Aito avioliitto -aloitteen kansalaiskuuleminen pidettiin eduskunnan lakivaliokunnassa 27.10.2016 klo 10. Lakivaliokunnassa olivat kuultavina aloitteen vireille panijoina Jukka Rahkonen ja Pasi Turunen, sekä asiantuntijoina varatuomari Jyrki Anttinen sekä professori Tapio Puolimatka. Puolitoista tuntia kestäneen kuulemistilaisuuden voit halutessasi katsoa verkkotallenteesta eduskunnan nettisivuilta: https://www.eduskunta.fi/_layouts/15/Arkena.Edk.SaliVideo/index.html#clip_id=7BFF7AC5&position=0&tab=ConferenceCurrent
Kansalaiskuulemisen yhteydessä lakivaliokunnalle jaetut kirjalliset lausunnot löytyvät tältä sivulta: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/KokousPoytakirja/Sivut/LaVP_74 2016.aspx"
Lakivaliokunta jatkaa Aito Avioliitto -aloitteen käsittelyä eduskunnan istuntotauon jälkeisellä viikolla ke 9.11. Sen jäsenet kuulevat lisää asiantuntijoita ja sitten jälkeen he miettivät, kuinka asian kanssa jatketaan.
Kansalaiskuulemisen yhteydessä lakivaliokunnalle jaetut kirjalliset lausunnot löytyvät tältä sivulta: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/KokousPoytakirja/Sivut/LaVP_74 2016.aspx"
Lakivaliokunta jatkaa Aito Avioliitto -aloitteen käsittelyä eduskunnan istuntotauon jälkeisellä viikolla ke 9.11. Sen jäsenet kuulevat lisää asiantuntijoita ja sitten jälkeen he miettivät, kuinka asian kanssa jatketaan.
Vastaukset 87
Vanhimmat
Kiitos hyvistä linkeistä. Toivottavasti homottajatkin tutustuvat niihin.
Todella kattava aineisto!
Tuttuahan tuo. Odotan aloitteen kaatuvan tällä viikolla.
Aloite saa tietysti eduskunnassa sellaisen käsittelyn kun muutkin aloitteet.
Jälleen osoitus siitä että ihmisillä on mielipiteenvapaus Suomessa eikä esim. uskonnon, mielipiteen, tms. perusteella syrjitä ketään tai mitään aloitetta.
Demokratia siis toimii.
Tosin, kuten erittäin todennäköistä on, tämän aloitteen kaatuessa eduskunnassa sen kannattajat aloittavat valituksen heidän aloitteensa sorsimisesta.
Tämän+aloitteen+pitäisi+mennä+saliin+vaikka+se+siellä+100%+varmuudella+kaatuukin+mutta+muutoin+purpustus+kestää+vuosia+aiheesta:+lakivaliokunta+esti+avioliittolain+kumoamisen,+eduskunta+olisi+kyllä+päättänyt+sen+kumota+plää+plää+plää....
Lakivaliokuntahan tyrmäsi tahdon2013 etenemisen saliin mutta Toivola veti välistä!
Lakivaliokuntahan ei ole se joka laeista päättää.
Lisäksi, lakivaliokunnan kanta johtui siitä että PS edustaja ei ollut lakivaliokunnan kokouksessa mukana vaan paikalla oli hänen varamiehensä.
PS puolueena, toisin kun muut puolueet, ei antanut edustajilleen oikeutta äänestää laista omantunnonkysymyksenä.
Hyväksytkö muuten jos/kun lakivaliokunta tyrmää tämän aitoavioliiton aloitten? Kommenttisi perusteella arvostat lakivaliokunnan kantaa nimittäin enemmän kun suuren salin?
Olisikohan jankan syytä tutustua eduskunnan protokollaan?
En hyväksy. En koskaan tule hyväksymään aviolittolain muuttamista sukupuolineutraaliksi enkä millään tavalla tule sitä edistämään tai sen toteuttamiseen osallistumaan!
Eikä moni muukaan!
NO mitä sitten jauhat asiaa täällä kun länsimaisilla arvoilla ja demokratialla (joihin kuuluu tuo käyttämäsi sananvapaus ja mielipiteenvapasu) ei ole sinulle mitään merkitystä?
Demokratiassa enemmistö päättää.
No mikä meni siis väärin? Ei mikään.
Missä olen paasannut demokratiasta? Ei demokratia pakota minua hyväksymään avioliittolain muutosta!
Demokratiassa on vapaus noudattaa omia arvojaan DIKTATUURISSA ei!
Demokratia on osa länsimaisia arvoja. Samoja arvoja joita käytät hyväksesi kirjoittaessasi tänne, ja samoja arvoja jotka mahdollistavat sinulle sen että saat pitää mielipiteesi ja saat kirjoittaa niistä vapaasti.
Jauhat täällä lakivaliokunnasta jne. vaikka et hyväksy kuitenkaan heidän tekemiään ratkaisuja jos no poikkeavat omasta kannastasi.
Osoitat siis että halveksut demokraattista päätöstä.
Poimit länsimaisista arvoista vaan ne jotka sopivat sinulle.
Vastenmielistä.
Kunnioitatko sinä länsimaisia arvoja? Esim. demokraattista enemmistön mielipiteeseen pohjautuvaa lainsäädäntöä?
Ja uskonnonvapautta joka antaa esim. islaminuskoisille täsmälleen samat oikeudet kuin kristinuskoisilla on?
Ja yhdenvertaisuus -periaatetta joka antaa ihmiselle samat oikeudet riippumatta esim. heidän seksuaalisesta suuntautumisestaan?
Vai ainoastaan sitä osaa länsimaisista arvoista jotka ovat sinulle hyödyllisiä?
Et sinä lesbon kanttura saa minua homoja hyväksymään!
Olet iljettävä!
Sinulla on mielipiteenvapaus, sananvapaus jne. Omia arvojasi saat noudattaa kunhan ne eivät ole lainsäädännön vastaisia. Demokraattisesti säädetyn lainsäädännön vastaisia.
Ei sinun tarvitsekaan hyväksyä.
Mutta on naurettavaa että käytät omia länsimaisia arvojasi mutta et hyväksy muita kun ne mitkä hyödyttävät sinua.
Maksan vaikka sakkoja tai menen vankilaan mutta arvojani en myy homouden alttarille.
Mikä arvo on perversion hyväksyminen?
Hyvä, että myönsit olevasi lesbon kanttura :D
Onhan jo aikaisemmin toisenkin nikkisi kohdalla tämä todettu.
NIin no sinulla on vapaus noin ajatalla ja toimia.
Se on osa yhteiskuntamme länsimaisia arvoja.
Tutustupa itse. Siellä se laissa on säädetty kuinka eduskunta 'protokollaa' noudattamalla voi ohittaa valiokuntien suositukset, hallituksen tahdon ja/tai päätökset sekä presidentin tahdon mikäli hän ei halua lakia hyväksyä.
Meillä on yksi ainoa lainsäädäntövaltaa käyttävä instituutio nimeltään eduskunta. Ei muita.
Toivolan lakialoite oli koulukirja esimerkki kuinkaedustkunta jyrää halutessaan valiokuntien ja hallituksen kannat. Miksi tällainen mahdollisuus tehdä lakialoitteita sitten kansanedustajilla on? Mietipä sitä.
Tosin uuden avioliittolain piti tulla tuolloin hallitutusohjelmaan mutta KD:n lipsahtaessa vaa'ankieliasemaan ei Räsänen epäröinyt käyttää tilaisuuttaan hyväksi mutta kuinkas kävikään? Hieno opetus Räsäsellekin kuinka demokratia toimii, ei siellä yksi ihminen sanele ja päälle päsmöröi ellei sallita.
Heh heh vanha lesbon kanttura! Oletko setan eläkeläinen?
Laita linkki siihen!
Kun lakikin kohtelee kansanedustajia tasapuolisesti niin vaikkapa Mika Niikko voi halutessaan mittauttaa kannatuksen avioliittolain kumoamiseksi jos asia jää valiokuntaan lakialoitteen kautta.
Täytyy kuitenkin korjata itseään. Uuden avioliittolain matkahan oli käänteitä täynnä. Toivolan lakialoitehan ei kuitenkaan mennyt läpi vaan lakialoite tuli kansalaisaloitteen kautta. Valiokunta teli kielteisen suosituksen ja eduskunta äänesti sitten nurin lakivaliokunnan kannan ja asia palasi valiokuntaan joka sitten teki eduskunnan tahdon mukaisen päätöksen. Ellei olisi tehnyt olisi valiokunnan näkemys äänestetty nurin ja se olisi sivuutettu. Käytännössä tuossa tilanteessa valiokunta voi ainoastaan tehdä yhdenlaisen päätöksen: eduskunnan tahdon mukaisen.
"Kun lakikin kohtelee kansanedustajia tasapuolisesti niin vaikkapa Mika Niikko voi halutessaan mittauttaa kannatuksen avioliittolain kumoamiseksi jos asia jää valiokuntaan lakialoitteen kautta. "
Jos tarkoitat tällä kansanedusjan jättämää lakialoitetta, valiokunnat eivät yleensä käsittele niitä, jos niissä ei ole vähintään 100 kansanedustajan allekirjoitusta. Tässä mielessä Niikon ehdotus tuskin päätyy eduskuntaan äänestettäväksi.
Tosin onhan allekirjoitustenkin kerääminen toki tapa mittauttaa asian kannatus eduskunnassa.
Tietenkään joku Niikon tai muun väsäämä lakialoite ei mihinkään johtaisi mutta muistutukseksi vain näille Aa- ja Patmos kerholaisille, että turpiin voi halutessaan ottaa vielä kerran kerran tämän jälkeenkin...
"Meillä on yksi ainoa lainsäädäntövaltaa käyttävä instituutio nimeltään eduskunta. "
Näinhän se on.
Oletko jo löytänyt Raamatusta kohdan jolla perustelet homoseksiä tai saman sukupuolen avioliittoja?
Oletko sinä löytänyt sen kohdan missä samaa sukupuolta olevien avioliitto kielletään?
:-)
Ai sä oot mummumuorikin :) Etkö jo ala sekoilla noiden kaikkien nikkiesi kanssa :)
"Oletko jo löytänyt Raamatusta kohdan jolla perustelet homoseksiä tai saman sukupuolen avioliittoja?"
Oletko jo löytänyt Raamatusta sen kohdan jonka mukaan lainsäätäjien pitää tehdä vain Raamatun mukaisia lakeja?
Ai toikin nikki on sun.... :) Ahkera lepsukka oon :)
No, asiasta et sitten taaskaan pysty keskustelemaan.
Oletko jo löytänyt Raamatusta kohdan jolla perustelet homoseksiä tai saman sukupuolen avioliittoja?
Niistä haluan keskustella. Etsi nämä ja keskustelaan sitten lisää jos et näitä esitä
on turha odottaa minua kanssasi muuten jankuttamaan :)
Mitä väliä löytyykö vai ei? Ei suomessa lakeja säädetä raamatun mukaan. Löytyykö muuten raamatusta perusteet ihmisvihallesi?
Ymmärrän kyllä että haluat lopettaa keskustelun heti kun se tulee sinulle kiusalliseksi ;)
Erinomainen idea varsinkin tuo vankilaan meneminen. Pääset siellä tutustumaan homostelun uusimpiin sovellutuksiin.:)
Ennen minipossu tanssii ripaskaa kuin Räyhis alkaa keskustella.
Siis Raamattuhan on niin vanha kirja, ettei sieltä löydy perusteita edes meille aivan tavallisiin asioihin, kuten saunomiseen ja papin suorittamaan vihkimiseen.
Eli aivan turha sinun on tukeutua Raamatun tietämättömyyteen.
Vankilassako sinä käyt homotemppusi aina päivittämässä?
Kerro meillekin mitä viime käynnilläsi opit.
Miksi sieltä sitten löytyy perusteet sille miten saman sukupuolen seksi on kauhistus Jumalalle ja sen harjoittajat eivät peri taivasten valtakuntaa?
Onko vain niillä asiolla merkitystä minkä perusteella säädetään lakeja?
"Miksi sieltä sitten löytyy perusteet sille miten saman sukupuolen seksi on kauhistus Jumalalle ja sen harjoittajat eivät peri taivasten valtakuntaa?"
Raamatusta löytyy hyvät perusteet sille että usko ja uskon mukaan eläminen on nimenomaan ihmisen henkilökohtainen ratkaisu. Raamattu ei missään sano että uskon mukainen eläminen pitäisi lainsäädännöllä pakottaa kaikille vaan päinvastoin sen pitää tulla omasta halusta ja omasta uskosta.
Ja tämän takia kirkko ei nykyisin puutukaan sellaiseen lainsäädäntöön joka koskettaa kaikkia ihmisiä, ei vain kirkon jäseniä.
No Raamatussa aika moni "seksi" on ankarasti kielletty, ja jopa naisen katsominen himoiten on huorin tekoa.
Eli hetero saa mennä naimisiin, jos välttää Raamatussa mainittuja seksisyntejä; muuten on edessä elämä naimattomana. Homo pääsee vähemmällä; jos ei makaa/yhdy miehen kanssa, saa mennä avioon ja perii taivasten valtakunnankin.
"No Raamatussa aika moni "seksi" on ankarasti kielletty, ja jopa naisen katsominen himoiten on huorin tekoa."
Olet aivan oikeassa. Raamatussa vain seksi miehen ja vaimon välillä on hyväksyttyä. Kaikki muu on Jumlalle kauhistus!
Olet vähän väärässä; myös miehen ja vaimon väliseen seksiin on löydetty monia syntejä. Ja sekin, että synnyttänyt nainen on saastainen 1-2 kuukautta, jolloin häneen ei saa koskea. Muuten ei tottele Jumalaa.
Kahden miehen tai kahden naisen välinen avioliitto ole Raamatussa kieltolistalla: se on vain sinun listallasi, joten siihen ei tarvitse kiinnittää sen enempää huomiota.
Jumalalla ja Jeesuksellahan ei lesboja ja homoja vastaan mitään sen enempää kuin heteroihinkaan,
Olet taas aivan oikeassa. Kenekään ei pitäisi olla sukupuoliyhteydessä synnytyksen jälkeen eikä kuukautisten aikana koska silloin infektiovaara on suuri jopa hengenvaarallinen tuohon aikaan.
Miten voit kuvitella, että Jumala hyväksyisi saman sukupuolen avioliitot jos ei hyväksy heidän seksuaalista kanssakäymistäänkään? Huomaatko ajatuksesi on täysin absurdi?
Jumala ja Jeesus kutsuvat myös homoja parannukseen tekoon ja luopumaan homouden ja muista synneistään. Eivät siis pidä homoja yhtään sen huonompina syntisinä kuin heteroita.
"Olet aivan oikeassa. Raamatussa vain seksi miehen ja vaimon välillä on hyväksyttyä. Kaikki muu on Jumlalle kauhistus! "
Mutta tuo "kauhistuksen" harjoittaminen ei ole este mennä naimisiin myöhemmin.
"Miten voit kuvitella, että Jumala hyväksyisi saman sukupuolen avioliitot jos ei hyväksy heidän seksuaalista kanssakäymistäänkään? "
Eihän Jumala hyväksu vanhempien herjaamistakaan ja silti se ei ole este avioitumiselle.
"Miten voit kuvitella, että Jumala hyväksyisi saman sukupuolen avioliitot jos ei hyväksy heidän seksuaalista kanssakäymistäänkään? "
No eihän se seksi sitten avioliitossa samaa sukupuolta olevien keksken ole sinunkaan mukaasi yhtään sen suurempi synti kuin ilman avioliittoa.
>Raamatussa vain seksi miehen ja vaimon välillä on hyväksyttyä. Kaikki muu on Jumlalle kauhistus!
"Jumla" ei oikein tainnut onnistua luomisessaan, kun tuli tehneeksi ihan hitosti kaikenlaista ihmiselle usein hyvin mieluista kauhistusta. Vai onko kuvittelemasi Saatana joku kakkosluoja esimerkiksi 40 prosentin osuudella?
"Nainen on saastainen", älä keksi omia diagnoosejasi.
Jumala kyllä hyväskyy sekä heteron että homon ja lesbon "seksuaalisen käyttäytymisen" kunhan emme tee mitään mitä hän on kieltänyt. Jumala ei ole näillä syillä estänyt ketään menemästä naimisiin. Älä keksi omia sääntöjäsi.
VAltio eli eduskunta säätää lait eikä todellakaan toimi minkään uskonnon oppien mukaan.
Minä kysyinkin Raamatusta.
Oletko sinä löytänyt Raamatusta kohdan jolla perustelet homoseksiä tai saman sukupuolen avioliittoja?
"Lakivaliokunta jatkaa Aito Avioliitto -aloitteen käsittelyä eduskunnan istuntotauon jälkeisellä viikolla ke 9.11. Sen jäsenet kuulevat lisää asiantuntijoita ja sitten jälkeen he miettivät, kuinka asian kanssa jatketaan."
Tuo ei pidä ollenkaan paikkaansa.
Torstaina 10.11 kuullaan kolmea asiantuntijaa ja perjantaina 11.10 päätetään mahdollisesta jatkosta tai hylkäämisestä.
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/KokousSuunnitelma/Sivut/EDK-2016-AK-39867.aspx
Mitä tulee jo olleeseen AA:n kuulemiseen, niin heillä oli esitettävänään lähinnä totuuspojaa vailla olevia päätelmiä, joita kuunteli 3 valiokunnan jäsentä totisina ja muilla oli hymyssä pitelemistä.
Kun+katsoo+ketä+sinne+on+kutsuttu,+torstaina+kuultavat+asiantuntijan+tulevat+kaikki+100%+varmuudella+esittämään+kansalaisaloitteen+hylkäämistä.
Tilanne+näyttää+siltä,+että+lakivaliokunta+pyrkii+asiantuntijakuulemisilla+saamaan+lausunnot,+joissa+avioliittolain+muutosta+valmistelleet+ministeriöt+vastustavat+aloitetta+ja+valtiosääntöoikeuden+asiantuntija+pitäisi+sitä+perustuslain+vastaisena.
Tuollaisessa+tilanteessa+valiokunnalla+olisi+riittävä+uskottavuus+haudata+hanke.
Valiokunnassa ovat kuultavina:
lainsäädäntöneuvos Outi Kemppainen
oikeusministeriö hallitussihteeri Milja Tiainen
sosiaali- ja terveysministeriö professori Veli-Pekka Viljanen
Totta kai ensin pitää selvittä onko aloite perustuslakien mukainen.
Noin viisi ruutua ylempänä selvisi, että Toivola veti välistä. Eduskunnalle sattui äänestystapaturma. Muutenkin enemmistö oli niin pieni, että uusi äänestys on tarpeen. Myös suurvaltojen linjanveto antaa uutta, laajempaa näkökulmaa tässä asiassa. Kysymys on muustakin kuin hoobo-perheiden esikoululaisista.
Eduskunnassa on äänestetty jo neljä kertaa uuden avioliittolain ja sen liitännäisten puolesta. Ja aina vain selvemmin luvuin. Herää todellisuuteen.
Jos tarkoitat suurvalloilla Amerikan yhdysvaltoja niin nyt viimeistään on tullut selväksi ettei mistään todellisesta suurvallasta ole oikeasti edes kyse. :) Ja tiedoksesi, että suurin osa äänestäneistä äänesti Clintonia. Politiikka on vain politiikkaa eli pelkkää puhumista.
Mutta Trumpista tulee seuraava pressa!!!
Vituttaako?
Eduskunta äänestää Jaa Aitoa Avioliittoa. !!!
Lesbopareille ei saa antaa määräysvaltaa Suomessa. Siihenhän spn johtaisi.
Suomessa presidentiksi olisi tullut Clinton, mutta USA on USA ja äänestys hyvin eriskummallinen.
Tuskinpa jonkun ulkomaan presidentti tähän asiaan vaikuttaa?
Eduskunta on pakotettu ajattelemaan ateistisesti. USAn uusi presidentti antaa mielipiteen vapauden meillekin.
Ateismi haluaisi kumota kristillisen perinteen. Nyt ateistillakin on lupa nähdä perinteisen perhemallin parhaat puolet, jotka kannattaa säilyttää. Perhe-elämä voi olla samalla tavalla perinteisiä arvoja kunnioittava sekä ateistilla että uskovaisella.
Niin, mutta mitä perinteitä pitäisi noudattaa?
Hyvin toimivaa naisen ja miehen välistä avioliittolakia ei kannata kumota. Perinteinen perhemalli toimii liitelakien kanssa. Lapsen oikeus äitiin ja isään toimii myös lapsen tapaamisoikeustapauksissa.
Uusissa perhemalleissa on uudet ongelmat edessä. Sitä varten täytyy olla erilliset lait liitteineen. Kaikilla lapsilla pitäisi olla tasa-arvoinen oikeus sekä äitiin että isään.
>Hyvin toimivaa naisen ja miehen välistä avioliittolakia ei kannata kumota.
Njaa, se kylläkin kumottiin jo kaksi vuotta sitten.
Tahto-aloite, joka vastustaa avioliiton säilyttämistä naisen ja miehen välisenä intiiminä suhteena ja perhemallina, ei päässyt lakivaliokunnasta eteenpäin. Mutta jotenkin kuitenkin eduskunta äänesti lakivaliokunnan ei-päätöksen jaa-päätökseksi. Tapahtui äänestystapaturma.
Nyt tahto-aloite ja vasta-aloite on lähetetty perustuslakiselvitykseen. Mukana on myös perustuslain mukainen Aito Avioliitto, joten tällä kertaa asia on kannattanut laittaa lakivaliokunnasta eteenpäin.
Olet tyhmin ihminen maan päällä.
Eikö kalloosi millään mene se tosiasia, että eduskunta käsittelee nyt aito-avion kansalaisaloitetta. Ei mitään "tahto-aloitetta", joka käsiteltiin vuonna 2014.
Jani Toivolan tekemä aloite ei päässy lakivaliokunnasta eteenpäin, mutta tahdon-aloite pääsi.
Perustuslakivaliokunta käsittelee AINOASTAAN vasta-aloitetta, koska asiantuntijakuulemisissa esitettiin sen olevan ongelmallinen perustuslain näkökuömasta.
Mitä tulee tahdon-aloitteeseen, eduskunta voi hyväksyä aloitteen, jota valiokunta vastustaa.
Puurotjavellit. Mikä sinäkin olet?
2014 Tahdon-aloite hylättiin lakivaliokunnassa. Toivolan tekemä esitys meni eteenpäin laiksi.
Toivolan tekemä lakialoite:
http://www.city.fi/yhteiskunta/tasa-arvoinen avioliittolaki ei paase kasittelyyn eduskunnassa asia ei jaa tahan/5662
Ai, puhuit vuodesta 2013. Silloin ei mikään edennyt, mutta seuraavana vuonna kyllä. Myös Toivolan esitys.
"Tahto-aloite, joka vastustaa avioliiton säilyttämistä naisen ja miehen välisenä intiiminä suhteena ja perhemallina, ei päässyt lakivaliokunnasta eteenpäin. Mutta jotenkin kuitenkin eduskunta äänesti lakivaliokunnan ei-päätöksen jaa-päätökseksi. Tapahtui äänestystapaturma.
Nyt tahto-aloite ja vasta-aloite on lähetetty perustuslakiselvitykseen. Mukana on myös perustuslain mukainen Aito Avioliitto, joten tällä kertaa asia on kannattanut laittaa lakivaliokunnasta eteenpäin."
Kuinka joku voi olla näin kuutamolla? Luulisi edes alkeellisimmat faktat olevan hallussa asiasta jota vastustaa henkeen ja vereen. Mutta kun ei.
Nolo asia, mutta eduskunnassa on tyritty oikein kunnolla. Siksi tämä Tahto-vasta-juttu on ennakkoratkaisu kansalaisaloite-asioissa.
Ei kehtaa asiaa paljon kuuluttaa.
Ja yli 20:n valtion parlamenteissa on myös tyritty oikein kunnolla. Kun ne homojen avioliitot ja adoptiot on hyväksytty lailla.
Mutta missään noissa muissa maissa ei ole ollut niin hullua, että on yritetty tällä tavalla kaataa tehdyt lait!
Asiaa on käännetty ja väännetty. Asiakirjoja on käännetty ja väärennetty.
Puhutaan vielä vähän aikaa lapsivaikutuksesta ja haudataan Tahto hiljaisuudessa.
Ateisti voi sitten syyttää homoa, homo lesboa ja lesbo ateistia.
ALOITTAJALLE TIEDOKSI ETTÄ TÄMÄ KUULEMINEN OLI TÄYSIN AA ALOITTEEN MUNAUS TURUNEN AHVIO PUOLUMATKA ANTTINEN KAIKKI PÄSSEJÄ JOILLA EI OLE MITÄÄN KÄSITYSTÄ TODELLISUUDESTA HEIDÄN VIITTAUKSENSA ERILAISIIN TUTKIMUKSIIN OVAT TÄYTTÄ PUPPUA!!!!!
KOHTAPUOLIIN TÄMÄ TÄYS MOSKA ALOITE HEITETÄÄN ROMUKOPPAAN !!!
Olisiko hyvä ,jos suomalainen poika syrjäytyisi sen takia, että Suomi alkaa suosimaan Lesbo-perheitä?
Olisiko hyvä, jos suomalainen poika ei ajattelisi naisen ja miehen tasa-arvoa kotitöissä ja työelämässä?
Olisiko hyvä suomalaisen pojan kannalta, jos sukupuolten välinen tasa-arvo unohtuisi ja puhuttaisiin vain sukupuolettomasta tasa-arvosta, eli hetero- ja homoperheiden tasa-arvoisesta kohtelusta?
Olisiko hyvä jatkaa tähän suuntaan?
Oilisiko hyvä jos olkiukko?