Saako ajaa autoa ilman aamupalaa?

misslisa

Labrakokeen takia olisi oltava 10-12 tuntia syömättä ja juomatta. Koe on aamulla. Mietin miten se paasto mahtaa vaikuttaa ajokuntoon.
Onko kellään kokemusta tai tietoa, kannattaako lähteä itse ajamaan vain pitäisikö hankkia kuljettaja?

11

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terttu.Tampereelta

      Ei vaikuta mitenkään. Ei muuta kuin reippaasti labraan

      • misslisa

        Ihanko totta? No kiitos tsempistä.


    • onononx

      Ei oo totta, minkälaisia uusavuttomia voi olla! "Voiko ajaa autoa 10-12 tunnin paaston jälkeen"! onhan siellä elimistössä vaikka kuinka sitä energiaa varastoissa, vaikka olisit paastolla 12 päivääkin!

    • Äitiopettaa

      Yleensä aamupala kuuluu nauttia ½ tunnin kuluttua heräämisestä, mutta jos labran takia pitää lähteä tyhjällä vatsalla liikkeelle, niin et sinä siihen kuole.

    • ilkeilyllestoppi

      Terve ihminen ei toki huomaa yhtikäs mitään, ja voisi varmaan olla välillä ihan hyväksikin (?) olla syömättä vaikkapa klo 21-09.

      Minusta alkuperäinen kysymys saattaa olla ihan aiheellinen, jos vaika tutkitaan sokeriaineenvaihduntaa. Joillakin sokeriarvot voivat hyvinkin heitellä ja olo ja reaktiokyky todellakin siinä mukana.
      Terveen sen sijaan ei ole mitään syytä syödä kellon mukaan kuin pikkuvauva. Tiheään tai harvaan ja päivän mukaan vaihdellen, kaikki käy.
      Ei tarvitse olla ilkeä, kun joku kysyy ihan asiallisen kysymyksen. Voi vaan ohittaa ja jatkaa eteenpäin omassa erinomaisuudessaan.

      • Äitiopettaa

        Kyllä terveenkin ihmisen kannattaa syödä säännöllisesti pitääkseen verensokerin tasaisena, sillä jos vuosien ajan syö epäsäännöllisesti ei olekaan kohta enää terve.


      • on_päässyt_jo

        Kyse olikin siitä, pääseekö aloittaja paastoverikokeisiin turvallisesti omalla autolla ajaen.


    • AntiSaatana

      Se kuule riippuu, miten henkilön ruumis on tottunut paastoon ylipäätään. Verensokeri toisilla heilahtelee turhankin rajusti.

    • jeppejuo

      Hommaa kuljettaja. Jokaisen suupalan nauttimisen jälkeen, tarvitset vielä kuljettajaa seuraavan 2h ajan. Jos maksasi on hyvässä kunnossa, seuraavana päivänä syömisestä olet taas ajokuntoinen.

    • ihmettelen.siis.olen

      Monitorin kanssa kun on sokereita seurannut, olen huomannut että verensokeri alkaa nousta heti kun autoa ajamaan lähtee. Jopa maaseudulla autolla ajo aiheuttaa jonkinlaisen stressireaktion ja adrenaliinia erittyy aiheuttan verensokerin nousua, puhumattakaan kaupunkiajoa ruuhkassa..

    • kähhä

      Omalla autolla ajaen ei suositella menemään tiettyihin vatsan ja suoliston tähystyksiin. Syynä näissä ei ole paasto, vaan se, että tutkimuksessa saatetaan joutua antamaan rauhoittavaa lääkitystä suoraan suoneen.

      Ihminen voi varata labraan mennessään aamupalan mukaansa tai ostaa sairaalan kanttiinista. Näin ollen ei tarvitse nälissään ajaa kumpaankin suuntaan. Ja mahdollisesti vuotava kyynärtaive saa vähän aikaa lepoa ennen liikenteelle lähtöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe