseen mainita,kun ovea muuten korjattiin.
Jne. Mutta naapureiden mielestä "nuorten" pitää tulla. Poikani on 60 vee, eikä tytär paljon nuorempi. Selkävaivat ovat jo heihin iskeneet, ikä painaa heitäkin kiireen keskellä. Miksi jahtaisin heitä tekemään sellaista, johon heidän intonsa ja taitonsa eivät riitä. Mieluummin otan ammattilaisen tekemään. Siivooja käy säännöllisesi ja talkkarin hommiin olen saanut ammatimiehen, joka tarvittaessa tulee.

Lapsien perheiden tapaaminen on rentouttava hetki eikä mikään työkomennus. He tulevat kun ehtivät. Niin oli myös mieheni eläessä. Puhelin pelaa, ja sitähän eivät naapurit kuule, eivätkä Facebookiakaan. Luulevat, että olen täysin unohdettu suvun syrjimä leskipoloinen.

5

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama.ikäihminen

      Korjaan varmuuden vuoksi kirjoitusvirheen. Olen asunut tässä rivitalossa vuosia, ja on ollut samat naapurit kaiken aikaa.

    • tässäfaktaa

      Naapurit luulee et heidän pitäs auttaa ja eivät ymmärrä et liikunta tekee hyvää myös ikäihmiselle.
      Lääkäri totes minun iäkkäästä vanhemmasta, et lisää liikuntaa, vaikka oli jo ysikymppinen.
      Siis kaikenlainen toiminta on hyväksi ja jos ei pysty sitten maksaa ammattiihmiselle joka hoitaa pihahommia.
      60 vuotias on jo ikäihminen ja voi olla sydänsairautta ym. ei voi vaatia omia vanhempia hoitamaan, ja voi olla jopa huonompi terveys kuin omalla vanhemmalla.

    • eikiinnostatoistenjutut

      Ja mitähän väliä sillä on mitä naapurit, tai muut ihmiset kylillä, sanovat tai ihmettelevät sinun elämästäsi. Ainakin minä annan mennä tuollaisten ihmettelyjen toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
      En selittele tekemisiäni kenellekään enkä ihmettele miten muut elävät. Jokainen tavallaan. Keskity sinäkin vaan enemmän omiin juttuihisi ja se siitä.

    • hyvänaapuri

      Sovussa pitää olla naapureiden kanssa. Yleensä naapurit ovat uteliaita ja jakelevat neuvojaan pyytämättäkin. Jos haluat päästä eroon tästä selvastikin mieltä vaivaamasta asiasta on sinun parempi kertoa naapureillesi suoraan, että haluat ja kykenet selviytymään arjen askareista omin avuin, ainakin toistaiseksi ja ilmoitat kyllä jos tarvitset apua.

    • Soppaa.riittää

      Aina sitä moitittavaa toisista löytyy vaikka paljon on pitämistä omankin puseron alla. Ei jokaisen elämä on samanlaista ja kaikki eivät ole saamattomia. Sanokoot ihmiset mitä sanoo ei heistä kannata välittää. Naurat vain heille että hyvin menee mutta menköön. Ei täällä maanpäällä kaikkien mieliksi voi eikä tarvitsekaan elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      519
      4342
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3471
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2292
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2169
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1486
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1363
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1281
    8. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      102
      1276
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1188
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1134
    Aihe