Työaikalaki

Ylityöntekijä

"Ylityötä saadaan teettää enintään 138 tuntia neljän kuukauden ajanjakson aikana, kuitenkin enintään 250 tuntia kalenterivuodessa." (Työaikalaki, luku 4, 19 §)

Olenko ymmärtänyt oikein, että en riko lakia, jos suostun tekemään ylitöitä enemmän kuin yllä mainitut rajat? Tällä hetkellä jo tuo 250h menee rikki neljässä kuukaudessa. Rikonko mitään lakia?

4

396

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xenkki
    • Ylityöntekijä

      Toistaiseksi vielä jaksaa painaa pitkää päivää, mutta työnantajan toiminta alkaa olla niin harmaalla alueella, että kyllä tässä pitää samalla uutta työpaikkaa etsiä.

    • VastausLöytyyVasemmalta

      Jos rajat huolettavat, kannattaa tarkistaa mitä alan TES sanoo ylitöiden seurannasta.

      Laki määrittelee seurannan 4 kk jaksoissa, mutta TES:ssä on voitu sopia esim. kalenterivuoden pituisesta seurannasta. Eli, jos tuollainen vuoden seuranta aika on sovittuna voi koko vuoden yli työt tehdä vaikka parissa kolmessa kuukaudessa ja siihen ei ole muilla mitään sanomista, kunhan lepoajat toteutuvat.

    • Ylityöntekijä

      Alalla ei ole TES:sta. Sinänsä minua ei kiinnosta, jos minulla teetetään liikaa töitä kunhan siitä maksetaan enkä itse riko mitään lakia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1719
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      470
      1279
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      40
      971
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe