Poliisit kitkemään vihapuhetta ja viharikoksia

Sisäministeriö on esittänyt valtion täydentävään talousarvioesitykseen lisämäärärahaa poliisille ja suojelupoliisille. Lisämäärärahalla voitaisiin turvata 200 määräaikaisen poliisin töiden jatkuminen.

Esitetyllä lisämäärärahalla poliisi muiden muassa ottaisi käyttöön uusia toimintamalleja vihapuheen ennalta estämiseen ja tutkintaan sekä kattaisi toiminnasta aiheutuvat kustannukset.

– Olen erittäin iloinen, että tämä tärkeä asia etenee. Lisämäärärahalla vältettäisiin poliisien määrän merkittävä väheneminen vuoden 2016 lopussa, sisäministeri Paula Risikko (kok.) sanoo.

– Viharikosten määrä on Suomessa kasvanut hälyttävää vauhtia. Emme saa turtua tällaiseen rikollisuuteen, Risikko painottaa.
29112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Kylläpäkyllä...Puotila /Helsinki ... Kajaani....Pori....Tampere....onhan näitä...vharikoksia....

Äänestä

Kitkeminen olisi tarvinnut aloittaa jo aikaisemmin, mutta hyvä että edes nyt.

Äänestä
  • Tyhmyys täällä suomesta pitäs kitkeä, eikä totuuden puhuminen.

    Äänestä

  • Kysymys on lähinnä muslimien tekemistä viharikoksista ja heidän vihapuheistaan. Siihen on tultava loppu. Suomalainen vihapuhe on lähinnä uskonnon loukkaamista josta ei ole saanut edes sakkoja enää vuosikymmeniin.

    Äänestä

Suomen poliisi hukkuu kaikenmaailman nettiviestien penkomiseen, siinä sitä on työnsarkaa kerrakseen.

Äänestä

Tarkoitetaanko viharikoksilla näitä lisääntyneitä (joukko)raiskauksia, joukkopahoinpitelyitä ja törkeitä ryöstöjä?

Äänestä
  • Eihän päättäjät välitä omasta kansasta,kunhan muualta tulleilla on oikeus.

    Äänestä

  • Viharikos on sellainen että vihaa noita rikoksia ja niiden ulkomaalaisia tekijöitä.

    Äänestä

Viharikosten ennaltaehkäisyllä tarkoitetaan kielten ja käsien katkontaa. Tämäkin vanha islamilainen tapa ja tulossa siis tänne.

Äänestä

Niin, ja onkohan noita tarkemmin määritelty, että mikä on vihapuhetta, tai vihateko, ja kenen toimesta? Taitaa olla taas niin paljon tulkintavaraa, että kun ilmoitat pistäväsi pystyyn vaikka "Suomi Ensin" -miekkarin, katsotaan se välittömästi vihapuheen suunnitteluksi. Näinhän se menee Ruotsissakin. Sen sijaan, että poliisit käyttäisivät vähäiset resurssinsa laittomien maahantulijoiden rikosten kitkemiseen, niin pitävät vain huolta, ettei kantaväestö pääse "vihapuhumaan" tuollaisen tilanteen olemassaoloa.

Äänestä

Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut Lahdessa asuvan miehen törkeästä raiskauksesta 3 vuoden vankeusrangaistukseen.
Käräjäoikeus katsoi näytetyksi, että mies oli väkivaltaa käyttämällä pakottanut 17-vuotiaan tytön kanssaan sukupuoliyhteyteen. Näyttönä oli asianomistajan kertomus, jota asiassa esitetty kirjallinen todistusaineisto ja muu henkilötodistelu tukivat.
Vastaaja oli kiistänyt syytteen.

Teko oli tapahtunut lahtelaisessa yksityisasunnossa elokuun puolivälissä. Käräjäoikeus vangitsi epäillyn muutamaa päivää myöhemmin.

Oikeus velvoitti Salomo Mbondon (s.1983) korvaamaan asianomistajalle henkisestä kärsimyksestä 5 500 euroa sekä oikeudenkäyntikuluja.
Käräjäoikeus käsitteli juttua suljetuin ovin ja määräsi oikeudenkäyntiasiakirjat pidettäväksi salassa. Se määräsi vastaajan pidettäväksi edelleen vangittuna.
Rikoslain mukaan törkeästä raiskauksesta tuomitaan vankeutta vähintään kaksi ja enintään kymmenen vuotta.

http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2319583

Äänestä

Kai se nyt ainakin on vihapuhetta kun somessa uhkaa räkiä vihaamansa asiakkaan ruokaan. Varsinkin kun työkseen tarjoilee ruokaa ihmisille.

Äänestä

Mikä sen vihan aiheuttaa?Palauttakaa ne vihanaiheuttajat ja vihanaiheuttajansuosijat
omiin maihinsa ja palautetaan Suomi niinkuin se oli -80 luvulla viellä.Lisämäärärahat
säästyy ja moni muu meno.Silloin jälleen Suomi ja suomalaiset voivat hyvin..
Näin vihapuheet,viharikokset ja rasistisuus poistuu puolin ja toisin,josta emme
-80 luvulla tienneet mitään.

Äänestä
  • juuri näin. Miksi puuttua sairauden oireisiin, kun voisi parantaa sairauden syyn?

    Poliitikkojen typeryys kasvaa aina, kun pääsevät kiinni vallankahvaan.

    Äänestä

Mitähän tuo auttaa kun eivät halua selvittää miksi se viha ja vihaset puheet ja puhujat kokoajan lisääntyy. Putkareissut ja kärjiltä saadut sakot vain lisää vihaa näissä joukoissa eikä päinvastoin.

Äänestä

Saksan tiedustelupalvelu ja Itävallan hallitus ovat vahvistaneet, että sadat islamilaisen valtion taistelijat ovat tulleet Eurooppaan naamioituneena pakolaiseksi.

Saksan tiedustelupalvelu (BND) on julkaissut uuden raportin, josta ilmenee, että islamilainen valtio on käyttänyt kriisiä apuna salakuljettaakseen satoja terroristeja Eurooppaan.

http://www.breitbart.com/london/2016/11/15/report-hundreds-isis-fighters-smuggled-europe-refugees/

Tulevat pakolaisten mukana yksittäin, mutta järjestäytyvät kohdemaassaan. Mikko Paatero eläkkeellä oleva poliisihallituksen päällikkö eli poliisiylijohtaja sanoi Ylelle nyt syksyllä 2016, että vastaanottokeskuksissa on alettu järjestäytyä. Hänen sanomisiaan vähäteltiin ja häntä pidettiin, kuin vanhuuden höperöä.

Sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nerg kiisti Paateron väitteet toisessa Ylen jutussa välittömästi. Miksi?

Paateron mukaan pahimpiin mahdollisiin uhkakuviin on varauduttava, vaikka ne olisivat epätodennäköisiä.

Miksi Suomen media ja hallitus vaikenee , vaikka Saksan tiedustelupalvelu ja Itävallan hallitus on vahvistaneet terroristien vyöryn pakolaisvirran mukana?

Vai kuvitellaanko täällä, että tänne Suomeen on tulleet vain kaikki viattomat pulmuset, eli partasuu lapsoset ja mitään pahaa ei tapahdu kun asioista vaietaan? Eli paha pysyy piilossa, kun siitä ei puhuta.

Suomeen kohdistuu aivan samat uhat, kuin esim. Ranskaan. Vai onko jo unohtunut Nizzan isku, joka tapahtui illalla 14. heinäkuuta 2016, kun Mohamed Lahouaiej Bouhlel ajoi kuorma-autolla väkijoukkoon Ranskan Nizzassa. Iskussa kuoli 85 ja haavoittui 202 ihmistä, joista 50 oli kriittisessä tilassa.

Jihadistijärjestö Isis ilmoitti lauantaina 16. heinäkuuta olevansa vastuussa iskusta. Järjestön tiedotustoimisto Amaq kertoi, että iskun toteuttaja Mohamed Lahouaiej Bouhlel oli Isisin sotilas, ja se oli vastaisku Isisiä vastaan taistelevia kansakuntia kohtaan.

Tai onko unohtunut Pariisin terrori-iskut, jotka tapahtui marraskuussa 2015. Niissä kuoli arvioiden mukaan ainakin 132 ihmistä ja 352 loukkaantui vakavasti. Näittenkin iskujen takana oli myös ISIS

Suomessa on mennyt pitkään liiankin hyvin, mikä heijastuu päätöksentekijöidemme haluun ja kykyyn reagoida uusiin ja yllättäviin uhkakuviin, mutta nyt olisi viimein aika pikaisella aikataululla purkaa ja käsitellä ns. turvapaikanhakijoiden jonot ja laittaa rajat kiinni uusilta tulijoilta ainakin määräaikaisesti.

Henkilöt turvapaikanhakijoissa, joilla on rikollinen tausta olisi karkotettava heti maasta tai henkilöt, joilla ei ole ollut henkilötodistuksia tullessaan myös. Samaan kyytiin olisi laitettava kyselemättä sen enempää myös ne turvapaikanhakijat, jotka on olleet osallisena sotilaalliseen tms. toimintaan lähtömaassaan.

Terrorismi levittäytyy myös Suomeen. Turvallisuusympäristön muutoksiin pitäisi Suomen päättäjien nyt pikaisesti herätä, eikä enää vatuloida. Tosin eivät ole vieläkään heränneet ja kun rupeaa ikäviä tapahtumaan, Suomessa ollaan auttamattomasti myöhässä tässäkin asiassa.

Äänestä
  • "Miksi Suomen media ja hallitus vaikenee , vaikka Saksan tiedustelupalvelu ja Itävallan hallitus on vahvistaneet terroristien vyöryn pakolaisvirran mukana?"

    Siksi, että jos ne olisivat laulajia, ne laulaisivat Lapinlahden lintujen Vastavirtaan näillä sanoilla:

    "Minä yksin en jaksa vastustaa
    tätä maailmanmenoa kamalaa
    en ole lohi olen jänis
    siksi piiloon - painan pään

    Sieltä kuulen Isiksen ja pauhun
    sodan, mutta enpä mitään nää
    Kuulen Merkelin katuvan ja
    Trumpettien kovaa varoittavan
    silmät lujasti suljen, en mitään nää"

    Äänestä

Mistä on tullut sana: vihapuhe? Samoin viharikos, aika outoja sanahirviöitä.
Jos vihapuhe on tällaista, mitä me täällä naputtelemme, niin sittenhän kannattaa oikein kunnolla kirjoitella, riittää poliisilla töitä.
Aletaanpas jokainen tehtailemaan vähintään 30 kirjoitusta päivässä, niin eivät vähennä poliisien määrää.

Äänestä

Ylikersantti Juho Pylvänäinen ja Atso Almila katsoo räkimisen olevan ok. Voisin vaikka kohtuullisesta palkkiosta tehdä saman heidän ruokaansa ilman jopa lippistä.

Kyllä nämä suvakit osaa, mutta miltä heistä itsestään tuntuisi vaikka nuolla minun perseeni vessassa käynnin jälkeen. Olen meinannut kääntyä oikeaan uskontoon ja paperiahan me ei käytetä.

Äänestä
  • Kyllä siinä kessupojalta taitaisi muutama organismi lentää letkusta, niin makoisaa se olisi. Rohvessoori tai mikä tohtoori se nyt oli voisi vetää siinä käteen katsellessa.

    Äänestä

  • kiihottunutKansanryhmä kirjoitti:

    Kyllä siinä kessupojalta taitaisi muutama organismi lentää letkusta, niin makoisaa se olisi. Rohvessoori tai mikä tohtoori se nyt oli voisi vetää siinä käteen katsellessa.

    Prkle eihän se Atso Almila ollutkaan rohvessoorska vaan kopelomestari. Näitä sattuu :(

    Äänestä

Viharikos sanalla löytyy kaksi hallituksen esitystä, ymmärtääksen ei ole viellä laissa.
Joten kansanedustajiin yhteyttä.

http://www.finlex.fi/fi/laki/haku/?search[type]=pika&search[pika]=viharikos&submit=Hae ›

Äänestä

Eiköhän kohta nähdä miten imaameja kuljetetaan raudoissa putkaan kesken jumalanpalveluksen vihapuheen takia. Ai niin, eihän lättäjat osaa arabiaa.

Äänestä

Jeahh ! Kohta alkaa rasitien alaleuanväpätyskilpailu ja piipitys, miten heitä syrjitään. Tai niin, ainahan ne on piipittämässä.

Äänestä
  • Niinpä, ja se ei tiedä hyvää. Suvakkien housunpuntit

    Äänestä

Hienoa! Saadanko Husu viimeinkin tuomiolle vihapuheistaan!

Äänestä

Tuomitaanko nyt siis viimeinkin esim. nämä suomalaisen pojan bussissa hakanneet "nuorukaiset" rasistisesta viharikoksesta? Tämähän on loistavaa toimintaa viranomaisilta!

Äänestä
  • Entäpä Porissa 17 vuotiaan tytön raiskannut ja lopulta latoon polttanut hanttapuli? Ja lukemattomat muut ja Ylen toimittajana työskennellyt, suomalaisia kohtaan rasistinen Husu.

    Jos kaikki väkisin maahamme ja elätettetäviksemme tunkeutuneiden arvostelu tulkitaan vihapuheiksi, niin silloin on Pohjois-Korean malli käytössä.

    Äänestä

Siis tarkoittaako tämä nyt sitä, että Rasmus -ryhmä suljetaan? Olen vanhana Pahkasika -fanina lueskellut jo pitkään Rasmuslaisten juttuja ja täytyy sanoa, että tuolla on ajoittain paremmat jutut mitä Pahkiksessa aikoinaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RiiSikaKo kirjoitti:

Sisäministeriö on esittänyt valtion täydentävään talousarvioesitykseen lisämäärärahaa poliisille ja suojelupoliisille. Lisämäärärahalla voitaisiin turvata 200 määräaikaisen poliisin töiden jatkuminen.

Esitetyllä lisämäärärahalla poliisi muiden muassa ottaisi käyttöön uusia toimintamalleja vihapuheen ennalta estämiseen ja tutkintaan sekä kattaisi toiminnasta aiheutuvat kustannukset.

– Olen erittäin iloinen, että tämä tärkeä asia etenee. Lisämäärärahalla vältettäisiin poliisien määrän merkittävä väheneminen vuoden 2016 lopussa, sisäministeri Paula Risikko (kok.) sanoo.

– Viharikosten määrä on Suomessa kasvanut hälyttävää vauhtia. Emme saa turtua tällaiseen rikollisuuteen, Risikko painottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu