Niin tosta otsikostakin se jo selvii eli tää mun ihastukseni haluu edetä rauhallisesti, siksi koska haluaa suhteestamme jotain vakavaa.. Mutta kuinka kauan mun pitää odottaa ees jotain edistystä tähän, suutelua yms.. Mä mietin sitä miestä vaan joka yö ja päivä, ei oikeen mistään muusta tule mitään.. Tiedän että joku nyt sanoo että puhu sen kanssa.. Joo joo puhuttu ollaan.. Mutta kuinka kauan joudun oottamaan kuukauden, vuoden vai kaksi?????????
Rauhallinen eteneminen.....
MiZZY
72566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Rauhallinen eteneminen" tarkoittaa yleensä kahta asiaa. Joko miehellä on joku toinenkin kiikarissa eikä ole varma, tai sitten haluaa miettiä asiaa esim. sitoutumiskammon takia.
Toki sinulla toivoa on, ja paljon onkin, joten suosittelen asioista suoraan puhumista!!
Siis toi että miehellä saattaa olla joku toinenkin kiikarissa. Mulle kävi kerran niin et kun itse aikailin seurustelun aloittamisessa (en osannut päättää) ja mies vakuutteli että ei tässä mikään kiire ole, niin kohta se jo seurusteli toisen kanssa.
Et jos se mies kiinnostaa sua, niin älä aikaile mikäli se kyselee sua seurusteluun!!!
mutta siitä olen varma että hänellä ei ole toista naista kiikarissa! mutta mä lupasin odottaa häntä ja niin mä sit kans joudun oottamaan.. Mä en oo vielä koskaan oikeasti ketään miestä rakastanut, mutta häneen olen kovaa vauhtia rakastumassa ja odotan innolla yhteistä tulevaisuuttamme.. ja sit se on kans outoo kun se puhuu yhteisestä tulevaisuudestamme.. se ei oikeen ittekkään vissiin tiiä mitä se haluu tai tekee..
Siis toi oli vaan mun kokema tilanne, enhän tiiä kaikkea suhteestanne.
Tääkään mies ei oikein tienny mitä haluu jne. Enkä tiiä miten se seurustelu sitten alkoi sen toisen kanssa, ainakin itse olisin voinut toimia toisin, kun tilanne oli ajankohtainen. Mies koki tilanteen kai jotenkin turhan nöyryyttäväksi/liian vaikeaksi kysellä koko ajan mitä mä haluun ku en osannu vastata. Luulin et se vaan vitsaili että muutkin kyselee sitä. Näpeille sain! ;)
Mut tsemppiä vaan sulle, en osaa nyt neuvoa mitään tohon sun tilanteeseen jos se mies kerran on itse sanonut että haluaa edetä hitaasti. Vaikea sanoa, tuntuu ettei tilanne riipu nyt susta!
Noh, itse odotin hieman yli puoli vuotta...Miehellä oli sellainen vaihe elämässään, ettei oikein tiennyt mitä tahtoi, ja minä olin armottoman rakastunut. Se vaihe oli minulle äärimmäisen tuskallinen, eikä tuntunut etenevän yhtään mihinkään. Loppujenlopuksi sitten päätin irtautua hänestä, ja alkaa katsella ympärilleni, ja vientiä sitten ilmaantuikin...Ja niin ironista kuin se onkin, heti tämän jälkeen mies sai viimeinkin ajatuksensa ja tunteensa kasatuksi, ja ilmaisua seurusteluhalukkuuteen tuli joka tuutista... :) Tajusi ilmeisesti sitten vihdoinkin, mitä oli menettämässä...Ja hyvä niin, nyt jo useampi vuosi yhteistä eloa takana, ja sormuksetkin on vaihdettu. En siis sano, että yritäpäs kaikkesi tehdäksesi ko. mies mustasukkaiseksi, se ei välttämättä toimi. Enkä neuvo itse asiassa yhtään mihinkään muuhunkaan, sillä en tilannetta paremmin tunne. Kerroin vain oman tarinani, jolla yritän ilmaista sitä, että joskus elämän pienet sattumat vaan auttavat asioita loksahtamaan kohdalleen. Tsemppiä! :)
Unohda mies niin säästyt monilta itkuilta. Jos sen tarvii harkita yhteistä seurustelunne alkua niin ei siitä voi mitään tulla. Jos on oikeesti ihastunut toiseen ja kiinnostunut niin ei siinä tarvi miettiä ollaanko yhessä vai ei. Jätä se taakses ja katso tulevaisuuteen. Kyllä se sit ottaa suhun yhteyttä, jos kiinnostaa ja kun on valmis. Ei tollaseen odotteluun kannata tuhlata aikaa. Me naiset ollaan vaan vähä sellasii et alistutaan miesten tyhmiin juttuihin ja odotellaan tyhmänä kotona kun ne ite rällästää muitten muijien kanssa. Jos se tosiaan kammoo suhteen alkamista niin siin voi mennä vuosia ku se on valmis seurusteluun. Aiotko odottaa?
MÄ en oota enää ketään.. sillä oli suhde.. se on vedättäny mua nää kaikki kuukaudet.. on siinäkin sika.. ton ikäsen miehen kyl pitäs jo pystyy kertoo totuus.. onhan se jo 30 vuotias.. mutta silti, hän haluu mut vaikka on toisen kanssa.. sekoon..