...nyt kaikki miniät asemiin ja anoppia ja appia haukkumaan, jotta saavat sen oman joulun, oman perheensä kanssa. Miehelle pitää laittaa sanat suuhun, jotta pystyy omat vanhemmat torjumaan. Miehen joulut kun on niin kurjia ollu aina. Nyt kaikki kieroilut käyttöön, aika käy vähiin:) Itkunkin voi tillauttaa, ku se anoppi on niin kamala.:)
Joulu, ilon ja onnen aikaa...
6
194
Vastaukset
- asjhdfasdk
Hm. Miksikö sitä ei saisi omaa joulua haluta, oman perheen kesken? Välipäivinä ehtii hyvin käydä kylässä.
- jhytg
Tottakai saa, mutta kun eräät tekee sen juuri noin ilkeästi kuin yllä kuvattu. Joulurauha myös appivanhemmille ja iloinen mieli, missä sitten joulut vietetäänkin. Ei tollasta joulunalusilkeilyä.
- askalfd
Oletko ollut ihan paikalla todistamassa, että se on juuri miniä, joka laittaa miehelle sanoja suuhun? Kun itse menin puolisoni kanssa yhteen, sovimme yhdessä tuumin, että joulut vietetään keskenään, eikä edes yritetä juosta molempien vanhempien luona. Sukulaisvisiitit kyllä tehdään, mutta rauhallisemmalla aikataululla joulun molemmin puolin.
- ihanajoulu
Minä olin viime jouluna niin onnellinen kun sain pitää rakkaat appivanhempani meillä koko joulun. Jotenkin tiesin, että tallaista tilaisuutta, tallaista mahdollisuutta ei enää tule... Niin, nyt molemmat appivanhemmista on niin huonossa kunnossa, että eivät voi tulla tänä jouluna meille... ei ehkä enää koskaan! Onneksi kutsuimme heidät viime jouluna!
- Joulu.on.juhla
Lapsille pitää järjestää oma joulu kotioloissa. Se on vanhempien oikeus ja osa kasvatusta.
Lapset saavat helposti sen kuvan, että joulua täytyy paeta mummulaan, koska sen järjestäminen edellyttää niin paljon työtä ja rahaa, ettei siihen kannata satsata.
Lapsien pitää saada osallistua joulun järjestämiseen, heidän kanssaan sovitaan ruokailusta, kellonajaoista, joululeikeistä, koristellaan kotia joulurihkamalla, ostetaan kuusi suurella innolla, koristetaan lasten tekemillä koristeilla. Ne pitää säästää vuodesta toiseen.
Kaikki tämä on joulua, ja sitä vietetään perheen kesken. Perheen pitää luoda omat joulutraditionsa. Aterialle voi tulla mummit ja kummit, jos tilaa on, mutta jokaisella lapsella kuuluu olla oma jouluaatto. Muina päivinä voi sitten juosta ne sukulaiset. Monet mummut haluavat lapset luokseen näkemään kuinka he ihastuvat joululahjoihinsa. Mummut voivat säästää lahjansa Tapaninpäivään, jolloin lapsilla on aikaa tulla. Vähemmällähän kaikki pääsevät. - munjoulu
Me ollaan mieheni kanssa yhdessä päätetty jo keväällä 2016, missä tämän vuoden joulu olisi kiva viettää ja kesällä juteltiin siitä jo mun vanhempien kanssa.
Jouluviikonloppu vietetään Mun vanhempien ja Mun sisarusten luona.
Hyvässä avioliitossa ei tarvitse sanella kenellekään, eikä sellainen liitto edes kestäisi.
Miksi Sä "joulutnähnyt" haukut vaimoja, ja oletat että niiden miehet vain alistuu vaimonsa tahtoon? Miksi olet niin vihainen muiden anoppien ja appien puolesta, jos sinulla on hyvät suhteet omiisi ja hyvä avioliitto?
Et ole viettänyt joulua minun puolen kanssa, etkä tunne mua ja mun miestä ja mun sukua yhtään. Me tehdään mieheni päätökset just sillä tavalla kuin me halutaan ja joulu vietetään mun vanhempien luona, koska sehän sopii mun vanhemmille.
Sinä taas voit miehesi kanssa tehdä omasta joulustasi ja omasta avioliitostasi ihan just sellaisen kuin sinä haluat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait913528Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51779Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51572- 291351
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53936Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35872Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774