Eli ostin käytetyn auton elokuun loppupuoliskolla, ja ensimmäinen ajoneuvoveron eräpäivä oli 10.10. Siinä oli vaihtoehtoja, haluaako maksaa erissä vai koko summan kerralla. Valitsin 4 erässä ja maksoin vaaditun summan ennen eräpäivää 61,40e.
Nyt tänään tuli trafilta lappu, jossa sanotaan että ajoneuvovero on erääntynyt 10.10 ja auto on käyttökiellossa. Ja vaaditaan maksamaan 200,95e.
Sitten lukee että hyvitetty veron määrä 58,40e (ilmeisesti viivästyskorko 3e)
Eli tuo hyvitetty summa on viivästyskorkoa lukuunottamatta täysin sama jonka jo maksoin??
Miksi ne vaatii koko könttäsummaa, vaikka maksoin silloin sen 4 erään vaadittavan summan?
Maksoin nyt kuitenkin tuon 200,95e, mutta jokin on mennyt pieleen, onko minussa vika vai trafissa?
Voinko ajaa autolla, maksoin tosiaan koko summan mutta trafin oma asiointi sivuilla lukee edelleen että auto käyttökiellossa?
Ajoneuvovero muka maksamatta= auto käyttökiellossa
7
1509
Vastaukset 7
- uytre
taisit maksaa semmosella viitenumerolla, joka oli tarkoitettu koko maksun maksuun kerralla.
- Järki_peliin
Tulosta kuitit ja pidä niitä mukana, niin konstu näkee että olet ne maksanut, eikä revi kilpiä autosta.
- buhahahahaha
Aiemman omistajan maksamattomat verot!
- rewsdxcxd
höpöhöpö mitääntietämätön nulikka. Ne olis näkynyt jo siinä verolapussa
- niinseonn
Homma ratkes kun soitin trafiin, oma moka oli.
- Anonyymi
Nuo ajoneuvoverot pitäisi olla henkilökohtaiset, kun joskus edellinen omistaja jättää maksamatta verot omalta ajaltaan ja ei vastaa soittoihin/viesteihin (Jotkut siis toimivat näin)
Joku voisi tehdä sellaisen kansalaisaloitteen joka osaa kirjoittaa siihen hyvän selostuksen? 🤔 - Anonyymi
Volvo 90 Cross Country B4 AWD D-MHEV aut 145/197 163 50 500 = 12 619,13eur
AUTOVERON OSUUS AIKA PALJON JOKA HÄVIÄÄ ARVOSTA 1 VUODEN AIKAAN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421630- 1491095
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi330924- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69681
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581