Ero tulossa miten selviän?

Ellu_9111

Minä olen eroamassa neljän vuoden suhteesta rakkaaseen avopuolisooni todettuani, ettei meidän suhde toimi koska molemmilla on liikaa selvittämättömiä kaunoja toisaan kohtaan.

Minun kohdallani ne ovat: kun hän huijasi minut muuttamaan toiselle paikkakunnalle luvaten yhteenmuuttoa, kihlauksen purku, koska ei halunnut kertoa siitä sukulaisilleen eikä ystävilleen, hääpäivän peruminen, ettei tukenut kun minä sain keskenmenon ja nyt uusimpana ja viimeisenä niittinä kun hän tönäisi minua niin että minä kaaduin portaissa ja minulta murtui muutama kylkiluu. :( Kipu on aivan sietämätön.

Erityisen ongelmallisen tästä erosta tekee se, että minä olen todella yksinäinen ja hän on kahta kaveria lukuunottamatta ainut, joka on minun sosiaalinen tukiverkko niin kysyisinkin että mistä voisin saada lisää kavereita? Minä en ole sosiaalinen luonne, joka uskaltaisi mennä esim kaupan kassajonossa juttelemaan vaan hiljainen ihminen. Sellainen, joka istuu aina bussissakin yksin toivoen että joku istuisi viereen ja sanoisi edes muutaman sanan vaikka säästä. Hän on onnistunut mustasukkaisuudellaan karkoittamaan suurimman osan minun kavereistani. :(

8

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sielunsiskoja

      Minulla on samatilanne, haluaosin ystäviä. Mistäpäin olet?

      • Pirkanmaan alueella tarkemmin sanottuna Tampereella. Entä missä päin sinä olet?


      • Sielunsiskoja

        Seinäjoelta


      • Tuo kommentti oli siis tarkoitettu sinulle SielunSiskoja, että voisitko laittaa minulle sähköpostia niin tutustuttaisiin? Minua ei haittaa, vaikka et tällä samalla paikkakunnalla asukkaan kun minä olen valmis panostamaan siihen että tutustun ihmisiin ja matkustamaan tapaamaan sinua jos näyttää että meillä kemiat natsaa ja tullaan juttuun. :)


    • Johanna37

      Ole tyytyväinen kun pääset miehestä eroon.
      Ota yhteyttä niihin ystäviisi jotka mies karkotti. Loppujen lopuksi mikään ei ole niin helppoa kuin vanhan ystävyyssuhteen uudelleen aloittaminen! Siitä jatketaan mihin aikoinaan jäätiin.

      • Kai minä olen suoraan sanottuna näin jälkikäteen ihan tyytyväinen, että se karkoitti ne kaverit, koska siinä se nähdään että kuka on oikea kaveri ja kuka ei. Ja minulla ei todellisuudessa sellaisia ollut kauhean montaa, kun niin moni luikki karkuun kun minulla oli vaikeaa ja minä olisin tarvinnut tukea. Ja sitten sellaiset jotka olivat jotain muuta kuin kaveruutta vailla minä itse karkoitin.


    • Sinä olet kyllä aika kaukana, mutta et kuitenkaan niin kaukana ettei kannatattaisi tutustua silti :) Laitatko vaikka sähköpostia minulle tänne suomi24:n?

    • ymm

      Siihen auttaa aika. Vaikka kuinka tuntuisi pahalta, niin pidä mielessä että se helpottaa jossain vaiheessa.. Älä vain missään tapauksessa palaa takaisi, olet muuten samassa alkupisteessä ja kaikki on taas edessä. Itseä asian käsittelyssä auttoi kirjojen luku, joiden kautta pystyin muodostamaan ymmärrystä asiasta. Eli etsi kirjoja luonne/persoonallisuushäiriöistä. Yksikin hyvä ystävä, jolle voit avautua, on todella hyvä juttu. Millaisista asioista olet kiinnostunut, löytyisikö tällaisen harrastuksen kautta uusia ystäviä. Onko esim kirjastossa lukupiiriä tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3868
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      44
      3626
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3437
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2735
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2651
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1848
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1198
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      59
      1175
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1118
    Aihe