rahankäyttö

Mites muilla tämä ikuisuuskysymys eli rahankäyttö? Meillä on niin että mä säästän minkä vain ikinä pystyn ja mies elä "tili tuli, tili meni" periaatteella. Todella ärsyttävää kun ollaan jo nelikymppisiä ja miehellä ei ole säästäjä lainkaan vaikka ollut koko ajan töissä. Häätkin tulossa eikä sillä ole varaa maksaa mitään ilman lainaa (ja sitten sitä lainaa maksellaan taas vuosia..).
182236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

meillä ihan sama tilanne, ollaan tosin oltu yhdessä vasta vuosi ja ikää on 25 kieppeillä.

itse säästäisin vaikka mitn paljon, mutta koska miehen rahankäyttö on todella holtitonta ja nytkin hän on ollut pitkään työtön, elätän meitä molempia. autokulut, vuokra, ruuat, laskut yms yms teke kuluja kuukaudessa reilut 2000€. Jos asuisin yksin tai mies maksaisi omat osuutensa yhteismenoista, saisin säästettyä reilut 1000€/kk.

mutta oma vika, kun teen kolmea eri työtä ja raadan 7pv/vko ja olen hyväsydäminen. joudun siis elättämään rakastani. niin kauan kuin rakkautta ja hermoja riittää ja henki pihisee.

hyvä puoli asiasa sentään se, ettei mies saa lainaa (työtön ja merkintä luottotiedoissa), joten eipä sekään kaadu minun maksettavaksi kuten asuntolainamme.

blääh...

Äänestä
  • Haloo! Miksi siedät holtitonta miestäsi? Hänellähän ei ole mitään hätää, kun on sinunlaisesi rahoittaja olemassa!!
    Miksi etsiä työtä, kun korvauksen voi käyttää itseensä ja hölmö vaimo hoitaa juoksevat menot ja antaa hyvässä lykyssä vielä rahaakin jos omat ei riitä. On asunto, auto ja mukavuudet, eikä akkakaan vaivoina kotona, kun on aina duunissa.
    Miehelläsi on todella Oloneuvoksen päivät!
    Kunhan vaan muistaa kerran viikossa?? sanoa pari sanaa:rakastan, rakastan, niin yleensä sillä on kuitattu taas seuraavan kuun elatus!

    Järki käteen tyttökulta. Kautta aikain näitä Auervaaroja on riittänyt ja kuka heidät sellaiseksi opettaa. Tekevälle löytyy aian töitä, se on valitettavasti tosi asia. Helppo-Heikkejä alkaa vain olla jo melkoinen joukko muiden elätettävänä.

    Mistä moinen määrä rakkautta kumpuaa, jos toisen rakkauteen ei kuulu yhteisen elämän eteen ponnistelu ja vastuun kantaminen myös taloudesta??
    Pärjäisit yksin paljon paremmin.. Kalliin hinnan maksat seksistä sinäkin..

    Äänestä

  • Ja sinä vielä ihmettelet miehesi holtitonta käytöstä! Jos luottotiedot on retuperällä on syytä pitää visusti omasta kukkarostaan kiinni!!!!
    Jos se miehesi sinua todella rakastaa, eikä vain käytä hyväkseen, niin hän kantaa oman kortensa, (vaikka vähäisenkin) yhteiseen kekoon.
    Ellei ole edes yritystä, ei ole oikeaa rakkauttakaan!

    Yhteinen tili on neuvoni, sinne molemmat laittavat rahaa suhteessa tuloihin ja lopun saa kumpikin käyttää itse, mutta jokaisen, siis JOKAISEN kuukausittain rahaa saavan on osuuutensa hoidettava!

    Älä suostu hyväksikäytettäväksi enää enempää.
    Muutaman vuoden päästä itset hukkaan menneitä vuosia ja rahoja!

    Äänestä

Meillä niinpäin, että naisella kuluu rahaa enemmän ja vähän väliä yli rajojen.
Ollaan avovaimoni kanssa molemmat suht hyvin tienaavia, mutta eipä sitä rahaa koskaan ole kun heti kun saan palkan menee nettotuloista yli puolet visaan.

Siihen päälle kaikki muut laskut ja ruuat niin
ei paljon naurata.

Äänestä

Perustakaa yhteinen tili, jolle kumpikin laittaa samanverran kuussa rahaa. Siltä tililtä maksatte kaikki yhteiset menot: mahdolliset lainat, yhteisen auton käyttökulut, vakuutukset, ruuat jne. Kumpikin saa sen jälkeen tehdä omilla rahoillaan, mitä haluaa.

Meillä on tällainen järjestely, eikä ongelmia ole. Meillä on kaksi yhteistä tiliä, joista toinen on jokapäiväisiä menoja varten ja toinen säästämiseen. Käyttötilille on kaksi pankkikorttia, kummallekin omansa. Jos miehesi on niin retuperällä, että tuhlaa yhteisenkin tilin rahat omaan humpuukiinsa, ottakaa vain yksi pankkikortti, joka on sinulla.

Tuon jälkeen ei tarvitse tapella rahasta. Kumpikin osallistuu yhteisiin menoihin yhtä suurella summalla ja tekee omalla rahallaan, mitä haluaa.

Äänestä

Meillä on myös sama ongelma. Yhdessä ollaan oltu liki 9 vuotta. Mies ei omista muuta kuin tekniikkaa ja vanhan auton. Säästöön häneltä ei jää mitään. Velkaa hän ei onneksi ole paitsi minulle 8000 euroa. Töissä hän kyllä käy ja tilipäivisin ruinaan häneltä oman osansa ruoka-, sähkö-, vesilaskuihin. Yhtä lastakin olen elättänyt omista rahoistani. Asumme minun 90 000 euron talossani, josta asuntolainaa vielä vuosi jäljellä. Sen jälkeen säästän ja ostan upouuden auton. Miehen sukulaiset vielä kehtasivat ihmetellä miksei ostettu taloa puoliksi! Kai tämän asian kanssa on vaan opittava elämään kun on jo näinkin pitkälle päästy. Epäreiluahan tämä on. Jos joskus menemme naimisiin teen ehdottomasti avioehdon. Olisihan se ihan mukavaa jos mieheltä saisi tunnustusta kun olen saanut rakennettua aivan yksin meille taloudellisesti turvatun tulevaisuuden.

Äänestä
  • Tuo tuntuu jo melko epäreilulta että maksat yksin isoa lainaa pois. Nyt musta alkoi tuntumaan että valitan turhasta... Meillä kyllä mies maksaa puolet laskuista, ruoasta ym. kuluista mutta se, ettei ole pystynyt säästämään yhtään... Kyllä mulla jää n. 300 € kuussa säästöön aina ja onhan tuota jo kertynyt jonkin verran.. Kiitos kun kirjoittelitte, huomaan ettei tämä ole muillakaan aina niin helppoa.

    Äänestä

  • siis kauhee tilanne. meilläkin asuntolaina jäi kokonaan mun harteille kun ei mies osaa huolehtia raha-asioista. yhteiset tilit sun muut voidaan unohtaa samantien.

    ja mulle mies on velkaa reilut 5000€. puhumattakaan kavereiltaan vippaamista rahoista ja ulosottoviraston karhuamista summista. ahdistaa et aina rakastuu tai menee yhteen näin ongelmallisten miesten kaa... :(

    Äänestä

  • No johan on tilanteet teillä kahdella.

    Vaikka mitä mä tässä vinoilen, itsekin asun avuttoman miehen kaa joka juo kaikki rahansa. Kämppä on mun, kalliit huonekalut ja muut systeemit on mun. Miehen kaikki tavarat (vaatteet ja muutama CD ja pari mukia ja lusikkaa) mahtuu tasan kahteen isoon muovikassiin.

    Miksi näin?

    Äänestä

  • Liisa kirjoitti:

    Tuo tuntuu jo melko epäreilulta että maksat yksin isoa lainaa pois. Nyt musta alkoi tuntumaan että valitan turhasta... Meillä kyllä mies maksaa puolet laskuista, ruoasta ym. kuluista mutta se, ettei ole pystynyt säästämään yhtään... Kyllä mulla jää n. 300 € kuussa säästöön aina ja onhan tuota jo kertynyt jonkin verran.. Kiitos kun kirjoittelitte, huomaan ettei tämä ole muillakaan aina niin helppoa.

    Meillä ainakin näkyy se, että rahaa käytetään niin kuin sitä on lapsuuden perheessäkin totuttu käyttämään. Minun vanhempani ovat pienistä palkoistaan säästäneet melkoisen omaisuuden. Upouudet autotkin on ostettu vasta sitten kun on saatu hinta tilille säästettyä. Lainaa ei ole otettu. Nyt heillä on uusi auto, omakotitalo, sijoitusasuntoja, metsää ym.
    Mieheni vanhemmat ovat eläneet velaksi. Ovat joutuneet pakkohuutokauppaamaan kotinsa, menettäneet luottotietonsa. Kaikki on pitänyt olla hienoa ja uutta, velaksi. Nyt velkaa on miljoonia mummon markkoja.
    Paljon mieheni on oppinutkin, mutta paljon on vielä opittavaakin.
    Oikein hyvää jatkoa sinulle Liisa!

    Äänestä

Me jaamme laskut aina sulle-mulle periaatteella ja sitten kumpikin käyttää omia ansioitaan miten lystää. Jos toinen tahtoo säästää niin omapahan on asiansa. Tietysti jos on yhteinen tavoite niin sitten kumpikin laittaa jotain jemmaan. Mutta useimmiten se toimii niin, että toinen jemmaa ja toisella ne rahat menee päivittäiseen kulutukseen

Äänestä
  • Meillä minä omistan asunnon 160k€ auton 55k€ irtaimisto ja maksan laskut.Vaimo maksaa ruokaostokset ja omat laskunsa.Lopuilla rahoilla voi kumpikin tehdä mitä haluaa.Eron tullessa ei ole epäselvyyksiä.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Meillä minä omistan asunnon 160k€ auton 55k€ irtaimisto ja maksan laskut.Vaimo maksaa ruokaostokset ja omat laskunsa.Lopuilla rahoilla voi kumpikin tehdä mitä haluaa.Eron tullessa ei ole epäselvyyksiä.

    Vai on teillä ero tavoitteena! Uskomatonta.

    Äänestä

  • Nainen kirjoitti:

    Vai on teillä ero tavoitteena! Uskomatonta.

    Mutta tosiasat pitää huomioida 30.siä kun ollaan niin todennäköisyys kasvaa jossain vaiheessa.
    Kun lukee näitä toisten viestejä niin huomaa että meillä on oikein Helvetin hyvin asiat.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Mutta tosiasat pitää huomioida 30.siä kun ollaan niin todennäköisyys kasvaa jossain vaiheessa.
    Kun lukee näitä toisten viestejä niin huomaa että meillä on oikein Helvetin hyvin asiat.

    Eipä tarvitse minunkaan tästä lähteä kaupungin vuokrataloihin jos joskus ero tulisi. Se on nimittäin mies, joka lähtee.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Meillä minä omistan asunnon 160k€ auton 55k€ irtaimisto ja maksan laskut.Vaimo maksaa ruokaostokset ja omat laskunsa.Lopuilla rahoilla voi kumpikin tehdä mitä haluaa.Eron tullessa ei ole epäselvyyksiä.

    Minusta teidän jakonne ei kuulosta selvältä. Sinulla on rahat kiinni talossa ja autossa, joista puolet menee vaimolle eron tullessa - ellei ole avioehtoa. Sinä maksat laskut ja vaimo ruuat. Tuohan on oikeudenmukaista vain silloin, jos laskut ja ruuat menevät tasan. Tuntuisi, että eron tullessa tuosta vasta mojovan riidan saakin aikaan.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Mutta tosiasat pitää huomioida 30.siä kun ollaan niin todennäköisyys kasvaa jossain vaiheessa.
    Kun lukee näitä toisten viestejä niin huomaa että meillä on oikein Helvetin hyvin asiat.

    Ei ero ole mikään todennäköisyysperiaatteiden mukaan tapahtuva juttu, vaan se riippuu juuri ihmisistä itsestään. Väitetty höpötys erilleen ajatumisesta ei ole totta, vaan vastuuttomien ihmistä vastuunpakoilua ja laiskuutta.

    Äänestä

miks ihmees pakko mennä naimisiin.Mä voin kiittää ainakin, että en menny naimisiin tuon kaltaisen ihmisen kanssa. Nyt voin onnitella itseäni siitä, että kädestä suuhun eläjä on poistunut maksamastani kodista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Liisa kirjoitti:

Mites muilla tämä ikuisuuskysymys eli rahankäyttö? Meillä on niin että mä säästän minkä vain ikinä pystyn ja mies elä "tili tuli, tili meni" periaatteella. Todella ärsyttävää kun ollaan jo nelikymppisiä ja miehellä ei ole säästäjä lainkaan vaikka ollut koko ajan töissä. Häätkin tulossa eikä sillä ole varaa maksaa mitään ilman lainaa (ja sitten sitä lainaa maksellaan taas vuosia..).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu