http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001947675.html
Alkaa olla autoveron viimeiset päivät. Autoveron päivät taakse jäivät.
"Eduskunnalle valmiiksi hyväksytty paketti annetaan selontekona jo muutaman viikon sisään eli 30. marraskuuta."
Alkaa olla autoveron viimeiset päivät. Autoveron päivät taakse jäivät.
"Eduskunnalle valmiiksi hyväksytty paketti annetaan selontekona jo muutaman viikon sisään eli 30. marraskuuta."
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuohonhan ei ole enää kuin muutama viikko!
Poisttuko autovero joulukuun alussa?
Autoveropelle se taas lukee ja vääristelee uutiset mieleisikseen. Lainaukset (ne oleelliset, ei siis veronpoistosta sanaakaan):
"Hallitus aikoo rakentaa mm. sähköautoihin kohdistuvan massiivisen tukijärjestelmän Vuoteen 2030 kaavailluilla suursatsauksilla ”hallitus aikoo siirtää Suomen sähköautojen aikakaudelle”
= SUOMEKSI: Sähköautoiluun satsataan ja rakennetaan (veronmaksajien rahoilla) kannustusjärjestelmä niiden käytön lisäämiseksi. EI SANAAKAAN autoveron poistamisesta.
"...tarkoittaa esimerkiksi käyttövoimaperustaisia tietulleja tai polttomoottoriautoja koskevia erilaisia kieltoja sekä tiettyyn kulutustapaan kuten yhteiskäyttöautoiluun ohjaavaa verotusta."
= SUOMEKSI: Jotta sähköautoiluun satsatut tuet saadaan katettua, normaali autoilun VEROTTAMISTA KIRISTETÄÄN. Ei siis poisteta, käyttöä verotetaan entistäkin enemmän autoverotuksen lisäksi, ei poistamisesta puhteetakaan.
Loppuun jostain-jotain-tietävän aidon sisäpiiriläisen autovero-guru Petteri Snellin sanomana:
"Autovero poistuu ehkä joskus 2060 -luvulla, jos silloinkaan."
Oma P.Snellin kanssa käyty yhteydenpitoni kirjallinen ja puhelimitse (vähäinen pintaraapaisu toki mutta kuitenkin) tukee tätä sanomaansa. Ei ole vero poistumassa nyt, eikä ehkä vielä edes tuolloin 2060-luvullakaan.
Heh... ehkäpä sitten "kakstuhattakahexakytluvulla" niinkuin sinitukka laulaa. Ettei vaan ole tietovuotoa sekin?
Noh, kevennys vaan, kun radiosta tuli sopivasti tässä byroolle bensiinikäyttöisellä isomoottorisella ajellessa... minullehan tuo veronpoisto sopisi oikein hyvin, siitä ei ole kyse vaan faktoista ettei ole poistumassa. Sitä odotellessa ostan Teslan; kunhan tuo sähköautolaki astelee voimaan ja sen saa halvalla kuin saippuan.
Jos sähköauton hankinta ja käyttö tulee huomattavasti polttomoottoriauton hankintaa, niin kuka enää ostaa polttomoottoriautoja?
NYT ON VÄÄRÄ AIKA OSTAA UUSI AUTO!!!!!
Pari viikkoæ vielä
Muutama päivä vielä autoveron poistoon.