Suomalaiset suhtautuvat entistä kielteisemmin kansanäänestyksiin. Suomalaisten mielestä kansanäänestykset tuottavat yleensä huonoja ja lyhytnäköisiä päätöksiä. Selvin esimerkki tästä on Brexit-kansanäänestys, jossa britit käytännössä ampuivat itseään jalkaan.
Myöskään siis Natosta ei kannattaisi järjestää kansanäänestystä, koska osa kansasta on herkkiä Venäjän-trollien pelottelulle.
http://yle.fi/uutiset/3-9289949
Myöskään siis Natosta ei kannattaisi järjestää kansanäänestystä, koska osa kansasta on herkkiä Venäjän-trollien pelottelulle.
http://yle.fi/uutiset/3-9289949
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomalaiset eivät halua päättää isoista asioista, jotta voisivat haukkua poliitikkoja niiden seurauksista;
Kansa tosin teki murheellisen virhearvion 1994 kun mielipiteet osattiin manipuloida EU-myönteiseksi
Suoranainen petos tapahtui sinä ,että samaan kytkettiin oman valuutan katoaminen ilman että kansalaiset sitä edes tajusivat. Nyt ylivahva eurovaluutta tuhoaa Suomen vientiä miljarditappioilla vuosittain.
YLE kirjoittaa totutusti paskaa.Jos kansanäänestykset olisi voimissaan,olisimme itsenäisiä.Emme pankkien orjia eikä naton työrukkasia.
Aloituksen linkistä medialukutaidolla varustettu lukee "Eliitti ja hallinto eivät enää halua kansanäänestyksiä". PersKeKo-Ekokoomus-Kekkoslandia on tainnut kaapata jo vallan kansalta.
Tuo kysely koskee kuntaäänestyksiä. EU eroäänestys on kokonaan toinen juttu. Kyllä äänestäjät rankaisevat kuntapäättäjiä virheellisistä päätöksistä, joten hommat pitää tehdä kuntalaisten edun mukaisesti.
Kuka noin päätti? Kysyttiinkö kansalta edes tuota? Politikot pelkäävät selvästi kansanäänestyksiä.
Heh... Mistähän Kokoomuksen puppugeneraattorista tieto on lähtöisin.
Taloustutkimus Oy?
suoltaa taas palstalle ihan sitä itteään. Kerro meille Kataisen fantastisista sopimuksista joissa otetaan lainaa ulkomailta miljardeja ja annetaan rahat persaukiselle Kreikalle.
Aloittaja on selvästi valtion asiantuntija olemme viime aikoina nähny,kuinka oikeessa ne kaikessa on....ööö.......
Samoin vaalit on lopetettava. Niiden tuloksena eduskuntaan ja kunnanvaltuustoihin tulee todella kelvottomia edustajia.
Eu:sta eroamiseksi pitäisi järjestää kansanäänestys.
Taloustutkimus+oy+on+valehtelija.+Väittää+että+suomalaisia+on+sen+verran,+mitä+haastattelevat.+"53%+suomalaisista...+tutkimuksessa+haastateltiin+7000+suomalaista".
Luulin+suomalaisia+olevan+n.+5,4+milj???
Suurin osa meistä suomalaisista varmaan haluaa, että asiat hoidetaan, kuten me haluamme. Eli haluamme kansanäänestyksiä. Se on todella helppoa ja halpaa toteuttaa netissä pankkitunnuksilla kirjautumalla; ei tosin olisi salainen vaali, mutta entäs sitten?