Maahanmuuttajien positiivinen syrjintä uhkaa

J.Mälkki

nimenomaan suomalaisia lapsia ja heidän oikeuksiaan.

Positiivinen diskriminaatio luo kouluun vahvat kaksoisstandardit, joissa maahanmuuttajat pääsevät kantasuomalaisia lapsia huomattavasti helpommalla.

Maahanmuuttajille ikään kuin opetetaan, että olemalla tekemättä mitään pärjää aina vain eteenpäin eikä tarvitsekaan pinnistellä. Koska kulttuurierot ovat valtavat eikä integraatio onnistu, on tämä erityiskohtelu todellisuutta.

On opettajia, jotka edesauttavat omilla asenteillaan positiivista diskriminaatiota. Maahanmuuttajalapsi nähdään reppanana, joilta ei voi vaatia samoja asioita kuin suomalaiselta lapselta, tai ei uskalleta antaa maahanmuuttajalapsen kotiin negatiivista palautetta, koska pelätään väkivaltaista isää.

Maahanmuuttajien erityiskohtelu on arkea. Koska opettajalla ei useinkaan ole muuta vaihtoehtoa kuin “raahata” oppilasta mukana, hänelle annetaan armosta parempia arvosanoja kuin kuuluisi. Myöskään huonoon käytökseen ei puututa, koska yhteistyö kotiin ei toimi tai koska opettaja pelkää rasistiksi leimautumista.

Osa opettajista kokee tilanteen jo niin toivottomana, että oppilaan annetaan mennä siitä, mistä aita on matalin. Vahinko on helpointa laittaa kiertämään.

Nämä pitäisi tuoda julkiseen keskusteluun.

44

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opistolla.nähnyt

      "maahanmuuttajat pääsevät kantasuomalaisia lapsia huomattavasti helpommalla"

      Myös aikuiset maahanmuuttajat pääsevät huomattavasti helpommalla. Koulutusta järjestävät tahot eivät vaadi oppilailtaan samaa tasoa kuin kantaväestöltä.

      • näin.on

        Olen nähnyt sen myös työelämässä, sormien läpi katsotaan touhuja koska pelätään rasismia.


      • mopsis

        Ja tätäkös nää osaa käyttää hyväkseen.Jopa opiskelijoiden opettajat vaativat antamaan hyvät arvoinnit opinnäytössä vaikkei olis minkäälaista aihetta "kiitokseen ja hurraamiseen". Siis ihme touhua ettei uskalleta olla aitoja myös näitä mamuja,pakolaisia kohtaan.Vain hyyssätään ja paapotaan ettei tulis pahamieli.Mut kantaväestöllle keppiä vaan ja tee työsi kunnolla tai saat lentää ulos työpaikasta.


      • hyssytellään
        mopsis kirjoitti:

        Ja tätäkös nää osaa käyttää hyväkseen.Jopa opiskelijoiden opettajat vaativat antamaan hyvät arvoinnit opinnäytössä vaikkei olis minkäälaista aihetta "kiitokseen ja hurraamiseen". Siis ihme touhua ettei uskalleta olla aitoja myös näitä mamuja,pakolaisia kohtaan.Vain hyyssätään ja paapotaan ettei tulis pahamieli.Mut kantaväestöllle keppiä vaan ja tee työsi kunnolla tai saat lentää ulos työpaikasta.

        Se on suuri ongelma.


      • huijausta

        Se on ihan totta.


    • ählynsählyn

      Nollia todistukseen jos ei mitään osaa, koska ei sillä todistuksella ole matulla mitään virkaa, kun kaikki saa valmiiksi muutenkin! Joten ei kannata ruveta koristelemaan hyvillä numeroilla sitä todistusta!
      Nolla on nolla paperilla ja paperin haltijalla järjen puolella, ei sille mitään voi!

    • Positiivinen diskriminointi hidastaa ja vaikeuttaa kotoutumista, se on kylmä totuus.

      • jeeeesss

        Olen samaa mieltä.


      • just.joo

        Asia pitäisi ottaa esiin eduskunnassa.


      • juuuhhh
        just.joo kirjoitti:

        Asia pitäisi ottaa esiin eduskunnassa.

        Kyllä, ja opettajien pitäisi uskaltaa tulla myös esiin kertomaan mitä kouluissa todella tapahtuu, ilman rasismi syyttelyn pelkoa.


      • jaÄkkiä

        Kyllä, ja siksi se pitäisi lopettaa.


      • sikasakki
        juuuhhh kirjoitti:

        Kyllä, ja opettajien pitäisi uskaltaa tulla myös esiin kertomaan mitä kouluissa todella tapahtuu, ilman rasismi syyttelyn pelkoa.

        Vihervassut saaneet aikaan karmean rasismi pelon.


    • tunnen.asian

      Älkää puhuko asiasta mistä ette mitään ymmärrä. Sehän johtaa nopeasti kotoutumaan.

      • tasa.arvo.mahdollisuuks

        Olen samaa mieltä. Jos oppilas saa tukea kielen oppimiseen, se nopeuttaa suomalaisen koulujärjestelmän läpipääsemistä. Kyse ei ole "sormien läpi katsomisesta" vaan tuesta. Miten se hidastaa kotoutumista?
        Juuri eilen Zarmina Razai kiitti positiivista diskriminaatiota harrastaneita opettajiaan avusta.
        Positiivinen diskriminaatio ei kouluissa kohdistu vain mamuihin. Alueen työttömyys ja koulutustaso ovat myös rahojen jakoperusteita. Niillä rahoilla saadaan resurssiopeja, jotka tulevat KAIKKIA joilla on vaikeuksia oppimisessa. Tiedämme, että vanhempien koulutus on taas alkanut korreloida lasten koulumenestykseen. Luokkanousu ei siis ole enää arkipäivää ja sen mahdollistamista on syytä tukea.

        http://www.kovatkertoimet.org/againstallodds/factualweb/fi/3.1/articles/3_1_Zamina_Razai.html


      • jfjgjffj

        Kyllä opettajat tietää.


    • Naimallatäyteen

      Näitten tyhymien kouluttaminen laskee kantaväen koulutusta, vitujakos nämä tulokkaat piittaa oppimisista kun ruakitaan muutenkin mikä näille sikiäville piisaa, jotka suamen täyttää.

      • näin.on

        Somput ainakin yleensä jättävät koulunkäynnin kun peruskoulu on ohi.


      • 6747574
        näin.on kirjoitti:

        Somput ainakin yleensä jättävät koulunkäynnin kun peruskoulu on ohi.

        Se pitää paikkansa.


      • djjfjfd
        näin.on kirjoitti:

        Somput ainakin yleensä jättävät koulunkäynnin kun peruskoulu on ohi.

        ÄO keskimäärin 68 niillä.


    • hehehehehee

      Ei perisavaaja halua nyt vastata.

    • se.on.rasse

      Kamuttaja on rasse.

    • posetiini

      onko positiivinen rasismi sitten laillistaa

    • Ylimääräinen tukeminen ja auttaminen edistää kotoutumista, mutta positiivinen syrjintä hidastaa, se on täällä nähty asia.
      He saavat siitä aivan eri käsityksen kuin mitä suomalainen luulee.
      Olen keskustellut niin monen muuttajan kanssa, että tiedän mistä puhun.

      Tuo rasseksi nimittäminen ei pure minuun.
      Kuljen asiassa ilman mitään asenteita, ja perustan sanani omiini, ja muiden mukana olleiden kokemuksiin.

      • eipureei

        Ei se pure kehenkään, mutta kun perisavaaja ei muuhun pysty.


      • asiata-asiata

        Hyvä kommentti.


    • nyt.paljastu

      Kamuttaja näkyy olevan kaikkien rassejein äiti

      • Mies ei voi olla äiti ;-))


      • fhghghfhf

        Jaa kun puhuu asiaa niin on "rasse"? Ei mene suvakilla hyvin.


    • rtgrgr

      Aloituksessa täyttä asiaa.

    • liekanRuakitut
      • tässätotuus

        Kello tikittää, aika koittaa ja Suomalaisille palautetaan ihmisarvo jonka suvakit ovat teiltä riistäneet.... kello tikittää ;-)


    • LiekanRuakitutttt

      Miksi valtamedia sensuroi eilisen muslimimielenosoituksen Helsingissä?
      Miksi suomalaisilta salataan näin keskeisellä paikalla tapahtunut tapahtuma?

      http://mvlehti.net/2016/11/06/miksi-valtamedia-sensuroi-eilisen-muslimimielenosoituksen-helsingissa/

      --mitä vittua nuo paskajalat täällä osoittavat mieltä asiasta joka ei mitenkään suomalaisille kuulu? miksi pitäisi meitä kiinnostaa? painukaa helvettiin täältä möykkäämästä.

      --Hyvä hallinto kyllä meillä. Hallitus, eduskunta, media ja oikeuslaitos yhteisrintamassa kansaa vastaan.

      Tässä käy todellaköpelösti, jos hommaan ei saada totaalista muutosta.

    • kojamotmöykkää

      Heh,,olihan tuolla kyömy poikineen mekastamassa!

    • oujeeeee

      Se pitää täysin paikkansa että ainakin osa opettajista tosiaan pitää näitä tummia oppilaita reppanoina, joilta ei voi liikoja vaatia. Näistä tuli kerran erään opettajan kanssa juteltua, hän vahvisti asian.

      • 4656646

        Somalien keskimääräinen ÄO on 68. Sehän kertoo paljon.


      • olin.opesi
        4656646 kirjoitti:

        Somalien keskimääräinen ÄO on 68. Sehän kertoo paljon.

        Nuo numerot ovat aivan selvästi sinun peruskoulun päästötodistuksesta.


      • 83858848
        olin.opesi kirjoitti:

        Nuo numerot ovat aivan selvästi sinun peruskoulun päästötodistuksesta.

        Ihan tutkittu juttu, että somppujen keskimääräinen älykkyys on 68.


    • rgfgrf

      Tämä on nyt ihan asiallinen aloitus. Jos suvakki pystyisi joskus samaan, eikä vaan häiriköimään.

    • tiukoilleottaa

      Ei se ole helppoa suvakillakaan myöntää matuongelmaa!

      • piupaupoupou

        Koville se ottaa koska suvakin fanaattisuus on hurjaa.


    • mbmgmbmb

      Mamut eri luokkaan vaan.

    • asialinjalla

      Palstan paras aloitus pitkään aikaan.

    • Ei yksityinen työantaja harrasta positiivista syrjintää, vaan hänelle merkitsee vain se kannattaako ihmistä pitää.
      Silloin heitä työllistin se ratkaisi kuinka he työnsä tekivät, niin suomalaiset kuin ulkolaiset.

    • Tsaarin.kuriiri

      Yksityisellä raha ratkaisee ei eikä etnisyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      97
      962
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      898
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      731
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      496
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      487
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      476
    Aihe