omakannasta oppii paljon

nyt kun vihdoin pääsin kirjautumaan omakantaani ni ihan kiva lukea itsestäni diagnooseja joita en tiennyt mulla edes olevan. kuten esimerkiksi hermojärjestelmän sairauksia, sosiaalisia ongelmia yms.

jännä miten musta on tehty diagnoseja muttei niitä oo mulle kerrottu
20337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eikö sinulla ollut aiemmin pankkitunnuksia tai tietokoneyhteyttä (edes kirjastossa tms.)? Omakanta on ollut nähtävissä jo vuosia.

Olisikohan ne diagnoosit joskus kerrottu, mutta et enää muita mitä on puhuttu. Toisaalta hoitohenkilökunta voi nähdä asiat eri tavalla kuin itse koet. Omakannassa sairauskertomukset on nähtävillä tarkemmin, vastaanotolla ei ehkä ehditä kertoa asioita niin tarkasti. Saman olen minäkin huomannut.

Äänestä
  • Voi todellakin "nähdä" erilailla. Uskomattomia ns. lausuntoja.

    Äänestä

Onko niin, että Kantaan voi tulla kahdenkin vuoden viiveellä potilaskertomuksia vai pitäisikö ne tulla hetikohtapian kun ko. hoitotaho on liittynyt Kanta-järjestelmän piiriin? Ihmettelen vaan kun mun potilastietoihin ilmestyi kahden vuoden viiveellä terveyskeskuspäivystyskäynnin tiedot (on ainoa käynti sen jälkeen kun liittynyt Kantaan) eikä muuta ei pitäisi ollakaan.

Äänestä
  • Yleensä kovin vanhoja tietoja ei siirretä omakantaan koska se edellyttäisi paperisista arkistokappaleista uudelleen puhtaaksikirjoitusta. Mutta jos on olemassa jotain vanhempia sähköisiä tiedostoja, niitä ehkä siirretään (käsityönä) omakantaan.

    Äänestä

Itsellä siellä juttelutuokio lekurin kanssa jota ei ole edes koskaan ollut.. mitähän kautta tuota alkaisi selvittämään. Kunnianloukkaus ja aseman väärinkäyttö.. money for meee.

Äänestä

Kerro hiukan lisää, mielenkiintoista.

Äänestä

Sama täällä.
Satoja hällävälii, vääriä kirjauksia.
Yksikin hoitaja korjannut yhden tekemänsä virheen neljään kertaan, viimeisin korjaus kirjauksiin tehty puolitoista vuotta jälkeen päin, vaikka hoitosuhde katkennut yli vuosi sitten. Ei hyvää päivää. Olemma saaneet ikioman OmaKänsäKansaKirjaston.

Äänestä

täältä löyty kans mitä mielenkiintoisimpia dg mm. personaallisuus häiriö

Äänestä
  • kirjotushärö sulla ainaki o.

    1Äänestä

Mä laitan ny tähän ketjuun, vaikkei kuuluiskaan.
Tuleeko lääkärinlausunnot (b-lausunnot) näkyviin omakantaan?
Entä sellaisessa tapauksessa jos lääkäriasema ei kuulu vielä potilastiedon arkiston piiriin? Kuitenki menee kelaan se lausunto, sitä reittiä?

Äänestä
  • Lausunnot eivät näy omakannassa, ei etenkään firmassa, joka ei ole arkistossa. Kelaan menee perinteisenä paperipostina todennäköisesti.

    Äänestä

Joo ammattitaito kunniaan. Oikeasti ne kannassa näkyvät kirjaukset on melkosta huttua. Ei uskois, että on muka korkeestikoulutettua väkeä niinkuin varsinkin hoitsut huutaa kilvan ja rahaa pitäis saada lisää. Oikeasti niin ihmeellistä tekstiä ja virheitä täynnä. Ei noita jaksa edes lähteä selvittelemään. Olkoon, mutta ei anna kovin luotettavaa kuvaa terveydenhuollosta. Minullakin mukamas aloiteltu lääkkeitä mitä en oikeasti ole koskaan edes syönyt.

Äänestä
  • Samoin.

    Minulle myös sairaalalääkäri ja terveyskeskuslääkäri kirjoittaneet potilasasiakirjoihin useampia lääkkeitä, joita en ole koskaan syönyt.
    Minulla ei ole, eikä ole koskaan edes ollut reseptiä kyseisiin lääkkeisiin.

    Monet kirjaukset ihan höttöhuttua :)

    En myöskään aio uhrata aikaani, vaivaani tai rahaani kirjausten korjaamiseksi. Terveydenhuolto lusikoikoon sekoilemansa sopan omiin suihinsa :)

    Äänestä

Mieheni vanhat,huonompaan ajanjaksoon 2004v.sijoittuvat alkoholinkäytönajat on tallennettu kantaan,mielialalääkkeet,ja mielisairaalajakso.Ihmetyttää...nyt kun aikaa on kulunut,ei käytä kuin verenpainelääkettä,ei elkoholia vuosiin.Mutta menneisyys on lääkärin luettavissa...miten ne saisi poistettua?

Äänestä
  • Ei vanhoja tietoja tietenkään saa poistettua. Ne kuuluu ihmisen sairaushistoriaan ja ovat tärkeitä tietoja, vaikka olisikin jo parantunut.

    Äänestä

Tuo onkin mielenkiintoista. Itselläkin merkintä--krooninen alkoholisti. Olen vähintäänkin kohtuu käyttäjä. Korkeintaan kerran tai kaksi vuodessa otan. Näinhän saadaan priorisoitua hienosti. Monet sairaudet laitetaan sitten alkoholin piikkiin.
Näitä diagnooseja kirjailevat todellisesta elämästä vieraantuneet nuoret kirjanoppineet sun muut "asiantuntijat".

Äänestä
  • Alkoholisti täälläkin, kerran kuussa olutta, mutta kerralla 12 tai jopa yli= ongelmakäyttäjä.
    Ihan sama vaikka sen vetää tähän 130kg ruhoon 12h aikana tissutellen kerran kuussa, ilman känniä tai krapulaa...

    1Äänestä

Minä kävin usean kerran lääkärissä pari vuotta sitten (eipä ollut apua), raihnaisena ja lopen uupuneena. He olivat löytävinään syyn korvieni välistä (vaikka se oikeasti oli suolistossani); masentuneen oloinen rouva - hermostunut - potilas väittää ... - potilas väittää...

Tuostahan saisi melkein jonkun mielentiladiagnoosin väsättyä. Ja heidän käsiinsä jos olisin jäänyt, olisin tukehtunut paskaan. Ammattitaitoinen suolenhuuhtelu sitten nopeasti korjasi vaivan ja samalla on poistunut 'masentuneen oloisuus'!

Ja tosiaan kirjaukset ovat muuttuneet. Olen silloin tällöin tulostanut niitä ja vertaillut. Outoa oli, että yksi parhaista lääkäreistä kirjoitti kaikkein oudoimman ja virheellisimmän raportin. Kai he eivät niitä itse kirjoita? Joku lisäili omiaan ja kun ei ymmärtänyt jotain, veti hihastaan itse keksittyjä rohtoja. Jos jaksaisi, valittaisi, mutta miksi?

Äänestä

Olen käynyt nyt lukemassa omakantaa ja nauraa olen saanut ihan kippurassa.

Äänestä

Et ole ainoa. Yrittävät saada sinutkin hulluksi ja eläkkeelle, jotta voivat hankkia sinulle edunvalvojan ja hallinnoida sinua ja sinun rahojasi. Varsinkin jos olet työtön ja aktivointitoimissa (jossa sinut yritetään saada menettämään kontrolli syyllistämällä tyhjästä, mutta pysy ihmeessä viilipyttynä, äläkä anna heille sitä iloa ja voittoa, että saisivat sinut "juttelemaan" asioistasi "jollekkin". Suoraan ei ole niin sanottu, mutta viisaampi sen tajuaa ja huomaa.) Sinä päivänä kun eläkkeelle pääsen, en katso olevani enää velvollinen menemään mhinkään aktivointiin. Ehkä muutan ulkomaille, missä elää paremmin pienelläkin budjetilla.

Siellä sivustolla on hoitotestamentti. Siihen en ainakaan anna mitään tekstiä kirjoittaa enkä aio kirjoittaa sinne itse myöskään yhtään mitään, kun ovat minulle jo expuolisonkin eri paikkakunnalle hankkineet (en vain tiedä kuka ja mikä paikkakunta) ja väärän nimisen allergialääkkeen terveyskeskuslääkäri on sinne kirjoittanut, sekä vääristellyt muualla tehtyjä fyysisiä tutkimuksia, tapaturmia väärin, vuosilukuja ym.

Ensin lyhenin terveyskeskuksessa yli 5cm, nyt olen kasvanut 2cm! Kuvattu väärä, S-muotoinen selkäni on siis suoristunut!

Tähän mennessä olen ainakin vielä normaalien kirjoissa ja tein manuaalisesti sekä koneelle ja nettitikulle hoitotestamentin itse kirjoittaen. Ja nettitikun annan pojalleni ja eräälle luotetulle ystävälleni. En luota omakantaan enää tippaakaan, sillä joku voi muutella tekemääni hoitotestamenttia. Paras on kirjoittaa vielä se paperille mitä ei saa tehdä ja mitä saa tehdä.

Tätä ei kannata salailla. Tehkää tämmöisistä virheistä julkisia! Vääristä tiedoista pitää oikein tehdä mainosta mainosten perään. Eli siis juoruta kaikille tutuille, jopa näyttää hyville ystäville kaikki epäkohdat ja kertoa niistä julkisesti ystävän läsnäollessa sekä kehoittaa kaikkia tarkistamaan teistä kirjoitetut tekstit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kdkdjfsf kirjoitti:

nyt kun vihdoin pääsin kirjautumaan omakantaani ni ihan kiva lukea itsestäni diagnooseja joita en tiennyt mulla edes olevan. kuten esimerkiksi hermojärjestelmän sairauksia, sosiaalisia ongelmia yms.

jännä miten musta on tehty diagnoseja muttei niitä oo mulle kerrottu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu