Enää ei voida kutsua merellistä Helsinkiä Pohjolan valkeaksi kaupungiksi jos sallitaan pilata empirekeskustan merisiluetti tällä mauttomalla KOPIO-WAU-RAKENNUSHIRVIÖLLÄ:
Nimittäin, kuulemma oli esikuvana ollut Latvian Riikassa seisova museohirvitys joka on tuhonnut vuosisataisen upean historiallisen kaupunkinäkymän. Taustalla on samanlainen ajatusrata - pannaan jälkipolvet kärsimään iäisyyteen saakka rumuuden avulla . Vallan monumenttien täytyy olla ahdistavia jotta ne toimisivat kansaa jakavana ulkoapakotetun merentakaisen vallan symbolina.
http://tinyurl.com/RigaDisaster
Nimittäin, kuulemma oli esikuvana ollut Latvian Riikassa seisova museohirvitys joka on tuhonnut vuosisataisen upean historiallisen kaupunkinäkymän. Taustalla on samanlainen ajatusrata - pannaan jälkipolvet kärsimään iäisyyteen saakka rumuuden avulla . Vallan monumenttien täytyy olla ahdistavia jotta ne toimisivat kansaa jakavana ulkoapakotetun merentakaisen vallan symbolina.
http://tinyurl.com/RigaDisaster
Vastaukset 16
Vanhimmat
Guggenheim on suuri puhallus. Mitä isompi puhallus on, sitä vaikeampaa sitä on pienien ja omanarvontunnottomien päättäjien hahmottaa. Nykyäänhän näitä riittää: Turvapaikanhakubisnes, Kreikkatuet, Talvivaara, Sunnycarcenter, jne, jne...
Veronmaksajia viedään kuin pässiä narussa.
Ketä edes kiinnostaa joku "museo".?
http://mvlehti.net/2016/11/04/guggenheim-hankkeessa-on-kysymys-suuren-luokan-kusetuksesta/
HUOMAUTUS: Tämän monumentin musta väri ja muistomerkkityyli on keskeinen osa sen symboliikkaa!
Guggenheim museo on Salomon Guggenheim-säätiön kunnianosoitus Suomen juutalaisvainon uhreille. Muistettakoon että tästä satamasta laivattiin 1942 Suomen juutalaisia Auswiczin keskitysleirille. Saksan Berliinissä on keskeisellä paikalla paasipuisto - tällainen muistutus historiasta on puuttunut Suomen pääkaupungista.
Onko tuo jotakin irvailua? KUNNIANOSOITUS säätiöltä, joka törkeästi aikoo MAKSATTAA karsean palatsinsa suurimmaksi osaksi veronmaksajilla????
Provo taidat kuitenkin olla, mutta ei silti naurata..........................
Onko simulla mitään käsitystä tämän holokaustin historiallisesta merkityksestä. Juuri se että vuosittain jokunen miljoona maksetaan tukirahana on pysyvä muistutus kansan mielessä suomalaisten rikoksista maailman juutalaisyhteisöä vastaan.
ETHÄN TOKI OLE ANTISEMITISTI?
HAHAH Hiiltynyt puutönö on ennenkaikkea impivaaralaisuuden symboli. Tästä ajasta jälkipolville ikuistetaan SOShallitus-veljesten ikimuistettava joulusauna.
Guggenheim-rahoittaja-piirien taustavoima on suomen juutalainen Chaim Poju Zabludowicz joka loi miljardinsa Lähi-idän asekaupalla. Hän rahoitti myös Alexander Stubbin vaalikampanjat ja on lobbannut toistuvasti NATO-optiota Sauli Niinistölle.
Ei Helsinkiä edes kutsuta valkeaksi kaupungiksi. Guggenheim jyrää ja minä nauran urpoille ja pilkkaan teitä päälle..
Guggeli olisi kuin jättimäinen koiranläjä valtakunnan paraatipaikalla!
Ennen oli vähän respektiä:
https://www.youtube.com/watch?v=Ee1ANdT70lg
Guggenheim = Taiteen Mekka:
http://www.saasta.fi/saasta/wp-content/uploads/2008/04/monolith1.jpg
Korvaako USA keskitysleiriensä uhreille - japanilaiset, italiaiset, sakasalaiset, ..
Juutalaisille kaavaillaan reservaatteja?
200 miljoonaa euroa siitä vaan syydetään hyvässä lykyssä helsinkiläisten varoja turhuuteen taas kerran. Mitäpä jos pistetään ensin ne hoitaja-mitoitukset ihan vaan pohjoismaiselle tasolla mallia vaikka Ruotsista edes yhden kerran.
Seinätöherrykset ja viidakkorummutus on tämän päivän taidetta. Eikö niitä voi voi saada vähemmällä rahalla. Pahin juttu että siitä pitää maksaa miljoonia vuosi vuoden jälkeen !!!
Hyvinhän se varmaan sopii Alvar Aallon sokeripalan seuraksi. Maksakoot Helsinkiläiset koiranläjänsä itse. Sanni voi vetää vitun päähänsä valtion tukihaaveineen.
Ei tarvii vetää veetä päähän kun pää on syvällä guggen perseessä.
Kun suomalainen arkkitehti suunnittelee niin ensimmäinen ohjenuora on se, että rakennus ei saa näkyä vaan sen pitää hautautua taustaansa kuin kusi lumeen. Niin tässäkin tapauksessa.
Bilbaon Guggenheim museo näkyy koska se on juuri se itsetarkoitus. Suomessa tuota ei ymmärretä ollenkaan.
http://www.spanishcontemporaryart.gallery/wp-content/uploads/2015/06/f1.jpg