step

Osaiskos joku sanoo että jos steppaan n.30 min päivässä,5 kertaa viikossa stepperillä, niin mitä paikkoja se kiinteyttää? Ja ei kai se vaan kasvata kauheita reisilihaksia..? Tähän mennessä ainoastaan pohkeiden yläpäät ovat kipeytyneet, muualla ei "tunnu" vaikutusta... Muuten on kyllä hauska laite telkkaa katsellessa! :)
kiitos jos joku voi auttaa! :)
4871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

" Ja ei kai se vaan kasvata kauheita reisilihaksia..?"

On täysin epärealistista ajatella että saisi vahingossa "liian isot" lihakset. Etenkin jos naispuolinen olet. Ja jos vaikka ne jonkun ihmeen kautta kasvaa liikaa niin senkun lopetat treenin niin lihas pienenee takaisin.

Kiinteytymisen kannalta lihaksen juuri kuulukin kasvaa. Rasvaprosentti pienenee eli keho tulee kiinteämmäksi. Laite kiinteyttää reisiä jos sillä saa aikaan lihaskasvua reisissä. Paikallisesti et voi rasvaa reisistä polttaa. Eli laite kiinteyttää sitä paremmin mitä tehokkaammin se kasvattaa lihasta.

Äänestä

no ei sillä mitään tolkuttomia lihaksia jalkoihin saa, voit oikeesti olla huoleti. Että naisilla lihakset kasvaa, se vaatii Todella Paljon treeniä jne. Stepperi on minusta kiva sisä/kotiliikuntavekotin, huomaamatta menee se puoli tuntia just esim. tv:tä katsellessa. Minulla ainakin jalat sutjakoitui, ja takapuoli. Lisäksi stepperillä harjoittelu vahvistaa sydäntä. Jos vaikutus tuntuu kovasti pohkeissa, oletko varmistanut, että pidät kantapään kokoajan kiinni polkimessa? Jos nouset toistuvasti päkiälle (tai "hyppäät"), niin silloin voisi käydä noin kuin kerroit, että pohkeessa tuntuu enemmän.

Äänestä
  • Juuh... pitänee hidastaa vauhtia ja keskittyä enemmän jalkojen asentoon... Kiitti vinkistä! :)

    Äänestä

  • Hei...!
    Nyt olen sitten steppaillut kantapäät tiukasti kiinni "polkimissa", niin nyt on sitten polvitaipeet älyttömän kipeet, ja tuntuu kuin ne olis vähän turvoksissakin... :/ Kävelykin sattuu.
    Eli mitähän nyt teen väärin, tai mikäpä auttaa?
    Ei kai nyt yhden stepperin käyttö näin vaikeaa voi olla?! :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stepitistep kirjoitti:

Osaiskos joku sanoo että jos steppaan n.30 min päivässä,5 kertaa viikossa stepperillä, niin mitä paikkoja se kiinteyttää? Ja ei kai se vaan kasvata kauheita reisilihaksia..? Tähän mennessä ainoastaan pohkeiden yläpäät ovat kipeytyneet, muualla ei "tunnu" vaikutusta... Muuten on kyllä hauska laite telkkaa katsellessa! :)
kiitos jos joku voi auttaa! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu