Moni nainen kertoo olevan oma asiansa, kuinka hän pukeutuu. Samoin, millainen tukka hänellä on, sheivaako alapäätään, antaako kakkoseen jne. Näitä ei siis tehdä miehen takia.
Aivan, ei tehdä ihan ok miehen takia. Mutta kun nainen on todella ihastuntut, miellyttämisellä ei näy olevan rajoja lainkaan. Näin voi mies helposti havaita, onko naisen suuri rakkaus vai betaelättäjä paremman puutteessa. Mies voi sitten miettiä, kannattaako suhteeseen jäädä vai etsiä jotain muuta tilalle.
Aivan, ei tehdä ihan ok miehen takia. Mutta kun nainen on todella ihastuntut, miellyttämisellä ei näy olevan rajoja lainkaan. Näin voi mies helposti havaita, onko naisen suuri rakkaus vai betaelättäjä paremman puutteessa. Mies voi sitten miettiä, kannattaako suhteeseen jäädä vai etsiä jotain muuta tilalle.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Rakastunut mies tekee aivan kaikkensa rakastettunsa vuoksi. Eli sama asia eri paketissa. Mitäs sitten?
Nuokin on yksilökohtaisia.
Minä voin mm. sanoa naisena, että kyllä minä omaksi ilokseni meikkaan, laitan hiukset, valkkaan siistit vaatteet ja sheivaan karvani. Huomasin tämän sinkkuaikanani kun ei ollutkaan tarkoitus ketään löytää. Se on aina ollut minulle kiva piristysruiske kun katson peiliin ja totean, että näytän siedettävältä tai jopa kauniilta.
Mutta teen tuota myös miellyttääkseni - ihastumisvaiheessa ja rakastamisvaiheessa. Nyt kun olen vielä ihastumisvaiheessa, niin kyllä on tullut laitettua tilaukseen vaateparsia, joita mies on sanonut toivovansa joskus minun päälläni näkevän.
Kun taas olin aiemmin pidemmässä suhteessa, niin kyllä sitä tuli edelleen välillä meikattua / pukeuduttua / leikattua hiuksia ihan vaan miehen mielipiteen mukaan, kun tahtoi miellyttää - vaikka omaan silmään näytinkin aivan kamalalta noiden muutosten kanssa.
Ihmiskohtaista, tiedän, että kaikki eivät tuota tee.
Juu. Minä en ainakaan miehen mieliksi leikkauttaisi sellaista hiusmallia, joka ei omiin kasvonpiirteisiini sovi. Enkä myöskään mitään "huorameikkiä" tai "huorapukeutumista" käyttäisi miehen vaatimuksesta.
Ja tuo aloittajan mainitsema perspano: niin masokisti en ole edes rakastuneena. Jos suhde siihen kaatuisi, niin olisi pakko sitten todeta, ettei itseäni rakastettu lainkaan, itkeä itkut ja jatkaa eteenpäin.
Kyllä monet naiset ja miehet laittautuu "itselleen", siis koska se on ihan kivaa näyttää kivalta. Mutta on siinä jossain määrin mukana myös sitä, että halutaan näyttää kivalta muidenkin silmissä.
Vasta kun kehtaa lähteä ulos ihan tukka paskasena, naama ruvella ja vaatteina ties mitkä juuttisäkkiryysyt, voidaan sanoa, ettei todellakaan välitä muiden mielipiteistä.
Just näin!
Niin ja sit miehet valittaa, kun nainen ei laittaudukaan heitä varten. Pitkässä suhteessa ajatellaan usein, että nainen kelpaa, vaikka hän ei enää niin sheivaa, meikkaa tai laita hiuksiaan ja pukeudu seksikkäästi.
Siis mikää ei ole hyvä tälläydyt tai et tälläydy.
Et siis kelpaa omana itsenä. Nykyään tarvii olla silikonitissit. Langen laiha ja hiuspidennykset ja tekoripset.
Eli ei aito. Minä yritän olla mahdolliemman luomu, mitä ny sheivaan, koska pitkät säärikarvat ärsyttää. Siltikään en ole miesystävän mukaan aito. Olen oma itseni. En esitä mitään yritän olla oma itseni en ketään muuta.
Mahtaako monikin mies valittaa, jos nainen laittautuu?
ja nainen valittaa, jos mies laittautuu
Ei minun mies valita, jos laittaidun jostakin syystä. Mutta jos kotosalla erehdyn olemaan esimerkiksi työvaatteissa (siistimpi look), niin mies kyllä pyytää, että vaihtaisin kotivaatteet päälle. Ja joskus kun meikkasin sunnuntaina, kun mihinkään ei menoa ollut, niin mies pyysi että en sellaista tekisi. Eli, ei siis varsinaisesti valita, mutta ei kyllä halua että liikaa tälläydyn, tai vääriin paikkoihin.:) Esimerkiksi tekoripsiä en viitsisi edes ehdottaa laittavani.=D
Minä luulen, että miehesi ajattelee ennemminkin sinun hyvää oloasi puheillaan.
Tuota et kyllä usko itsekään.
Minä viihdyn hyvin siistimmissä vaatteissa ja oloni on kiva, kun hieman meikkaan. Kyllä tässä yhteydessä on siis kyse puhtaasti miehen toiveesta. Kenties jos hän itse haluaa olla rönttäverkkareissa (mikä ei haittaa minua pätkääkään :) ), niin hän kokee jotain ikäviä fiiliksiä, jos minä sitten olen "nättinä". Vaikea sanoa... Miehen mukaan vaan olen nätti luonnollisenakin, niin ei koe luontevana, jos kotona tälläydytään.
Me olemme siis aikuisia ihmisiä, -40v.
Minulle kävi vähän niin päin, että ennen pukeuduin ja "laittauduin" aika kehnosti (eli siis verkkarit päälle ja menoks), mutta kun aloin seurustella, aloin myös käyttää enemmän sellaisia vaatteita, joista tykkään ja joita olin halunnutkin käyttää. Emt, en minä niitä sen seurustelukumppanin takia alkanut käyttää (hänhän ihastui minuun epäviehättävimmilläni ollessa), mutta seurustelu jotenkin toi itsevarmuutta, että nyt saa näyttää ihan jeessiltä, ettei heti joku tule sanomaan, että jaha sitä ollaan menossa pokaamaan seuraa.
Minä olen kyllä elämän varrella useita kertoja miellyttänyt sellaisiakin miehiä, joista en oikeasti kovin kiinnostunut ollut... Miksikö? No siksi koska itsetuntoni oli niin heikko, ja halusin tehdä vaikutuksen, jotta saan mieheltä ihailua. Ei todellakaan miellyttämisen määrä siis kerro siitä, kuinka paljon nainen on oikeasti mieheen ihastunut.
Nykyisin elän onnellisesti parisuhteessa. Tälläydyn ja toimin sekä itseni takia, että siksi että puoliso olisi onnellinen. Mitään sellaista en kuitenkaan tee, mitä en itsekin edes jossain määrin halua. Itsetunto on parempi kuin nuorempana.
Itse olen viimeisen päälle naisellinen nainen.
Olen koko ikäni ollut miehisessä ympäristössä töissä ja tienaan keskivertosuomalaista enemmän. Kuljen hyvin usein korkkareissa ja puolireiteen ulottuvassa hameessa, on tiukkaa toppia ja jakkua päällä koska tykkään itse niistä. On meikkiä ja pitkät kynnet. Ulkonäköni takia monet miehet kuvittelevat, että olen ns. helppo nakki ja tyhjäpää jota voi työaisioissa höynäyttää. No, miehet ovat oppirahansa maksaneet ja meillä pomo kiittää :).
Parisuhdemarkkinoilla olisi ollut vientiä ulkomaita myöden, mutta kun olen hyvin itsellinen ja hyvin toimeentuleva ihminen, en ole kokenut tarpeelliseksi parisuhdetta vain sen takia kun joku pitäisi muka olla. En ole koskaan ollut rakastunut, pientä ihastumista pariin mieheen on ollut, mutta pitkät välimatkat olivat esteenä.
Sekös joitakin miehiä kismittää kun eivät kelpaa, olen jo saanut maineen kylmänä naisena työpiireissä kun en kännisten ukkomiesten sänkyyn ole suostunut hyppäämään. Mutta siinähän haukkuvat, ei hetkauta suuntaan eikä toiseen.
Vaatimattomuus oikein loistaa kirjoituksestasi.
Jaahas... Jos olisit jättänyt tekstisi tuohon ulkoisen olemuksen kuvailuun, niin pätee osittain myös minuun. Pukeudun hyvin (tosin en niin piukkoihin toppeihin, koska ovat mielestäni mauttomia...). Pukeudun hyvin naisellisesti, mutta business lookkiin. Työ vaatii sitä. Olen toimitusjohtajana keskisuuressa pk-yrityksessä. Varmasti olen sukupuolen takia joutunut uskottavuutta hakemaan, mutta hyvin sen olen hoitanut.
Mutta ei minulla ole mitään syytä karsastaa ajatusta parisuhteesta. Vaikka pärjäisin yksinkin, niin minusta on ihanaa, että elämässäni on upea mies, jota saan rakastaa, ja joka rakastaa minua. Tiedän että hän ihailisi minua ilman huoliteltua ulkoasuakin.
Minusta on myös ihanaa olla äiti. Perhe kaikkineen on minulle tärkeämpää kuin mikään muu. Tärkeämpää kuin työ, ulkonäkö tai "itsekseni pärjääminen". Älykäs ihminen on mielestäni myös sosiaalisesti älykäs, ja haluaa parisuhteen. Pystyy rakastamaan.
Minä en muuten ole joutunut ukkomiesten vonkaamaksi. Yhden kerran erään sinkkumiehen lääpittäväksi, mutta se tilanne oli pian ohi, ja kyseistä miestä hävetti jälkikäteen. Missä sinä oikein pörräät, jos sellaisiin tilanteisiin aina joudut? Missä työpiireissä sinä seksillä itseäsi myisit?
Niin, mutta sinähän olet löytänyt itsellesi miehen jota rakastat.
Et kai sinä muuten hänen kanssa olisi?
En minäkään karsasta ajatusta parisuhteesta, päinvastoin, olisin mielelläni rakastunut, lapsista en ole varma. Olen itse ainoa lapsi enkä osaa kuvitella itseän äitinä.
Mutta kuten jo totesin, pari miestä on ollut, mutta ensimmäisen kanssa välimatkaa oli muutama tuhat kilometriä, ei sen varaan mitään vakavampaa voinut perustaa. Mies ei voinut muuttaa Suomeen, enkä minä siinä elämäni vaiheessa ollut valmis lähtemään täysin omilleni vieraaseen, katoliseen maahan. Esim. avioliitto hänen kanssaan olisi periaatteessa ollut ikuinen ja sellaista riskiä en ikinä ottaisi ihmisen kanssa jonka olin tuntenut vain vajaan vuoden.
Toinen oli mukava, kiva, mutta ei minulle pidemmän päälle häneen sen isompia tunteita tullut ja mielestäni pelkästään mukava ei ole riittävä syy yhteen muuttamiseen.
Siis missäkö liikun, työasioissa Suomi - Eurooppa-akselilla.
Joudun työni puolesta olemaan mukana jatkuvasti illanvietoissa ja siellä näkee todellisuuden. Ei ole yksi eikä kaksi miestä joita olen herätellyt hotellin henkilökunnan avustuksella sängystään kun mies ei ole paikalla sovittuna aikana. Kun näkee aviossa olevan kolleegan tai asiakkaan sängyssä vieraan naisen, niin kyllähän siinä luottamus avioliittoon ja ikuiseen rakkauteen pikkuhiljaa menee.
Ei ole minun asiani moralisoida, mutta siinä vaiheessa kun reissussa vieraan naisen vierestä herätelty mies muutama kuukausi myöhemmin esittelee vastasyntyneen lapsensa kuvaa, mietin onnittelenko vai esitänkö suruvalittelut. Väkisinkin syntyy ajatus siitä, miten joku voi pettää raskaana olevaa vaimoaan.
Ehkä olen liian kyyninen, mutta kun minua ei yhden yön jutut kiinnosta, niin tässä sitä on mennyt jo lähes 5 vuotta ilman vieruskaveria sängyssä. Ehkä se uskollinen mies johon rakastun, joskus kohdalleni osuu, sitä odotellessa.
Aloittajalla on ihan hyvä pointti.
Itse tapailin kerran yhden naisen kanssa joka sanoi jyrkästi ei peppuseksin ja suuhun laukeamisen suhteen. Itse vähän ihmettelin tuota, että nainen ei tippaakaan yritä miellyttää minua, jos mietin tilannetta toisinpäin että nainen ehdottaisi jotain seksuaalista mieltymystä mulle niin haluaisin tietenkin toteuttaa kaikki..
Myöhemmin kuulin sitten että naisella ei alun alkaenkaan ollut suuria tunteita minun suhteeni ja sain pakit.
Tämän jälkeen olikin sitten täysin päinvastainen suhde jossa nainen oli ihastunut minuun ja antoi peppua ja laueta suuhun ja kaikkea muutakin. Todella iso ero miellyttämishalussa.
Kysymyksiä aloittajalle ja nähty.on nikille.
Vastatkaa rehellisesti.
Saatteko te kiksejä siitä jos joku nai teitä persereikään?
Jos naisesi tekee mieli naida sinua dildolla tai vaikka porkkanalla sua peffareikään, annatko naisesi tehdä niin?
Tai siitä, että joku työntää teille peniksen suuhun?
Jos naisesi tekee mieli kusta sun suuhun, annatko naisesi tehdä niin?
Sheivaatko alapääsi paljaaksi tai vahaatko karvojasi vähemmäksi alapäästäsi, jos naisesi sitä pyytää tai vaatii?
"Saatteko te kiksejä siitä jos joku nai teitä persereikään?
Jos naisesi tekee mieli naida sinua dildolla tai vaikka porkkanalla sua peffareikään, annatko naisesi tehdä niin?"
Jos nainen saisi seksuaalista mielihyvää tuolla tavalla niin tietenkin antaisin. Kerran nainen pyysi sormettaa minua ja annoin hänen tehdä niin, tuntui jopa hyvältä.
"Tai siitä, että joku työntää teille peniksen suuhun?
Jos naisesi tekee mieli kusta sun suuhun, annatko naisesi tehdä niin?"
Penistä en ottaisi koska se ei ole osa naista enkä ole homo.
Jos nainen saisi seksuaalista mielihyvää suuhuni kusemisesta niin tietenkin antaisin.
"Sheivaatko alapääsi paljaaksi tai vahaatko karvojasi vähemmäksi alapäästäsi, jos naisesi sitä pyytää tai vaatii?"
Kyllä, tottakai tekisin noin, todella helppo juttu muutenkin ja näyttää paremmalta.
En ymmärrä miksi teille naisille miehen miellyttäminen on niin ison kynnyksen takana kun meille miehille ei.
"Meille miehille"
Puhut tuossa kylläkin vain itsestäsi (jos edes oli totuudenmukaista), et kenestäkään muusta miehestä. Aika moni mies kieltäytyy jopa antamasta suuseksiä naiselleen, vaikka itse pitävät sitä naisen puolelta itsestäänselvyytenä.
Valehtelet.
Hoet vaan että tekisin ja suostuisin..... Pyydäpä seuraavalla kerralla että nainen työntää tuorekurkun peppuusi! Se on vähän eri juttu kuin se sormi!
Olen juuri sellainen kuin olen. Pukeudun juuri niin kuin haluan. Ja ennen kaikkea harrastan vain sellaista seksiä mikä minulle oikeasti sopii ja mistä nautin. Tämähän toki vaatii itsetuntemusta, jota kaikilla naisilla ei ole...
Se täytyy kyllä paljastaa, että testaan miehen aika perusteellisesti, ennen kuin alan suhteeseen hänen kanssaan. En esim. voisi sietää miestä, joka ei kestä a) naista ilman meikkiä b) meikattua naista.
Joo, jos mies ei miellytä niin en anna seksiä lainkaan, ja jos miellyttää niin sitten sekstaan ihan millai vain. Olis kyllä pitänyt antaa ihan kaikille halukkaille niin olisi suositumpi miesten keskuudessa.
suositumpi vain yöllä
Mieheni ei edes huomaa laittautumistani mutta huomaisi jos laiminlöisin sen.
En ole värjännyt harmaantuvaa tukkaani yli kymmeneen vuoteen.
Hoidan ihoani ja meikkaan hyvin kevyesti.
Hillityssä pukeutumisessani yritän yhdistää huolitellun ulkonäön ja oman mukavuuteni.
Nuo siis arkioloissa. Tilaisuuksiin varustaudun tilanteiden mukaan.
Varsinainen mieheni miellyttäminen tapahtuu makuukammarin puolella.
Saan mielihyväni läheisyydestä, tunteesta olla haluttu ja mahdollisuudesta toteuttaa mieheni oikkuja tuottaen hänelle mielihyvää.
Mieheni on minua vanhempi ja itse lähestyn 70:ntä ikävuotta.
Jos naistani tunnen ja uskon tuntevani niin on ainakin joskus sheivannut aläpäätään ja pukeutunut seksikkäästi kotioloissakin kiihottaakseen mua ja on siinä myös onnistunut, toki on voinut myös piristää itseään. Tämä "miellyttämisen" vaihe loppui kuitenkin jo kolmen neljän yhteiselo vuoden jälkeen ja sen jälkeen on ollut tavallista arkea. Ei seksikkäitä vaateita, ei sheivausta.. ihan hyvä minä kun pidän karvaisesta pimperosta. Oisko kuitenkin niin että naiseni ajatteli että mies on liekassa joten jatkossa voi olla tavallinen nainen, ei tarvii käyttää seksikkäitä alusasuja tai meikata tai flirttailla mies on ja pysyy. Ja sitä tavis naista on tässä yli pari vuosikymmentä katteltu.
Nainen tuskin ajattelee: "mies on liekassa joten jatkossa voi olla tavallinen nainen". Yleensä se on vain se mukavuudenhalu, mikä ihmisillä ajan myöten vie voiton.
Entäs sinä itse? Mitä kaikkea teet edelleen, että olisit seksikäs vaimosi silmissä?
Seksikkäät alusasut.... No entä sinä, onko vaan paskaiset kalsarit itsellä? Onko iso vatsakumpu? Törröttääkö päälaella muutama hiushaiven?
Sitä tavallista äijänräähkää se tavis nainen, vaimosi, on joutunut kattelemaan yli pari vuosikymmentä....
Ei ihme ettei ole innostunut niistä alusasuista.....
Pidän huolta ulkoisesta olemuksesta, olen aina pitänyt. Kotona voi tosin olla ja pukeutua rennosti kuten vaimokin on jo vuosia tehnyt...ei se himo ja halu varkkareihin kaadu kyllä se kumpuaa muualta.
Menit metsään arvauksissasi, valitan.
alussa naiinen miellettty kaikin keinoin juuri mihkään ei sanonut ei. nyt 10v myöhemmin sanoo että on lopettanut miellyttämisen. hööpöttää sympioosista. että se meni jo. tuntuupi että alussa kun ei miellyttäs niin jaksas pitempään siis nainen. minä mies en alussa ollut yhtään kummempi kuin nytkään
Parisuhde menee kuralle alta aikayksikön, jos nainen unohtaa itsensä, omat halunsa, toiseensa, tarpeensa, ja tekee asioita vain miehen mieliksi. Näin se vaan menee. Tutkittu juttu.
Niinhän tuo "aviopari13" tuossa juuri kertoi.
6410
Ai? Itse en löytänyt mitään samaa tutkijasex6:n ja aviopari13:n kirjoituksista. Tulkitsen "Parisuhde menee kuralle alta aikayksikön, jos nainen unohtaa itsensä" tämän niin, että naisen on alusta asti ajateltava niin miestä kuin myös itseään.
Jos mies on rakastunut, niin varmaan hyväksyy naisen sellaisenaan eikä vaadi muutoksia.
Siis mitä? Totta kai minua haluan miellyttää miestäni, mutten suinkaan oman minäni tai identiteettini kustannuksella. Ja toivon myös, että mieheni haluaa miellyttää minua. Kyse ei ole mielistelystä, johon sinä luultavasti miellyttämisen sekoitat.
Minä sheivaan alapääni koska mieheni siitä tykkää, itselleni on aivan sama millainen alapääni on. Samoin pukeudun hameeseen ja mekkoihin usein koska tiedän mieheni arvostavan sitä ja myös ihailevan. Tosin itsekin tykkään pukeutua nätisti jne.
Ollaan kyllä pahasti hukassa parisuhteessa, jos kumpikaan ei ole valmis miellyttämään toista tai tekemään asioita, joista tietää toisen ilahtuvan. Huhheijaa
"Minä sheivaan alapääni koska mieheni siitä tykkää, itselleni on aivan sama millainen alapääni on"
Yksi esimerkki siitä mikä on tärkeää. Eli silloin kun itselle on se ja sama onko alapää sheivattu vai ei, niin tottahan sen voi puolison mieliksi sheivailla. Itse en voi todellakaan sanoa samaa tästä asiasta. Karvankasvu on sen verran voimakasta, että karvat pitäisi sheivailla pari kertaa päivässä - sänki alapäässä ja iho reagoi myös voimakkaasti siihen, eli punoittaa ja kutisee, voi jestas. Vaikka mies sanoisi tykkäävänsä sheivatusta pimpistä, niin enpä sheivailisi. Onneksi kuitenkin pitää karvoituksesta ;).
Noin yleensäkin parisuhteessa kannattaa tehdä asioita, joista toinen tykkää. Mutta ei sellaisia asioita, joita itse inhoaa tai kokee epämiellyttäväksi.
Et kertonut mitään siitä että millä tavalla miehesi yrittää miellyttää sinua?
Mieheni mieliksi en sheivaa, rajaan kylläkin. Ja muutenkin mielestäni naisella pitää olla karvoja aläpäässä eikä ole mieheni koskaan valittanut karvapehkostani, päin vastoin. Seksikkäitä alusasuja esim. Stay up sukkia olen joskus nuorempana pitänyt kotona mutta nykyään vain päällä viihteellä olessa. Tuntuu kelpaavan ilman alusasujakin. Kotona pitää olla rennosti.
Joka viikonloppu valmistaa aamupalan koska tietää, että tykkään nukkua pidempään kuin hän. Keittää iltateet, imuroi koska mina inhoan imurointia. en tykkää ajaa autolla, joten kuskaa minua million minnekin jne. jne. Pitkä tulisi listasta jos kaikki asiat laittaisin-
Meillä liitto toimii ja on aina toiminut, yksi selitys on varmasti se, että tykätään tehdä toiselle asioita, joista tietää toisen nauttivann, silloin nauttii myös itsekin.
Ilman muuta naisen ulkoinen habitus on hänen oma asiansa. On epätervettä unohtaa omat rajansa, ja toimia kumppanin mielen mukaan.
Jos mies odottaa että nainen jatkuvasti haluaa ''miellyttää'' , unohtaa oman itsensä, tekee sängyssä kaikkea vaikka tuntee kipua ja vaikka oksettaisi, niin silloin miehen täytyy tilata luokseen huora ja esittää vaatimuksensa.
Ja sitten täytyy lyödä setelit kouraan!
Sillä vaimo / tyttöystävä ei ole huora - ILMAINEN huora! - joka vuodesta toiseen miellyttää ja suostuu kaikkeen mistä itse ei pidä.
Aika harva nainen ilahtuu, jos heidän miehensä käy toteuttamassa fantasioitaan huorissa.
Minusta parisuhde on jo lähtökohtaisesti pilalla siinä vaiheessa, kun kumpikaan osapuolista alkaa esittää ehtoja toiselle siitä, millaisena / mitä tekevänä tämä kelpaa hänelle. Suhteeseen kun pitäisi lähteä sillä mielellä, että se toinen kelpaa just sellaisena kuin on. Ei sillä mielellä, että "tuostapa aihiosta muokkaan itselleni mieleiseni puolison".
Toki se suhde on pilalla siinäkin kohtaa, jos kumpikaan alkaa toista mielistelläkseen tekemään asioita, joita ei oikeastaan edes välittäisi tehdä, mutta kun "se toinen vaatii" - tai ainakin oletetaan, että "vaatii".
Juu, eikä tarvitse edes esittää ehtoja. Jos liian monta kertaa jankuttaa "kulta haluaisin, että värjäisit tummat hiuksesi vaaleaksi/laihduttaisit/lihoisit tai en tykkää jos laihdutat/lihot yms. niin alkaa tuollainen käydä itseään kunnioittavan naisen hermoille.
Aina pukeudun ja näytän muutenkin juuri siltä miltä huvittaa. Sekstailen myös miten haluan. Nämähän ovat ihmisen perusoikeuksia, ja oikein hyvin on miehet tämän ymmärtäneet. Eivät ole ikinä vaatineet ja edes vihjailleet haluavansa jotain muuta.
Ihan oikeasti hei. Ihmisoikeuksiin kuuluu vapaus päättää miltä näyttää. Jos nainen tekee aina miehen tahdon ja mieltymysten mukaan, hän on tahdoton sätkynukke eikä mikään nainen.
Olen nainen, joka itse valitsen sen miten pukeudun tai miten meikkaan.
Haluan kuitenkin olla siisti ja ajanhenkisesti pukeutunut, ottaen huomioon mikä pukee vartaloani. Otan myös ikäni huomioon pukeutuessani.
Ymmärrän että nuori rakastunut nainen osittain pukeutuu rakastetun mukaan, toivottavasti kuitenkin asiallisesti.
Monet miehet hakevat itsetunnolleen vahvistusta katselemalla pornosivuja ja yleensä liian rohkeita naisia, joilta on "karannut" moraali ja kuvittelevat näiden olevan jotenkin tuovan heillekin enemmän iloa elämään. Ollaan menty liian kauas normaalista arjesta ja perhe-elämästä. Eletään ulkokuoren ehdoilla, joka tuskin koskaan lopulta on sitä elämää, joka lopulta miellyttää.
Toivon miesten myös ymmärtävän pitää yllä siisteyttä, siistiä puhumista. pukeutua asiallisiin asusteisiin erilaisiin tilanteisiin.
Toki raha asetta monille omat haasteensa, silloin on toimittava sen ehdoin, mutta köyhäkin ihminen voi olla siisti ja asiallinen.
Ei silloin tarvitse tehdä asioita "toista miellyttääkseen", kun lyöttäytyy yhteen sellaisen ihmisen kanssa, jonka kanssa ne mieltymykset on luonnostaan samantyyppiset.. Yleensä ihminen valitsee parikseen sellaisen, jonka kanssa on jo lähtökohtaisesti yhteiset intressit niin ulkonäön kuin tekemistenkin suhteen.